Курт Бакеберг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Курт Бакеберг
нім. Curt Backeberg
Народився 2 серпня 1894(1894-08-02)
Німеччина
Помер 14 січня 1966(1966-01-14) (71 рік)
Національність німець
Галузь наукових інтересів Ботаніка
Відомий завдяки: експерт і систематик кактусів
«Backeb. є міжнародним науковим скороченням імені ботанічного автора: Курт Бакеберг.
Перегляньте таксони, приписувані цьому автору, в International Plant Names Index (IPNI).

Курт Баккеберг (нім. Curt Backeberg; * 2 серпня 1894(18940802) — † 14 січня 1966) — німецький колекціонер кактусів, мандрівник (7 експедицій), експерт і систематик кактусів, автор найбільшої монографії про них в 6-ти томах.

Біографія[ред.ред. код]

Mammillaria backebergiana, названа на честь Курта Бакеберга
Echinopsis backebergii, названий на честь Курта Бакеберга

Бакеберг народився 2 серпня 1894 р. в одному з невеликих містечок Німеччини. У ранньому віці став захоплюватися кактусами, і це захоплення стало основою всього його життя.

Бакеберг активно бере участь у діяльності німецького кактусного товариства. Після знайомства з професором Ірмчером, відомим геоботаніком, Бакеберг став цікавитися географічним поширенням кактусів; цей підхід став основою його вивчення родини кактусових.

У 1929 р. за порадою Олвіна Бергера він виїхав до Венесуели. Ця подорож стала першою його спробою вивчення кактусів в природних умовах. Курт Бакеберг багато подорожував, був у Мексиці, країнах Південної Америки і з кожної поїздки привозив нові види кактусів. Після закінчення другої світової війни займався складанням зведеного каталогу величезної колекції кактусів в приватному ботанічному саду француза М. Лапостоля на середземноморському узбережжі Франції. Він також допомагав Фернандо Рівері де Каральту у створенні знаменитої колекції опунцій в Піна де Роза, в Іспанії. Власна колекція Бакеберга знаходиться в колекції екзотичних рослин у князівстві Монако.

Систематика кактусів[ред.ред. код]

У 1934 він робить спробу подальшого розширення та перегляду системи Бріттона і Роуза, яка, незважаючи на свій значний об'єм, залишається неповною. Поступово розширюючи свою систему класифікації, Баккеберг до 1962 року видає шість томів своєї капітальної монографії «Кактусові» («Die Cactaceae», Єна 1958—1962), в якій зібрані та узагальнені результати вивчених і описаних різними авторами кактусів, у тому числі і ним самим. Цієї самої розгалуженої з усіх існуючих систем і сьогодні дотримуються багато ботаніків, а настільною книгою практично кожного любителя і фахівця стає його довідник «Kakteenlexikon» (Єна, 1966).

Список робіт, написаних Бакебергом в 1930-50 рр.. займає вісім сторінок Американського кактусного журналу за 1951 рік. Він писав різноманітні книги; від захоплюючих популярних книг про подорожі за кактусами, до шеститомної монографії «Die Cactaceae». Брав участь у випуску журналу Німецького кактусного товариства, писав для інших друкованих видань.

Таксони, описані Бакебергом[ред.ред. код]

Курт Баккеберг дав опис багатьом родам та видам кактусів, зокрема, в 1934 році ним був описаний рід Haageocereus. У 1935 році як самостійний описаний рід Acanthocalycium. У 1936 році Баккеберг вводить в ботанічну номенклатуру назву Turbinicarpus, як підрід монотипного роду Strombocactus, але вже через рік, в 1937 році, спільно з Францем Буксбаумом зводить його в ранг самостійного роду. У 1938 році описані роди Austrocephalocereus і Austrocylindropuntia. Як самостійні виділені роди Coleocephalocereus, Glandulicactus. До 1941 року відноситься виділення Баккебергом з роду Нотокактус автономних родів Eriocactus і Brasilicactus. У 1951 році ним був зроблений опис роду Sulcorebutia як самостійного.

Таксони, названі на честь Бакеберга[ред.ред. код]

Його ім'ям названі рід Backebergia Gen., а також види Lobivia backebergiana, Mammillaria backebergiana, Parodia backebergiana, Sulcorebutia backebergiana, Cephalocereus backebergii, Echinopsis backebergii, Frailea asterioides v. backebergii, Gymnocalycium denudatum v. backebergii, Neoporteria backebergii, Opuntia backebergii. Іменем його дружини Емми Баккеберг (нім. Emma Backeberg) названа Lobivia emmae.

Бібліографія[ред.ред. код]

 • Das Kakteenlexikon. Backeberg, Curt. - Jena : Fischer, VEB, 1979, 5. Aufl.
 • Wunderwelt Kakteen. Backeberg, Curt. - Jena : Fischer, VEB, 1974, 4. Aufl.
 • Neue Kakteen. Backeberg, Curt. - Frankfurt Oder : Trowitzsch, 1931
 • Stachlige Wildnis. Backeberg, Curt. - Radebeul : Neumann Verl., 1951
 • Kakteenjagd zwischen Texas und Patagonien. Backeberg, Curt. - Berlin[-Charlottenburg] : Brehm Verlag, 1930
 • Die Cactaceae. Backeberg, Curt. - Stuttgart : Fischer, Unveränd. Nachdr. d. 1958 - 1962 in Jena erschienenen 1. Aufl.
 • Schöne Kakteen für den Liebhaber. Backeberg, Curt. - Aachen : verl. d. gartenschönheit, 1957, 3. Aufl.
 • Amerikas Kakteen. Backeberg, Curt. - Schloss Blechede a.d. Elbe : Meissner, 1948
 • Die Cactaceae. Backeberg, Curt. - Jena : VEB G. Fischer
 • Cactus lexicon. Backeberg, Curt. - Poole : Blandford Press, 1977
 • Zur Geschichte der Kakteen im Verlauf der Entwicklung des amerikanischen Kontinentbildes. Backeberg, Curt. - Neudamm : Neumann, 1942

Джерела[ред.ред. код]