Куріпка біла

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Біла куріпка
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Куроподібні (Galliformes)
Родина: Фазанові (Phasianidae)
Рід: Біла куріпка (Lagopus)
Вид:
Біла куріпка (L. lagopus)
Біноміальна назва
Lagopus lagopus
Ареал
   Збережений (резидент)
   Збережений (гніздування)
   Збережений (не гніздиться)

Курі́пка бі́ла [2] (Lagopus lagopus) — птах родини фазанових (Phasianidae). Поширений в арктичних зонах Америки та Європи. Взимку для маскування змінює колір на білий.

Поширення[ред. | ред. код]

Поширений в Північній півкулі в тундрі і на болотах та в перелісках лісової зони і лісостепу Західного Сибіру, в Прибалтиці і Білорусі. До 19 ст. гніздилась, а тепер залітає в північні райони Сумщини, Чернігівщини й Житомирщини. В голоцені проникала в Лісостеп і Степ до Карпат і Криму включно.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Забарвлення білої куріпки влітку строкате, жовтувате і бурувате, навесні і восени каштановорудувате, взимку біле; ноги й ніздрі оперені. Зимою пір'я довше, краще розвинутий пух. Біле пір'я не містять пігменту і містять кисень – поганий провідник тепла, тому зимове вбрання краще захищає куріпку від холодів. Линяння відбувається тричі на рік. На пальцях зимою розвиваються довгі плоскі кігті, які допомагають птаху легше бігати по снігу і викопувати ямки для відпочинку. Влітку кігті стають коротшими, а густе оперення пальців зникає після першого линяння.

Особливості гніздування[ред. | ред. код]

Кладка підвиду Lagopus lagopus lagopus

Гніздо розташовує на болоті чи його краю, обираючи для цього більш-менш сухе місце. При цьому густих чагарників уникає, надаючи перевагу відкритим ділянкам. Це потрібно для того, щос насиджуючий птах міг оглядати територію навколо гнізда. Для вистилання гнізда використовує сухі гілочки трав або чагарників, іноді пір'я. Гнізда, що розташовані на зволоженому ґрунті мають більшу підстилку. Розміри гнізда: діаметр лотка 90-190 мм (в середньому 170 мм), глибина лотка 40-80 мм (приблизно 60 мм). Кладка з 5-20, частіше 8-12 яєць. Забарвлення яєць блідо-жовте з коричневими або буруватими плямами різної величини. Пігментація яєць густіша, ніж у тетерука: плями займають більше половини площі скорлупи.

Зимівля[ред. | ред. код]

На зиму перелітають з тундри в лісотундру і далі на південь; тримаються великими зграями, весною розбиваються на пари. Кладку з 5—20 яєць насиджує самиця протягом 18—20 днів. У північних районах, особливо в лісотундрі, — важливий промисловий птах.

Живлення[ред. | ред. код]

Живиться куріпка рослинною їжею, переважно ягодами, пагонами і листками молодих рослин.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. BirdLife International (2016). Lagopus lagopus: інформація на сайті МСОП (версія 2016.3) (англ.) 01 жовтня 2016
  2. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.

Література[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]