Кускус (тварина)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кускусові (Phalangeridae)
Cuscus orientalis
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хребетні (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Інфраклас: Сумчасті (Marsupialia)
Ряд: Кускусоподібні (Diprotodontia)
Підряд: Кускусовиді (Phalangeriformes)
Родина: Кускусові (Phalangeridae)
Підродина: Phalangerinae
Триба: Phalangerini
Рід: Phalanger
Storr, 1780
Didelphis orientalis
Pallas, 1766
Посилання
Вікісховище: Phalanger
Віківиди: Phalanger
EOL: 34772
ITIS: 552432
NCBI: 38622
Fossilworks: 40124

Кускус[1] (Phalanger) — рід сумчастих ссавців, типовий рід родини кускусових (Phalangeridae). Родова назва «Phalanger» з грецької перекладається як «сітка павука», натякаючи на подібний до сітки павука зовнішній вигляд синдактильних задніх ступнів кускусів[2]. Тварини проживають на Молукських островах, Новій Гвінеї, Соломонових Островах і півострові Кейп-Йорк.

Синоніми[ред. | ред. код]

Синоніми латинської назви роду: Balantia (Illiger, 1811), Coescoes (Lacépède, 1799), Cuscus (Lesson, 1826), Phalangista (E. Geoffroy St. Hilaire and G. Cuvier, 1795), Sipalus (G. Fischer, 1813)[3]

Морфологія[ред. | ред. код]

Морфометрія. Довжина голови й тіла: 325—600 мм, довжина хвоста: 240—610 мм, вага: 1045-4850 грам.

Опис. Хутро в більшості форм товсте й пухнасте. Забарвлення в роді варіюється від білого, червоного і буро-жовтого через різні відтінки коричневого до світло-сірих і різної інтенсивності чорних кольорів. Деякі члени цього роду зарум'янені жовтим або темно-жовтим в області плечей, інші мають темні спинні смуги, які простягаються від голови до крупа. У P. vestitus деякі особини блідо-сріблясто-коричневі й з коротким волоссям, інші темно-коричневі й довгошерсті, а треті являють собою проміжні форми.
  Це тварини міцної тілобудови. Їх опуклі очі з жовтою оправою, яскраво-жовтий ніс, непримітні вуха і чіпкий хвіст надають їм дещо мавпоподібного зовнішнього вигляду. Кінцева частина хвоста покрита лусочками і рідко вкрита волоссям. Пальці не рівної довжини, кігті довгі, товсті і вигнуті, а підошви голі з поперечними смугами. Самиці мають чотири молочні залози у добре розвинених сумках.[4]

Поведінка[ред. | ред. код]

Кускуси населяють головно тропічні ліси і густі чагарники. Вони деревні тварини з сильним чіпким хвостом, але іноді спускаються на землю. Ведуть нічний спосіб життя, відпочиваючи вдень забившись у густолисте сплетіння винограду, у дуплі дерева, під корінням дерев або серед каменів. Кускуси малорухомі і трохи мляві, чим нагадують повільних лорі (Nycticebus). Навіть у лагідному стані кускуси зазвичай виділяють різкий мускусний запах. Гарчання й гавкання це ті звуки, які вони створюють. Їхній раціон складається переважно з плодів і листя, але також до нього входять комахи, дрібні хребетні та пташині яйця. Кускуси поодинокі, але їх можна тримати парами в просторих огорожах. Шлюбний сезон, здається, великий і може тривати протягом усього року в деяких видів, самиці народжують до трьох малюків, хоча вони можуть виховати тільки одного.
  P. gymnotis поширений в багатьох районах Нової Гвінеї від рівня моря до 2,700 метрів, але уникає болотистих районів і заплав річок. він зазвичай відпочиває протягом дня в норах під коріннями дерев, у печерах, або в тунелях зроблених людьми. Він вправний дереволаз і має тенденцію харчуватися на деревах у нічний час. Їсть найрізноманітніші фрукти в дикій природі, хоча полонені вбивають дрібних хребетних. Місцеві жителі кажуть, що самиці носять плоди в лігво у своїй сумці. Розмноження може відбуватись протягом усього року. У сумці знаходиться, як правило, один малюк. Полонені, наскільки відомо, живуть принаймні 11 років.
  Останні археологічні дослідження показують, що багато з острівних популяцій P. orieiitalis були ввезені за допомогою людей у доісторичні часи. Електрофоретичний і морфологічний аналізи показали, що вид був завезений до Нової Ірландії з Нової Британії 10000 — 19000 років тому, а потім поширився на Соломонові острови 2000 — 6000 років тому. P. orientulis ймовірно, був ввезений на Тимор близько 4000 — 5000 років тому.[4]

Таксономія[ред. | ред. код]

Рід включає 13 видів[3].

Рід Кускус (Phalanger)

Джерела[ред. | ред. код]

  1. Харчук С. & Загороднюк І. Родини ссавців світу: огляд таксонів та їхні українські назви // Geo & Bio. — 2019. — Вип. 17. — С. 85–115. — DOI:10.15407/gb.2019.17.085.
  2. Christopher A. Norris. Phalanger lullulae // Mammalian Species. — 1999. — № 620. — С. 1–4.
  3. а б За: «Види ссавців світу» (2005).
  4. а б Ronald M. Nowak. Walker's mammals of the world. — JHU Press, 1999. — Т. 2. — С. 96. — ISBN 0801857899.