Кутбертове Євангеліє

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Назва «Кутбертове Євангеліє (копія Євангелія від Івана)»
Обкладинка Кутбертова Євангелія, Британська бібліотека.
Назва мовою
оригіналу
St. Cuthbert's Gospels
Країна Велика Британія
Мова латина
Жанр біблійна література
Виданий датована 698 роком

Кутбертове Євангеліє (копія Євангелія від Івана) у Вікісховищі?

Ку́тбертове Єва́нгеліє  — старовинна рукописна книга (копія Євангелія від Івана), датована 7 століттям нашої ери.


Історія знахідки[ред.ред. код]

Відкриття труни Св. Кутберта, середньовічна світлина.

Східне узбережжя Британії та її мешканці в 11-12 століттях сильно потерпали від навали вікінгів. Край вже відвідали місіонери і тут закріпилося християнство. Після чергової розбійної навали скандинавів, що шукали нових, родючих земель попри скелястих фіордів, християнські мешканці позабирали майно і відступили у глиб території. Забирали усе, викопали навіть труну з поховання святого Кутберта на острові Ліндисфарн, розташованому на північному сході Британії. Під час огляду труни 1104 року і знайшли невеличке Євангеліє, трохи більше за долоню дорослої людини. Воно добре збереглося. Книга, що отримала згодом назву Кутбертове Євангеліє, і була збережена до 20 століття.

Історія придбання[ред.ред. код]

Сторінка Кутбертова Євангелія.

Це не перше коштовне придбання керівництва Британської бібліотеки. Свого часу воно активно скуповувало раритетні видання в Європі та унікальні рукописи, вилучені з державних бібліотек СРСР, які продавали кремлівські вожді за кордоном. Так, Британська бібліотека придбала 1933 року Синайський кодекс, вилучений з Російської національної бібліотеки в Ленінграді, всього за 500 000 доларів. Синайський кодекс вважається другим за історичною вартістю та повнотою після Ватиканського кодексу і датований 4 століттям нашої ери.

Про Кутбертове Євангеліє в бібліотеці добре знали і орендували старовинний рукопис ще з 1979 року. Нарешті Британська бібліотека отримала привілей на придбання рукопису в партнерстві з Даремським університетом. Рукопис оцінили в 13 000 000 доларів. Аби перешкодити вивезенню коштовного рукопису, придбанням пам'ятки книжкової культури Західної Європи опікувався Меморіальний фонд національної спадщини (Велика Британія). Частку грошей додали до необхідної суми патріотично налаштовані меценати.

Експонування[ред.ред. код]

Кутбертове Євангеліє вже оцифроване і буде доступним для всіх охочих в режимі онлайн.

Джерела і ресурси інтернету[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Кутбертове Євангеліє

Див. також[ред.ред. код]