Кутб ад-Дін Айбек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кутб ад-Дін Айбек
араб. قطب الدين أيبك
Tomb of Sultan Qutb al-Din Aibak.jpg
1-й Султан Делі
12 червня 1206 — 1210
Наступник: Арам-шах
 
Народження: 1150(1150)
Туркестан
Смерть: 1210(1210)
Лахор
Віросповідання: Іслам
Династія: Рабська династія
Діти: Qutub Begum[d] і Арам-шах

Медіафайли у Вікісховищі?

Айбек, Кутб-уд-дін Айбек (перс. ‎, урду قطب الدین ایبک) — тюркський правитель середньовічної Індії, перший султан Делі (з 1206 по 1210 роки) і засновник Гулямської династії[1].

Ранні роки[ред. | ред. код]

Мечеть Кувват-ул-Іслам, заснована на ознаменування перемоги Айбека над раджпутами

Айбек народився в Центральній Азії та був тюркського походження[2][3]. Ще в дитинстві його було продано в рабство і він став рабом (гулямом) правителя Нішапура. Його власник поводився з ним як із сином та дав чудову освіту[4]. Але після смерті хазяїна його сини знову продали Айбека і він врешті потрапив у власність військового командувача Мухаммада Ґорі.

Кар'єра[ред. | ред. код]

Мухаммад Ґорі був успішним військовиком, що зумів підкорити території сучасних Афганістану, Пакистану і Північної Індії. Під його командою Айбек взяв участь у штурмі Делі 1193 року[5] та створенні першої мусульманської адміністрації регіону.

Згодом Айбек став найбільш приближеним генералом Ґорі. Після 1293 року Ґорі зусередив свої зусилля на Середній Азії, а Айбек залишився його намісником у Північній Індії.

Заснування Делійського султанату[ред. | ред. код]

Після смерті султана Ґорі 1206 року, в якій Айбек проголосив себе султаном - самостійним правителем довірених йому територій. Середньоазійські володіння Ґорі були незабаром захоплені монгольськими силами на чолі з Чингізханом, але Айбеку вдалося не допустити їх до Індії.

Кутб-Мінар, мінарет, який почали будувати за часів правління Айбека

На момент формальної коронації Кутб ад-Дін Айбек вже давно мав владу в регіоні, яким правив з Лахора. Але з коронацією він встановив столицю у Делі, що стало початком існування Делійського султанату. За його правління в Делі були засновані перші мусульманські пам'ятники, зокрема знаменитий комплекс Кутб.

Смерть і спадщина[ред. | ред. код]

Могила Айбека в Лахорі

Айбек помер в 1210 році внаслідок нещасного випадку та був похований в Лахорі. Після нього влада перейшла до його сина Арама[1], якого було вбито іншим колишнім рабом та чоловіком дочки Айбека, Ілтутмишем, який сам став наступним султаном Делі.

Посилання[ред. | ред. код]

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]