Кутник столярний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кутник столярний

Кутник столярний — столярний інструмент, який використовується для розмітки та посилання на кут 90°. Кутники широко використовуються в деревообробці, металообробці, будівництві та кресленні. Цей інструмент має використання для проведення ліній під прямим кутом до базової крайки, або для перевірки прямого кута.[1] Деякі квадрати мають шкалу для вимірювання відстаней (лінійку) або для обчислення кутів.

Раніше традиційно виготовлялися з деревини. В наш час розповсюдження набули металеві кутники. Складається з товстої деталі, яку називають колодкою, або п'яткою, та тонкої лінійки — пера.[1] Обидва елемента кутника знаходяться під фіксованим кутом 90 градусів перпендикулярно один одному. Перо принаймні вдвічі довше за колодку і градуйоване, часто в мм або см. Прикладання кутника його товстішою колодкою до базової крайки забезпечує зручне прикладання та його фіксацію на ній.

Перевірка кутника

Перед використанням кутник перевіряють, особливо якщо він новий, щойно куплений. Для перевірки використовують заготовку або пиломатеріал із заздалегідь перевіреною базовою крайкою, прикладають кутник та проводять лінію, перевертають кутник іншим боком та проводять ще раз лінію в тому самому місці. Якщо лінія одної товщини, то кутник має прямий кут і його можна використовувати.

Якщо в деталях необхідно провести лінію під кутом 45°, то користуються варіантом кутника з пером, яке нахилене під кутом 45°. Його називають єрунок. Ним користуються так само, як і кутником. Якщо крайки деталей мають якийсь інший кут, то використовують ще один варіант кутника з рухомим пером — малку.[1]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. а б в Трудове навчання (для хлопців): підруч. для 7-го кл. загальноосвіт. навч. закл. / Б.М. Терещук, С.М. Дятленко, В.М. Гащак, Р.М . Лещук. — Київ: Генеза, 2015. — 192 с.: іл. ISBN 978-966-11-0568-2

Див. також[ред. | ред. код]