Куценко Владислав Ігорович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Куценко Владислав Ігорович
Куценко Владислав Ігорович
Народився 11 листопада 1982(1982-11-11) (37 років)
Запоріжжя, Українська РСР, СРСР
Громадянство Україна Україна
Національність українець
Місце проживання Київ
Діяльність національний публічний діяч, прокурор, юрист та економіст, кандидат наук
Alma mater Запорізький національний технічний університет, почесний випускник
Науковий ступінь кандидат наук
Посада прокурор, заступник начальника Департаменту забезпечення діяльності керівництва Генеральної прокуратури України
Партія Безпартійний
Нагороди

відомча нагорода: іменний годинник від Генерального прокурора України;

церковна нагорода: Благословенна грамота з відзнакою УПЦ КП;

церковна нагорода: Орден Святого Юрія Переможця (Георгия Победоносца) «За боротьбу зі злом» УПЦ КП

Владислав Ігорович Куценко (нар. 11 листопада 1982, Запоріжжя) – український національний публічний діяч, український прокурор, юрист та економіст, кандидат наук. Екс-депутат Запорізької районної ради, у 2014 — помічник Міністра юстиції України. Працював над разробкою законопроектів у галузі кримінального права в Апараті Верховної Ради України. З червня 2015 прокурор Генеральної Прокуратури України, помічник Генерального прокурора України, заступник начальника Департаменту забезпечення діяльності керівництва Генеральної прокуратури України. Координував ряд гучних справ та домігся повернення до державної власності «Розумівського лісу» та історичних берегів річки «Кінська» ("Конка"). У 2015 – 2016 роках став головним офіційним медійним обличчям Генеральної прокуратури України, особисто представляв ГПУ у відносинах з народними депутатами України, органами державної влади та ЗМІ. Брав участь у становленні прокурорського самоврядування в Україні, створення перших в Україні Ради прокурорів та КДКП. Кавалер ордену Святого Юрія Переможця (Георгия Победоносца) "За боротьбу зі злом" Української Православної Церкви Київського Патріархату. Нагороджений відомчою прокурорською нагородою: золотим іменним годинником від Генерального прокурора України, за сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків.

Освіта та науковий ступінь[ред. | ред. код]

Із «Золотою медаллю» закінчив економічний клас Загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №97 м.Запоріжжя в 1999 році.

Має три вищі освіти:

1)   Економічна: диплом з відзнакою («червоний»): «менеджмент організацій», кваліфікація: менеджер-економіст (дипломна робота: «Побудова ефективної внутрішньої системи управління в господарських товариствах корпоративного типу»);

2)   Юридична: диплом з відзнакою («червоний»): магістр, професіонал в галузі правознавства, прокурорського нагляду, правосуддя та правоохоронної діяльності, юрист (дипломна робота: «Правові основи та організація діяльності органів прокуратури»);

3)   Міжнародні відносини: магістр, експерт із зовнішньоекономічних питань (дипломна робота: «Міжнародне співробітництво у боротьбі з відмиванням грошей суб’єктів господарювання»);

Почесний випускник Запорізького національного технічного університету.

Під час навчання був стипендіатом Запорізького міського голови Поляка Олександра Володимировича.

Має науковий ступінь: «Кандидат наук».

У вересні 2016 року отримав науковий ступінь «Кандидат наук», успішно захистивши дисертацію (наказ Міністра освіти і науки України від 29.09.2016 №1166) [1].

Трудова діяльність[ред. | ред. код]

В органах прокуратури працює з червня 2015 року. 18 червня 2015 року прийняв присягу працівника прокуратури та отримав статус прокурора.

 • з червня 2015 по серпень 2015 — помічник Генерального прокурора України;
 • з серпня 2015 по лютий 2016 — прокурор відділу організаційно-аналітичного забезпечення діяльності Генерального прокурора України управління організаційно-аналітичного забезпечення діяльності керівництва Департаменту забезпечення діяльності керівництва Генеральної прокуратури України. Нагороджено цінним подарунком (іменним годинником);
 • з лютого 2016 по квітень 2016 — прокурор, заступник начальника управління взаємодії з державними органами Департаменту забезпечення діяльності керівництва Генеральної прокуратури України;
 • з квітня 2016 — прокурор, заступник начальника Департаменту забезпечення діяльності керівництва Генеральної прокуратури України.

Робота в прокуратурі та гучні справи[ред. | ред. код]

18 червня 2015 року Владислав Куценко прийняв присягу працівника прокуратури та отримав статус прокурора Генеральної прокуратури України[2].

У 2015 – 2016 роках Владислав Куценко став головним офіційним медійним обличчям Генеральної прокуратури України, особисто представляв ГПУ у відносинах з народними депутатами України, органами державної влади та ЗМІ. Окрім безпосередньо прокурорської діяльності, саме йому було доручено представляти органи прокуратури у медіа просторі, брати участь від імені наглядового відомства у популярних ток-шоу: «Свобода слова», «Шустер Live», «Дебати Pro», «Чорне дзеркало», тощо, проводити офіційні брифінги Генеральної прокуратури України. Також, Владиславу Куценку було доручено здійснювати взаємодію відомства з народними депутатами України.

У січні 2017 року на підставі рапорту прокурора Владислава Куценка Національне антикорупційне бюро України зареєструвало кримінальне провадження проти голови Нацонального банку України Валерії Гонтаревої та директора-розпорядника Фонду гарантування вкладів фізичних осіб Костянтина Ворушиліна та розпочало розслідування. [3]

На посаді прокурора брав участь у ряді гучних справ.

Брав участь у становленні прокурорського самоврядування в Україні, створення першої в Україні Ради прокурорів та КДКП[4].

Особисто Владислав Куценко доповідав про проведення першої Всеукраїнської конференції працівників прокуратури та створення першої Ради прокурорів України[5].


Повернення державі соснового Розумівського лісу

Прокурор Куценко особисто координував гучний процес повернення у державну власність земель соснового Розумівського, незаконно приватизованих у 2013 році. Територія Розумівського лісу як одного з найгарніших куточків Запорізького краю стала об’єктом зазіхань з боку місцевих керманичів і правоохоронців у 2013 році.

Фактично ліс намагалися перетворити у так зване запорізьке «Межигір’я», обнести височезним бетонним парканом і збудувати будиночки для «обраних», у тому числі і для самого запорізького «смотрящего».

Афера полягала у наступному. Землі лісу, вкриті багаторічними соснами, чиновники Держземагенства та райдержадміністрації у протиправний спосіб, сфальсифікувавши справжній склад угідь, назвали землями сільськогосподарського призначення – ріллею, та безоплатно роздали під 106 садових земельних ділянок і під 2 ділянки для ведення особистого селянського господарства.

При цьому більшість зі 106 «щасливих власників» ділянок у лісі виявилися банальними «підставними» особами, мешканцями м. Дніпродзержинська, з яких спритні ділки просто зібрали паспорти, ідентифікаційні коди й оформили землю з метою подальшого перепродажу на користь справжніх організаторів цієї схеми.

Вказана обставина обурила громадськість. Люди вийшли на захист багаторічного соснового лісу.

Скандал із протиправною приватизацією земель Розумівського лісу вийшов за межі Запорізької області та набув всеукраїнського масштабу. Загальнодержавні ЗМІ постійно супроводжували події, пов’язані з привласненням та поверненням земель лісу. Зокрема на телеканалі ICTV вийшов сюжет під назвою "В елітному запорізькому селищі роздали 15 гектарів соснового лісу"

Боротьбу за повернення лісу державі Владислав Куценко розпочав з 2013 року, ще до роботи в органах прокуратури. Тоді, будучи громадським активістом та депутатом районної ради він організував чисельні акції протесту за повернення лісу та підготував юридичний ґрунт: спрямував ряд запитів та скарг до правоохоронних та контролюючих органів, публічно виступав перед громадскістю.

Після призначення на посаду прокурора у 2015 році, саме Владислав Куценко за дорученням Генерального прокурора України координував процес повернення Розумівського лісу державі. За позовами прокуратури суди прийняли ряд рішень щодо повернення до державної власності земель Розумівського лісу та визнали недійсними державні акти на землю, видані на території лісу.

Всі землі лісу було повернуто державі.


Повернення берегів річки Кінська

Владислав Куценко домігся повернення у державну власність 19 гектарів берегів річка Кінська, які мають історичну цінність для держави (ці береги були описані в літописах та у свій час слугували кордоном із Кримським ханством та Туреччиною).

За рішенням місцевої адміністрації, зазначені землі були виведені з державної власності та з чисельними порушеннями норм законодавства - безоплатно передані у приватну власність 10 осіб.

Зазначений факт викликав суспільний резонанс та обурення громадськості. Адже, береги Кінської – є перспективною для археологічних досліджень територією. Так, у XІV столітті у гирлі Кінської розташовувалась столиця Мамая місто Замик. У XVIIXVIII столітті по берегах Кінської знаходилися ногайські поселення. Русло річки в степовій частині перетинали татарські Муравський шлях і Кримський шлях. З річкою тісно пов'язана історія запорозького козацтва. Урочище Карай-Тебен у гирлі другого відрізка течії Кінської слугувало запорожцям місцем для переговорів та обміну полоненими. У гирлі іншого відрізка течії Кінської знаходилася турецька фортеця Ісламкермен. Козацькі флотилії під час військових походів не раз проходили рукавом Кінської біля цієї фортеці, залишаючись непоміченими для турків і татар. У 1705 році по Кінській було проведено кордон із Кримським ханством та Туреччиною[6]

Прокурор Куценко координував процес повернення державі берегів Кінської. Через суди прокурори домоглися скасування розпоряджень щодо передачі цих земель приватним особам.

Землі були незаконно передані 10 особам. Деякі з них були наближені до екс-голові райдержадміністрації (житло якого нещодавно обшукали під час розслідування справи ритуальної мафії)[7].

Апеляційний суд Запорізької області залишив в силі рішення Запорізького районного суду про повернення в держвласність 19 га землі на березі річки Конка. "Нам нарешті вдалося остаточно повернути державі і людям 19 га економічно привабливих земель - берегів річки Конка (відома в історичних літописах), вкрадених за часів режиму Януковича", - написав Куценко[8].

Земля, «отжатая» соратниками Януковича, повернулася державі.


Повернення державі земель

За втручанням прокурора Куценка запоріжцям було повернуто біля 4000 гектарів сільськогосподарських земель вартістю більш ніж 26 млн. гривень.

Справа у тому, що наприкінці 2013 року чиновники однієї із районних державних адміністрацій Запорізької області, порушуючи всі можливі норми закону підписали доволі абсурдне розпорядження, яким протиправно змінили цільове призначення тисяч гектарів родючих земель, перевівши їх до земель дивної категорії – «інше призначення», тобто фактично вивели їх із сільськогосподарського обігу. Те саме відбулося і з землями водного фонду.

Відразу після цього, зазначені землі почали відкрито дерибанити, роздаючи безоплатно у власність наближеним особам під дачне будівництво.

Зупинити цей нахабний «аукціон небаченої щедрості» вдалось лише за втручання правоохоронців. Прокуратура Запорізької області підготувала та направила до адміністративного суду позов про скасування відповідного протиправного розпорядження райдержадміністрації. Контроль за вказаною справою за дорученням Генерального прокурора України здійснював Владислав Куценко.

«Наприкінці 2015 року ми виграли цю справу в Запорізькому окружному адміністративному суді. А навесні підтвердили свою перемогу в  апеляційному суді. Проти нас боролись адвокати та великі гроші. Але, ми перемогли та вибороли для запоріжців ці землі» — зазначив прокурор Владислав Куценко.

Після перемоги в суді, прокуратурою відразу було пред’явлено ще 18 позовів про визнання незаконними  та  скасування   розпоряджень  відповідної районної державної адміністрації, визнання права власності на земельні ділянки за державою.

«Більшість районів нашої області – сільськогосподарські. Кожний гектар сільськогосподарських угідь це важливий стратегічний ресурс, як для держави так і для селян, які живуть з землі. Така земля повинна використовуватись за прямим призначенням – оброблятись для вирощування сільськогосподарських культур, а не дерибанитись під дачі та комерцію. Недарма у Земельному кодексі закріплено пріоритетність земель сільськогосподарського призначення, які повинні приносити державі вражай, зміцнюючи продовольчу безпеку, а простим людям приносити орендну плату. Я і надалі робитиму все для того, щоб виявляти та знищувати незаконні схеми з землею, та жорстко бити по руках спритних ділків» — резюмував Владислав Куценко.[9]

Громадська та політична діяльність[ред. | ред. код]

 • У 20002004 — будучи студентом, організував та проводив щорічну благодійну акцію «Разом допоможемо дітям», в рамках якої зміг залучити сотні запорізьких студентів до надання благодійної допомоги вихованцям шкіл-інтернатів та дітям із вадами здоров’я.
 • Стипендіат Запорізького міського голови Поляка Олександра Володимировича.
 • 20102015 — депутат Запорізької районної ради Запорізької області. У районній раді до 2013 року був головою постійної депутатської комісії з питань законності та етики Запорізької районної ради. Має чисельні подяки від керівників сільських та селищних рад району. У серпні 2014 року ініціював та організував висловлення недовіри голові Запорізької районної ради Івану Гоменюку, який до цього 33 роки керував Запорізьким районом ще з радянських часів та фігурував у багатьох скандалах, пов’язаних з розкраданням земель, бюджетних коштів, та у корупційних схемах. Таким чином, Куценко виконав пункт своєї передвиборної програми: «Звільнити Запорізький район від Гоменюка».[10]
 • 20122015 — помічник-консультант народного депутата України Соболєва Сергія Владиславовича на громадських засадах[11] (Кoмітет з питань правової політики). Працював при Комітеті Верховної Ради України з питань правової політики. Готував тексти законопроектів, здійснював підготовку депутатських звернень та запитів щодо забезпечення законності, боротьби з корупцією та організованою злочинністю, взаємодіяв з правоохоронними та контролюючими органами. Підготував ряд законодавчих ініціатив, зокрема зміни до Кримінального кодексу України, які були підтримані Верховною Радою України та стали Законом. Так, у квітні 2014 року Кримінальний кодекс України було доповнено новою статтею 119-1 "Перешкоджання законній діяльності Збройних Сил України та інших військових формувань" (Закон України "Про внесення змін до Кримінального кодексу України" від 08.04.2014 № 1183-VII), над проектом якого працював Владислав Куценко. Відповідно до інформації офіційного веб-порталу Верховної Ради України, ініціатором відповідного законопроекту (Проект Закону про внесення змін до Кримінального кодексу України (щодо відповідальності за злочини проти основ національної безпеки України) виступив народний депутат України Соболєв С.В. Головний комітет: Комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності. Своїми голосами "ЗА" відповідний законопроект підтримали 231 народний депутат України, проголосувавши "Проти" 0, "Утримались" - 2, "Не голосувало" - 30[12].
 • З 2012 року як депутат місцевої ради та громадський активіст вступив у відкрите публічне протистояння з відомим організованим злочинним угрупуванням так званого запорізького кримінального «смотрящего» («Анісім»), яке тривалий час діяло на території Запорізької області та займалось вимаганням з представників бізнесу, розкраданням бюджетних коштів, державної власності, земель, тісно співпрацюючи з окремими представниками органів влади. Куценко Владислав Ігорович підготував чисельні звернення та запити до правоохоронних органів, в яких розкривав злочинні схеми, на підставі яких було відкрито чисельні кримінальні провадження щодо діяльності угрупування «Анісім». За позовами органів прокуратури, підготовленими на підставі вказаних звернень (авторства Куценка) було повернуто до державної власності десятки гектарів земель, зокрема близько 20 гектарів соснового Розумівського лісу, близько 19 гектарів узбережжя р.Конка, близько 34 гектарів садів на території Новоолександрівської сільської ради Запорізької області, тощо. Публічні дії, спрямовані проти злочинного угрупування «смотрящего» викликали зворотню реакцію. Проти Куценка Владислава Ігоровича була розпочата брудна компанія в пресі. Окремі Запорізькі місцеві засоби масової інформації, які прямо пов’язували з діяльністю «Анісіма», щотижнево запускали провокаційні публікації, в яких активіста звинувачували в махінаціях із землею та бюджетом, тощо, що не мало під собою реального підґрунтя. Навіть було розпочато декілька фактових кримінальних проваджень, в матеріалах яких зазначалось про начебто незаконну діяльність Куценка Владислава Ігоровича. У вказаних кримінальних провадженнях правозахисник перебував у процесуальному статусі свідка. Повідомлення про підозру йому не вручались. Владислав Куценко не уникав допитів, брав участь у всіх слідчих діях. Між тим, незважаючи на те, що він проходив лише як свідок, вказані кримінальні провадження використовувались з метою цілодобового прослуховування розмов активіста, стеження за ним, а також, як тиск на нього та його родину. у 2013 році оселя Владислава Куценка, а також житло його батьків, житло бабусі та дідуся були обшукані працівниками УБОЗу. За результатами обшуків жодних доказів протиправної діяльності виявлено не було. Згодом, після ліквідації злочинного угрупування «Анісім», вказані кримінальні провадження були закриті за відсутності складу злочину. У судовому порядку Владислав Куценко відстояв свою честь, гідність та ділову репутацію. Інформація провакативного характеру, що розповсюджувалась відносно Куценко окремими засобами масової інформації, відносно начебто причетності Куценка до незаконних оборудок із землею, бюджетними коштами, фігурування у кримінальних провадженнях, тощо, була визнана недостовірною та спростована судом.
 • вересень 2014жовтень 2014 - кандидат у народні депутати України в одномандатному виборчому окрузі №82 (Запорізька область). Самовисуванець, позапартійний. За результатами виборів посів друге місце із результатом - 22,39%[13].

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Прокурор Куценко гасив лісову пожежу

06 квітня 2020 года біля села Розумівка (Запоріжський район)горів сосновий ліс. До моменту прибуття пожежних, у боротьбу з вогнем активно вступили двоє місцевих жителів (однією з яких виявилася староста села Розумівка Наталія Богоутдінова), а також, прокурор Владислав Куценко, який і викликав пожежних, проїжджаючи поруч і помітивши дим у лісі. Прокурор і працівники сільради боролися з вогнем підручними засобами, спочатку намагаючись загасити полум'я палицями, а потім піском, використовуючи відро і лопату. Пожежу вдалося локалізувати. Після приїзду представників ДсНС вогонь загасили[14].

Владислав Куценко подякував усім, хто взяв з ним участь у гасіння пожежі, зазначивши: "Дякую всім! Саме завдяки згуртованості і швидкої реакції - ми впоралися! Згорілі дерева вже не повернути, але ліс - врятований!"[15]

Про особисту участь Владислава Куценка у гасінні лісової пожежі поширили інформацію ряд ЗМІ гасіння цієї пожежі пройшла інформація у ЗМІ, зокрема: "Небайдужі мешканці Запоріжжя, сьогодні 6 квітня, допомогли запобігти великим пожежам в Олександрівському лісництві та у Розумовському лісі"


Публічно засудив заборону серіалу "Свати"

У грудні 2017 року Прокурор Генеральної прокуратури, уродженець Запоріжжя Владислав Куценко публічно висловився про своє ставлення до заборони показу на телебаченні серіалу «Свати», виробництва студії «Квартал 95» (Владислав Куценко: «Заборона серіалу« Свати »- демонстрація страху перед власним народом»).

«Заборона серіалу« Свати » - верх маразму ... Демонстрація страху перед власним народом. Великі моралісти «заборонщики», на словах борці за демократичні цінності! Забороняти не створювати! Ви заборонили те, що із задоволенням дивилися мільйони українців, звичайний, добрий серіал про сімейні цінності. Ви заборонили те, що любили багато хто. А створили щось натомість?

Боротися потрібно не заборонами, а створенням чогось кращого. Створіть свій продукт, серіал, фільм, який захочуть дивитися мільйони, який буде краще «Сватів». Щоб люди наприклад, переключили тих же «Сватів», щоб подивитися Ваш серіал. Ось це буде здорова конкуренція! Але мабуть, слабо.

Воювати потрібно не зі «Сватами», а з криміналом, корупцією і падінням рівня життя громадян. Воювати потрібно не за заборону серіалів, артистів і соцмереж, а за економічні стандарти, за гідні зарплати і пенсії, за безпеку на вулицях! Ось чому має себе присвячувати нормальна держава, яка поважає власний народ! » - пише Куценко.[16]

Родина[ред. | ред. код]

Одружений. Дружина Віра Ігорівна (1982) — економіст та юрист. Виховують сина Сергія (2014) та доньку Ксенію (2018).

Батько Куценко Ігор Васильович (1957) — військовослужбовець (полковник у відставці).

Мати Куценко Олена Петрівна (1959) — вчитель математики.

Відношення до релігії[ред. | ред. код]

Прихожанин Української Православної Церкви Київського Патріархату. Активно допомагав Запорізькій Єпархії УПЦ Київського Патріархату, від себе та своєї родини надавав допомогу для ремонту та покращення побутових умов у Кафедральному Соборі Святої Трійці.

Нагороджений Благословенною грамотою з відзнакою «За заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та побожним українським народом» Української Православної Церкви Київського Патріархату, за підписом Патріарха Київського і всієї Руси-України Філарета. Нагороду Владиславу Куценку було урочисто вручено 4 вересня 2016 року під час Воскресного Богослужіння у Кафедральному Соборі Святої Трійці.

Нагороджений Патріархом Філаретом Православним Орденом Святого Юрія Переможця (Георгия Победоносца) «За боротьбу зі злом» (Указ Патріарха Київського і Всієї Руси-України від 11.05.2018 №1661).


Нагороди[ред. | ред. код]

 • Відомча прокурорська нагорода: іменний годинник від Генерального прокурора України, за сумлінне ставлення до виконання службових обов'язків, ініциативу, оперативність у роботі, високі результати у службовій діяльності (наказ Генерального прокурора України від 24.11.2015 №100-зц).
 • Благословенна грамота з відзнакою «За заслуги перед Помісною Українською Православною Церквою та побожним українським народом» Української Православної Церкви Київського Патріархату від 04.09.2016 року (урочисто вручено під час Воскресного Богослужіння у Кафедральному Соборі Святої Трійці). [17]
 • Орден Святого Юрія Переможця (Георгия Победоносца) «За боротьбу зі злом» (Указ Патріарха Київського і Всієї Руси-України від 11.05.2018 №1661)[1].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Прокурор Владислав Куценко стал кандидатом наук. ukranews_com (ru). Процитовано 2017-05-19. 
 2. Запорізький правозахисник став прокурором Генеральної прокуратури України. Стрічка новин Запоріжжя. Процитовано 2019-04-17. 
 3. САП зареєструвала кримінальне провадження проти Гонтаревої і Ворушиліна. ukranews_com (ua). Процитовано 2017-06-10. 
 4. Куценко: На должности в прокуратуру выбраны 20 человек не из системы (uk-UA). Процитовано 2019-11-28. 
 5. Куценко: Совет прокуроров сформирован и готов исполнять свои функции 28.04.16 (uk-UA). Процитовано 2019-11-28. 
 6. Кінська. Вікіпедія (uk). 2018-03-15. Процитовано 2019-04-17. 
 7. Молодцова, Анастасия. Земля, «отжатая» соратниками Януковича, вернулась государству | "НАШ ГОРОД" новости Мелитополя и Запорожской области (ru-RU). Процитовано 2020-05-06. 
 8. Суд Запорізької області повернув у держвласність 19 га земель на березі річки Конка. 112.ua (uk-UA). Процитовано 2019-04-17. 
 9. Чергова перемога прокурора Куценка (ru-RU). Процитовано 2019-04-23. 
 10. Владислав КУЦЕНКО: «Иван Гоменюк уволен! Запорожский район очистился от одиозного «регионала» |. Газета Правда. 2014-09-03. Процитовано 2017-06-10. 
 11. Посіпаки: результати пошуку. posipaky.info. Процитовано 2020-04-30. 
 12. Офіційний портал Верховної Ради України. w1.c1.rada.gov.ua. Процитовано 2020-04-30. 
 13. Центральна виборча комісія України - WWW відображення ІАС "Вибори народних депутатів України 2014". www.cvk.gov.ua. Процитовано 2019-05-16. 
 14. В Разумовке горел лес. Тушили местные жители и прокурор (ФОТО, ВИДЕО) (ru-RU). Процитовано 2020-05-06. 
 15. marina. В Разумовке (Запорожский район) горел лес, тушили местные жители и прокурор | Информационный портал ВЕРЖЕ (ru-RU). Процитовано 2020-05-06. 
 16. Владислав Куценко: "Запрет сериала "Сваты" - демонстрация страха перед собственным народом" (ru-RU). Процитовано 2020-05-06. 
 17. Патриарх Филарет наградил прокурора Куценко грамотой со знаком отличия

Посилання[ред. | ред. код]