Кучук-Яценко Сергій Іванович
Сергій Іванович Кучук-Яценко | |
---|---|
Кучук-Яценко Сергій Іванович (2011) | |
Народився | 2 серпня 1930 Житомир |
Помер | 22 березня 2021 (90 років) |
Країна | СРСР Україна |
Діяльність | науково-педагогічний працівник |
Alma mater | НТУУ КПІ ім. Ігоря Сікорського |
Вчене звання | академік НАН України |
Науковий ступінь | доктор технічних наук |
Членство | НАНУ |
Відомий завдяки: | зварювання металів |
Нагороди |
Сергій Іванович Кучук-Яценко (2 серпня 1930, Житомир — 22 березня 2021)[1] — український науковець у галузі зварювання металів тиском, академік НАН України (з 1987), заступник директора Інституту електрозварювання імені Є. О. Патона НАН України (з 1986).
С. І. Кучук-Яценко народився в 1930 р. у Житомирі в родині службовця.
Вищу освіту здобув у Київському політехнічному інституті.
У 1960 р. Сергій Іванович захистив кандидатську, а в 1972 р. — докторську дисертації. 1978 року його обрано членом-кореспондентом, а в 1987 р. — академіком НАН України.
Від 1953 р. його наукова діяльність пов'язана з Інститутом електрозварювання ім. Є. О. Патона, де він подолав шлях від інженера до заступника директора, яким працює з 1986 р.
Крім фізико-металургійних особливостей формування з'єднань у твердій фазі, С. І. Кучук-Яценко вивчав швидкоплинні процеси під час нагрівання елементарних контактів між деталями за високих концентрацій енергії, що допомогло визначити нові напрями вдосконалення процесу оплавлення. Встановлені ним закономірності теплофізичних і деформаційних процесів, що відбуваються при контактному стиковому зварюванні деталей із різноманітних матеріалів, дали можливість по-новому пояснити природу формування з'єднань у твердій фазі. Зокрема, учений з'ясував вплив на їхню якість умов кристалізації розплаву на зварюваних поверхнях деталей у період перед деформацією.
Результати досліджень покладено в основу розробок нових способів безперервного оплавлення: імпульсного й пульсуючого, які запатентовано в багатьох країнах й успішно застосовують у різноманітних галузях промисловості.
Останніми роками Сергій Іванович вивчає контактне зварювання опором деталей з важкозварюваних сплавів, композиційних матеріалів із використанням активувальних покриттів і спеціальних прошарків, що мають композиційну структуру, зокрема з наношаруватих матеріалів. Це допомогло створити нові технології з'єднання жароміцних матеріалів на основі інтерметалідів нікелю й титану, а також інструментальних сталей і сплавів.
Під керівництвом С. І. Кучука-Яценка розроблено унікальні технології пресового зварювання й обладнання для їх реалізації, яке не має аналогів у світовій практиці, зокрема установки для зварювання залізничних рейок, магістральних трубопроводів у польових умовах, великогабаритних вузлів із високоміцних алюмінієвих сплавів, що застосовують в авіації і ракетобудуванні.
Останніми роками увага науковця зосереджена на дослідженнях особливостей формування у твердій фазі з'єднань різнорідних і важкозварюваних матеріалів, а також визначенні алгоритмів якості з'єднань.
- Орден князя Ярослава Мудрого III ст. (23 серпня 2018) — за значний особистий внесок у державне будівництво, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток України, вагомі трудові здобутки та високий професіоналізм[2]
- Орден князя Ярослава Мудрого IV ст. (23 серпня 2011) — за значний особистий внесок у становлення незалежності України, утвердження її суверенітету та міжнародного авторитету, заслуги у державотворчій, соціально-економічній, науково-технічній, культурно-освітній діяльності, сумлінне та бездоганне служіння Українському народові[3]
- Орден князя Ярослава Мудрого V ст. (9 вересня 2004) — за вагомий особистий внесок у розвиток науки, розробку і впровадження новітніх високоефективних технологій, зміцнення міжнародного авторитету вітчизняної наукової і інженерної школи у галузі зварювання[4]
- У 1966 р. за конструкцію машин для стикового зварювання рейок, що застосовують під час ремонту і спорудження безстикових залізничних колій, Сергію Івановичу в складі колективу вчених присуджено Ленінську премію.
- У 1976 р. його відзначено Державною премією УРСР за створення та промислове впровадження нової технології і високоефективних складальнозварювальних комплексів для серійного виробництва великогабаритних конструкцій з уніфікованих елементів.
- У 1986 р. за розроблення технологій і обладнання для контактного стикового зварювання конструкцій з високоміцних алюмінієвих сплавів С. І. Кучук-Яценко отримав Державну премію СРСР.
- Ордени Трудового Червоного Прапора (двічі), Знак Пошани
- У 1998 р. йому присуджено звання «Заслужений діяч науки і техніки України»[5],
- в 2000 р. — вченого нагороджено Премією ім. Є. О. Патона за наукову працю «Зварювання в твердій фазі».
З-під пера Сергія Івановича вийшло 640 наукових публікацій, у тому числі 9 монографій. Він має більше 350 авторських свідоцтв і понад 300 українських і закордонних патентів.
С. І. Кучук-Яценко добре відомий своєю активною громадською діяльністю. Він засновник і перший президент Українського товариства зварювальників, входить до складу його правління, член товариств зварників США й Англії, заступник голови вченої ради Інституту електрозварювання ім. Є. О. Патона і заступник головного редактора журналу «Автоматическая сварка».
- ↑ З глибоким сумом сповіщаємо, що 22 березня цього року на 91 році пішов із життя видатний учений в галузі зварювання та зварювальних технологій академік НАН України Сергій Іванович Кучук-Яценко. Національна академія наук України. 24 березня 2021. Архів оригіналу за 13 лютого 2023. Процитовано 19 лютого 2023.
- ↑ Указ Президента України від 23 серпня 2018 року № 241/2018 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди Дня незалежності України»
- ↑ Указ Президента України від 23 серпня 2011 року № 845/2011 «Про відзначення державними нагородами України з нагоди 20-ї річниці незалежності України»
- ↑ Указ Президента України від 9 вересня 2004 року № 1053/2004 «Про відзначення державними нагородами України працівників Інституту електрозварювання імені Є.О. Патона НАН України, м. Київ»
- ↑ Указ Президента України № 1312/98 від 26 листопада 1998 року «Про відзначення нагородами України працівників Національної академії наук України»
- Кучук-Яценко С.І. - Некролог// Сайт НАН України, 24.3.2021
- 80-річчя академіка НАН України С. І. Кучука-Яценка. [Архівовано 25 січня 2011 у Wayback Machine.] «Вісник НАН України», 2010 — N 8, сторінка 78-79
- Народились 2 серпня
- Народились 1930
- Померли 22 березня
- Померли 2021
- Випускники КПІ
- Доктори технічних наук
- Члени Національної академії наук України
- Кавалери ордена князя Ярослава Мудрого III ступеня
- Кавалери ордена князя Ярослава Мудрого IV ступеня
- Кавалери ордена князя Ярослава Мудрого V ступеня
- Кавалери ордена Трудового Червоного Прапора
- Кавалери ордена «Знак Пошани»
- Заслужені діячі науки і техніки України
- Уродженці Житомира
- Дійсні члени НАН України
- Доктори технічних наук України
- Доктори технічних наук СРСР
- Науковці Інституту електрозварювання НАН України