Кушаба (герб)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кушаба
POL COA Kuszaba.svg
Деталі
Перша згадка 14 ст.
Роди

Кушава (Kuczawa, Ruczaba, Paprzyca, Rakwicz) — родовий герб польської, української, литовської, білоруської шляхти. Час його виникнення відносять до періоду династії П'ястів (1249-1296 рр.).

Герб «Папржица» або «Кушава» прийшов до Польщі з Чехії-Богемії за часів Болеслава V, використовувася спочатку польською шляхтою.

Після Городельської унії 1413 року ряд гербів, в тому числі й Кушаба були закріпленні за представниками литовсько-руської (української) шляхти, та відбулось зрівняння прав шляхти католицького віровизнання Королівства Польського та шляхти Великого князівства Литовського, Руського та Жемантійського.

В Російській імперії представники різних гілок роду та більше 70 шляхетських прізвищ, що мали право носити цей герб, були внесені в дворянські книги Київської, Подільської, Волинської, Мінської, Гродненської, Вітебської, Могильовської, Віленської губерній.

Опис[ред. | ред. код]

На білому полі розташований мірошницький камінь (жорно) сірого кольору. У нашоломнику вісім собачих голів, з яких чотири повище і чотири нижче. Герб цей перейшов до Польщі з Богемії та Австрії.

Часто зустрічаються різновиди кольору щита: замість білого існує також червоний та синій варіанти щита.


Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

  • Герби шляхти білоруської. Герб Паприца (Кушаба) і його носії (рос.)