Кушир

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кушир
Ceratophyllum demersum
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Зелені рослини (Viridiplantae)
Відділ: Вищі рослини (Streptophyta)
Судинні (Tracheophyta)
Покритонасінні (Magnoliophyta)
Порядок: Кушироцвіті (Ceratophyllales)
Link, 1829
Родина: Куширові (Ceratophyllaceae)
Gray, 1822
Рід: Кушир (Ceratophyllum)
L., 1753
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Ceratophyllum
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Ceratophyllum
EOL logo.svg EOL: 61981
IPNI: 330840-2
ITIS logo.svg ITIS: 18402
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 4427
Fossilworks: 5268

Кушир[1][2] (Ceratophyllum) — монотипний рід кушироцвітих рослин. Етимологія: дав.-гр. κέρας — «ріг», дав.-гр. φύλλον — «листок». Згідно з системою APG IV кушироцвіті ймовірно є сестринскою групою до евдикотів.

Морфологія[ред. | ред. код]

Рослини, занурені багаторічники. У рослин немає коріння, рослини плавають під поверхнею. Стебла можуть досягати довжини 1–3 м, розгалужені по 0–3 на вузол. З інтервалами вздовж вузлів стебла виробляються кільця яскраво-зеленого листя. Листя 3-11 на кільце навколо стебла, черешок непримітний. Листові пластини прості або розкриті в лінійно-ниткоподібні форми. Суцвіття екстра-пахвовий, чергуються з листям. Квіти маленькі й непомітні, з чоловічими та жіночими квітами на одній рослині. Восени утворює товсті бруньки (торіони), які занурюються до дна, навесні вони перетворяться у довгі стебла.

Вони забезпечують відмінний захист рибі під час нересту. Через зовнішність і високий рівень кисневиробництва вони часто використовуються в прісноводних акваріумах.

Поширення, екологія[ред. | ред. код]

Ceratophyllum — космополітичний рід квітучих рослин. Часто зростає в ставках, болотах і тихих потоках у тропічних і помірних районах. Росте повністю затоплений, як правило, хоч і не завжди, плаває на поверхні й не переносить посуху.

В Україні зростають Ceratophyllum demersum L. — кушир темно-зелений, Ceratophyllum platyacanthum Cham. — кушир плоскоостий, Ceratophyllum submersum L. — кушир підводний, Ceratophyllum tanaiticum Sapieg. — кушир донський.

Систематика[ред. | ред. код]

Порядок кушироцвіті (Ceratophyllales)

Посилання[ред. | ред. код]

  1. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — Киев : Наукова думка, 1987. — С. 45. (рос.)(укр.)
  2. Ceratophyllum // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.