Кшемендра

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кшемендра
Народився 990
Кашмір
Помер 1070
Кашмір
Діяльність поет, письменник
Знання мов санскрит[1]

Кшеме́ндра (*990 —1070) — середньовічний індійський поет та письменник, який складав твори санскритом.

Життя та творчість[ред. | ред. код]

Походив з родини науковців та літераторів. Народився у Кашмірі, де провів усе своє життя.

Був одним з найталановитіших майстрів слова. Творив у багатьох родах літератури, найяскравіше проявив себе в сатирі. У поемі «Самаяматріка» («Матінка-наставниця») героїня — куртизанка Канкалі — поневіряється Кашміром в різній подобі — черниці, вдови, злодійки, звідниці, торговки, жебрачки, продавчині квітів, фокусниці і навіть святої. Її викривальні і повчальні вислови і складають основний зміст поеми.

З інших творів Кшемендри близькою за духом до «Самаяматріки» є поема «Калавіласа» («Насолода мистецтвом»). У ній прославлений в індійському фольклорі шахрай Муладева наставляє свого учня Чандрагупту, сина купця, в мистецтві шахрайства, у витівках знахарів, купців, ювелірів, співаків, акторів, аскетів і т. д. Ціла глава присвячується переписувачам-каястхам, які займають високі пости в феодально-бюрократичної ієрархії.

Кшемендра продовжив свою галерею сатиричних образів, почерпнутих з індійської дійсності, в поемах «Дешопадеша» («Настанови») і «Нармамала» («Вінок жартів»). В останній висміюються і феодальна бюрократія, і буддійські ченці, і індуські проповідники-шіваїсти.

Також у доробку є скорочені варіанти епосів «Рамаяни» — «Рамаянаманджарі»; «Махабхарати» — «Бхаратманджарі»; «Бріхаткатха» — «Бріхаткатхаманджарі».

Є автором збірок віршів «Очітьявічара Чарча», «Кавікантхабхарана», «Сувріттатілака».

Складав також твори на релігійну тему: «Аваданакалпалата» (про життя та діяльність Будди), «Дасаватарачаріта» (про 10 втілень Вішну).

Джерела[ред. | ред. код]

  • Kshemendra; Tr. A. N. D. Haksar (2011), Three Satires from Ancient Kashmir, Penguin
  1. Identifiants et RéférentielsABES, 2011.