Кьотей

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Курс для човнових перегонів (кьотей) у Суміное, Осака .
Едогава Кьотей
Учасники Кьотей летять за рогом у Suminoe.
Для зворотного відліку до початку кожної гонки використовується великий годинник.
Нічні Кьотей на Суміному.

Кьотей (яп. 競艇) , буквально «перегони на човнах» і згадуються як ПЕРЕГОНИ НА ЧОВНАХ[1], — це подія з перегонів на гідролітаках, яка в основному проводиться в Японії . Це один із чотирьох японських "Public Sports" (яп. 公営競技, kōei kyōgi) , які є спортивними подіями, де ставки на однакову суму є законними.

Кьотей був представлений в Японії в квітні 1952 року, коли відбулися перші перегони на стадіоні Ōmura Kyōtei в місті Ōmura, префектура Нагасакі[2].

У квітні 2010 року, щоб популяризувати цей вид спорту серед широкого кола людей, а також на міжнародному рівні, Асоціація сприяння розвитку спорту Кьотей почала називати цей вид спорту ПЕРЕГОНИ НА ЧОВНАХ, а сама організація була перейменована на Асоціацію сприяння ПЕРЕГОНИ НА ЧОВНАХ[1]. У Японії є 24 стадіони кьотей, усі вони називаються курсами для ЧОВНОВИХ ПЕРЕГОН.

Перегони Кьотей

[ред. | ред. код]

Перегони Кьотей проводяться на штучних озерах з 600-метровим овальним маршрутом для човнів. Шість човнів долають три кола по дистанції (1 800 метрів)[3]. Зазвичай перегони закінчуються приблизно за дві хвилини.

На Кьотей використовується система «літаючого старту» для початку перегонів. Як тільки учасники отримують сигнал до виходу з доків, вони маневрують своїми човнами, намагаючись зайняти стартову позицію, поки великий годинник, розташований на лінії старту/фінішу, починає однохвилинний зворотний відлік. Стартові позиції зазвичай визначаються за 30 секунд до того, як годинник досягне нуля, а за 12 секунд, що залишилися, човни починають мчати до лінії старту на повній швидкості[4]. Човни повинні перетнути лінію старту протягом однієї секунди після того, як годинник досягне нуля. Якщо човен перетинає лінію занадто рано — фальстарт (フライングスタート, furaingu sutāto, «Летючий старт»), або перетинає лінію занадто пізно — так званий «пізній старт» (出遅れ, deokure), він викреслюється з перегонів, а ставки на нього повертаються[3]. Японський термін для цього виключення — «відсутність повернення» (返還欠場, henkan ketsujō). У певному сенсі систему «літаючого старту» можна порівняти з мобільним стартом, який використовується в перегони на конях.

Як тільки гонка починається, човни борються за найкращу позицію, входячи в перший поворотний маркер. Переможці перегонів часто визначаються на першому ж повороті[4]. Перший човен, який перетнув лінію після трьох кіл, стає переможцем, а перші три фінішери визначають виплати за ставками[4].

Якщо човен створює перешкоди іншим човнам, потрапляє в аварію або стає недієздатним, його дискваліфікують (失格, shikkaku).

Перед початком перегонів учасники проводять тренувальний старт і проходять кілька кіл по дистанції, щоб відпрацювати проходження прямих і поворотів. Це гарантує, що їхні човни функціонують належним чином, а також надає корисну інформацію для публіки, яка робить ставки. Під час тренування для кожного човна засікається час проходження 150 метрів по прямій, який оголошується публіці[5]. Крім того, учасники не штрафуються за помилкові або пізні старти під час тренувального запливу.

Учасникам випадковим чином присвоюється двигун та човен, які вони будуть використовувати в день перегонів. Учасники можуть налаштовувати власні двигуни між виставковим заїздом та перегонами. До 2012 року їм також дозволялося використовувати власні гвинти.

Як і в інших видах водного та наземного автоспорту, де мінімальна суха вага включає водія, правила вимагають, щоб чоловіки важили 50 кг або більше, а жінки — 47 кг або більше. Якщо учасник не відповідає мінімальній вазі, його човен буде завантажений додатковим баластом, щоб компенсувати цю вагу.

Конкуренти

[ред. | ред. код]

Кожному гонщику, який бере участь у Kyōtei, присвоюється ранг. Ранги йдуть зверху вниз: A1, A2, B1 і B2. Результати кожного учасника протягом шести місяців визначають, чи буде він підвищений, понижений або збереже той самий ранг. Гонщикам вищих класів А дозволяється брати участь у більшій кількості перегонів частіше[6].

Кожен турнір має одне з п'яти позначень: SG (Special Grade), G1, G2, G3 та General. Змагання SG проводяться близько восьми разів на рік і відкриті лише для спортсменів найвищого рівня А1 кьотей[6]. Останній великий турнір року, Гран-прі, визначає чемпіона року за кількістю виграних призових.

Унікальним аспектом цього виду спорту є те, що жінки можуть змагатися на рівних з чоловіками. Оскільки вага гонщиків має велике значення у перегонах на гідролітаках, жінки, які часто легші за своїх колег-чоловіків, мають певні переваги. Приблизно 10 % гонщиків Кьотеї — жінки.

Підготовка учасників Kyōtei проводиться в школі Yamato Kyōtei (школа підготовки човнових спортсменів) у місті Янагава, префектура Фукуока[2].

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б 「競艇振興会」から「BOAT RACE振興会」へ (in Japanese)
  2. а б Ishikawa, Yoshinori (February 2010). Japanese Publicly Managed Gaming (Sports Gambling) and Local Government (PDF). www.clair.or.jp. The Council of Local Authorities for International Relations. Процитовано 1 жовтня 2018.
  3. а б For English - Boat Race Official Web Site. Boat Race Official Web Site. Процитовано 1 жовтня 2018.
  4. а б в ボートレース住之江 Official Site 外国語. BOAT RACE Suminoe. Архів оригіналу за 2 жовтня 2018. Процитовано 1 жовтня 2018.
  5. What is Boat Racing? / Race Action. BOAT RACE Heiwajima. Процитовано 1 жовтня 2018.
  6. а б What is Boat Racing? / Other Information. BOAT RACE Heiwajima. Процитовано 1 жовтня 2018.

Посилання

[ред. | ред. код]
  • (яп.), (англ.), (кит.), (кор.) BOAT RACE Official Web, Японія.