Кіборг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кі́борг (скорочення від «кібернетичний організм») у медицині — біологічний організм, що містить механічні або електронні компоненти; у науковій фантастиці, зокрема, кіберпанку, — фантастична істота, напівлюдина-напівмашина, андроїд. Уперше термін ужили Манфред Клайнз[en] і Натан Клайн[en] 1960 року в статті про переваги саморегульованої механічної системи в космосі.

Історія[ред. | ред. код]

Термін запровадили Манфред Є. Клайнс і Натан С. Клайн в 1960 році, у зв'язку з їхньою концепцією розширення можливостей людини для виживання поза Землею. Ця концепція була результатом роздумів на тему потреби ближчих, інтимніших відносин між людиною і машиною, у міру того як космічні дослідження стають реальністю. Розробник медичного обладнання та пристроїв електронної обробки інформації, Клайнс був провідним вченим лабораторії Динамічного Моделювання в госпіталі Рокленд в Нью-Йорку.

1984 — Популяризація терміна в значенні, аналогічному терміну «андроїд», фільмом «Термінатор».

1987 — фільм про кіборгів «Робот-поліцейський».

1996 — у книзі «Рібофанк» Пола Ді Філіппо проводиться ідея, що альтернативу кіборгам в майбутньому можуть скласти трансгени — генетично модифіковані люди. У Брюса Стерлінга як альтернативні кіборги фігурують омари, а між кіборгами («механіст») і трансгенами («шейпер») йдуть війни. В радянській фантастиці замість кіборгів часто фігурують «Кібери», які ніколи не були людьми. Найчастіше «Кіберами» називаються людиноподібні роботи або синтетичні істоти («біокібери»). У деяких авторів слово «кібер» є синонімом слова «робот».

Cyborg Foundation[ред. | ред. код]

У 2010 р. Cyborg Foundation стала першою міжнародною організацією у світі, присвяченою, щоб допомогти людям стати кіборгами.[1] Фонд створений кіборгом Нілом Гарбіссоном і Муном Рібасом як відповідь на зростаючу кількість листів і повідомлень електронної пошти, отриманих від людей з усього світу, хто хоче стати кіборгом.[2] Основними цілями Фонду є розширення людських відчуттів і здібностей за допомогою створення та застосування кібернетичних розширень до тіла,[3] з метою сприяння використанню кібернетики в культурних заходах і захисту прав кіборгів.[4] У 2010 р. фонд, заснований у Матаро (Барселона), став абсолютним переможцем Cre@tic Awards, організований Tecnocampus Mataró.[5]

Теорія[ред. | ред. код]

Зростання залежності людини від механізмів, а також заміна органів механічними пристосуваннями (протезами, імплантатами) створює умови для поступового перетворення людини в кіборга. Техніка по суті є проекцією людини: одяг — проекція шкіри, молоток — проекція кулака, каструля — органопроекція шлунку. У техніці людина проектує себе, тому спільна еволюція людини і техніки в кіборга процес об'єктивний.

У феміністських концепціях Донни Харавай кіборг став початковою метафорою дослідження шляхів позбавлення від природних / культурних протистоянь. Вона демонструє, як бажання розділити протилежні аспекти існування стає все більш недосяжним, і намагається використати змішання понять для розробки нових способів політичної дії. Ця концепція відома як «Теорія Кіборга».

Джеймс Літта придумав термін «кіборгізація» для опису процесу перетворення в кіборга.

Фантастичний роман Мартіна Кайдіна «Кіборг» (1972) описує історію людини, пошкоджені органи якого замінюються механічними приладами. Роман був адаптований у телевізійний серіал «шестимільйонної людини» у 1973.

Оповідання Айзека Азімова «Двохсотлітня людина» досліджує концепції кібернетики. Центральний персонаж — робот, який модифікує себе за допомогою біологічних компонентів. Його дослідження ведуть до прориву в медицині у області штучних органів і протезів. До кінця історії не залишається значних відмінностей між тілом робота і людини (крім основного компонента — мозку).

Практика[ред. | ред. код]

Повсюдно застосовуються кохлеарні імплантати, що дозволяють відновити слух пацієнтам з вираженою або тяжкою втратою слуху сенсоневральної етіології.

Проводяться експерименти із застосуванням стовбурових слухових імплантатів, що дозволяють відновити слух деяким пацієнтам з глухотою невральної етіології.

Фахівці з Інституту реабілітації інвалідів в Чикаго (США) успішно імплантували біонічну руку жінці на ім'я Клодія Мітчел, яка втратила свою руку в дорожній аварії. До цього подібні маніпулятори були успішно імплантовані п'яти чоловікам.

Сьогодні система C-LEG використовується для заміни ампутованих людських ніг. Значний ефект надає використання сенсорів в штучних ногах. Це один з перших кроків до кіборгізації.

У 2008 році німецькі вчені-офтальмологи вперше імплантували людині очний електронний протез, який повністю поміщається всередині ока, домігшись часткового відновлення зору. Раніше всі експериментальні імплантати, частково відновлювальні зорову функцію людини, мали масивні зовнішні елементи.

У 2009 році агентство передових оборонних дослідницьких проектів США продемонструвало радіокерованих жуків, в нервові вузли яких були імплантовані електроди. Середня тривалість керованого польоту становила 45 секунд, але один з примірників управлявся близько 30 хвилин.

За версією телеканалу Discovery п'ятий рядок списку Великих відкриттів 21 ст. заслужили кіборги. Або, точніше, технології, що дозволяють людині управляти протезами з допомогою сигналів мозку. Майже дев'ять років у цій області робилися вдалі і не дуже спроби перетворити нерухомий протез в повну імітацію здорової людської руки або ноги. У 2009 р. італієць П'єрпаоло Петрузіелло навчився контролювати свою біомеханічну «руку» за допомогою електродів, які посилали сигнал мозку. Він став першою людиною, що змусив протез рухати силою думки.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]