Кілочок
Конструкція гітари |
Акустична гітара
I гриф II корпус |
Електрогітара |
Звукознімачі: сингл, гамбакер тремоло, сустейн |
Інше |
Каподастр | Медіатор |
Файли на вікісховищі |
Кілочок[1] або ключ[2], заст. за́крутка[3] — пристрій для натягання струн у струнних музичних інструментах (гітарах, скрипках, арфах, фортепіано).
Система кілочків інструмента називається кілочковим механізмом, у щипкових і смичкових він розташовується на головці грифа (кілочковій коробці). Струни кріплять одним кінцем до кілочків, другим — до струнотримача. Кілочки фортепіано часто називають «вірбелями» (від нім. Wirbel), вони вставляються у вірбельбанк — брус з твердої деревини. Для регулювання вірбелів використовується спеціальний настроювальний ключ, різновид торцевого.
Зазвичай кілочок складається з таких деталей: зубчастого колеса, вала, гайки-баранця і черв'яка. Основою є черв'ячна передача, за допомогою якої регулюється натягання струн і яка запобігає їх розмотуванню.
Існують і так звані «локові» кілочки (від англ. lock — «замок»). Вони складаються з порожнистого вала (трубки), внутрішнього рухомого стрижня, що приводиться у дію спеціальним коліщатком на зворотному боці кілочка. Струну пропускають в отвір кілочка і фіксують коліщатком.
Кілочковий механізм буває двох видів — відкритий і закритий. Перший має відкритий доступ до деталей, другий закритий захисним корпусом.
Матеріал для кілочків може бути різним. У класичних гітарах з нейлоновими струнами використовують кілочки з пластиковими втулками. Не можна встановлювати на них металеві струни, бо втулки будуть прорізані струнами, так само не допускається використовувати нейлонові струни на кілочки для металевих, оскільки кілочок без втулки порве синтетичну струну[4]. У смичкових інструментах використовують дерев'яні кілочки, в інших струнних — металеві.
-
Кілочки на головці класичної гітари
-
Кілочок гітари
-
Закритий кілочковий механізм бас-гітари
-
Гайковий кілочок електрогітари
-
Кілочковий механізм скрипки
-
Кілочки фортепіано (ліворуч)
-
Кілочки арфи
- ↑ колок // Русско-украинский политехнический словарь. Архів оригіналу за 30 липня 2017. Процитовано 30 липня 2017.
- ↑ Ключ // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
- ↑ Закрутка // Словарь української мови : в 4 т. / за ред. Бориса Грінченка. — К. : Кіевская старина, 1907—1909.
- ↑ Колковая механика [Архівовано 30 липня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)