Кімон та Іфігенія (Лейтон)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Кімон та Іфігенія»
120.6 × 120.6 cm
Lord Frederic Leighton - Cymon and Iphigenia - Google Art Project.jpg
англ. Cymon and Iphigenia
Творець: Фредерік Лейтон
Час створення: 1884
Розміри: 163 × 328 cm
Висота: 2184 міліметр
Ширина: 3900 міліметр
Матеріал: олія на полотні
Жанр: міфологічний живопис
Зберігається: Сідней, Австралія
Музей: Художня галерея Нового Південного Уельсу

Кімон та Іфігенія (Лейтон) (англ. Cymon and Iphigenia) — картина, котру створив англійський художник Фредерік Лейтон (1830—1896).

Літературний сюжет[ред. | ред. код]

Фредерік Лейтон не був зацікавлений в неприємній реальності 19 століття з її проблемами бідності, туберкульозу, боротьби за скасування рабства. Він походив із заможної родини бізнесмена і наче відсахнувся від реальності заради історії Стародавньої Греції і проблем античності.

Другим джерелом сюжетів для картин для нього була література. В основі картини «Кімон та Іфігенія» — книга Декамерон італійського письменника Джованні Бокаччо.

Опис твору[ред. | ред. код]

І Бокаччо, і Фредерік Лейтон дотримувались того варіанту міфів, де Іфігенія вважалась донькою Агамемнона і була втіленням краси. Агамемнон необережно пообіцяв богині Артеміді найкращу серед новонароджених. Нею і стане Іфігенія, котра народилась у рік необережної обітниці Агамемнона. Дорослу красуню і намагались принести в жертву богині, але Артеміда змилувалась над красунею і замінила її в жертвоприношенні на козу. Тому Іфігеня вважалась врятованою самою Артемідою.

Іфігенія, як красивіша серед народжених, і присутня в картині Фредеріка Лейтона. Він подав її надвечір, коли заспокоїлись природа і люди. Іфігенія розташувалась на ліжку під великим деревом, відпочиваючи від денної спеки і заснула. Це приспало і її рабинь, поданих праворуч, і навіть собаку. Відомо, що для рабині Іфігенії позувала мала сестра акторки — Єлена Дене.

За сном красуні Іфігенії спостерігає Кімон, грубуватий юнак, котрого нове почуття до красуні перероджує на найкраще. В основі програми картини — ідея, що людину може переродити на найкраще спостерігання краси, в даному випадку краси жінки.

Фредерік Лейтон захоплювався також проблемами освітлення. Він вважав, що захід сонця чи народження місяця на небі належить до найтаємничіших хвилин доби. В картині подано саме такий момент.

Акторка Дороті Дене позувала також для інших картин Фредеріка Лейтона, серед котрих «Самотність», «Клітія», «Весталка», «Повернення Персефони», «Персей і Андромеда» та інші.

Побутування картини (провенанс)[ред. | ред. код]

Картина Лейтона не датована. За основу датування беруть 1884 рік, коли картину вперше продемонстрували влітку 1884 року на виставці в Королівській академії мистецтв у Лондоні. 1885 року картину британського художника показали на виставці у місті Берлін. Фредерік Лейтон помер 1896 року і картину демонстрували у Лондоні 1897 року на персональній виставці митця. Картина була у власності Кетберта Квілтера, і була продана з іншими творами мистецтва на аукціоні 1909 року. Тривалий час картина кочувала по декількох приватних колекціях у Британії. Її виставили на аукціон і у лютому 1976 року її придбали до збірок Художньої галереї Нового Південного Уельсу у місті Сідней, Австралія.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Barrington, Mrs Russell (1906), The Life, Letters and Work of Frederic Leighton, II, George Allen
  1. http://www.artgallery.nsw.gov.au/collection/works/210.1976/