Кім (роман)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кім
Citizen of the Galaxy
Жанр шпигунський романd
Автор Редьярд Кіплінг
Мова британська англійська
Опубліковано 1901
Країна  Велика Британія
Видавництво Macmillan Publishers
Ілюстратор Harold Robert Millard
У «Гутенберзі» 2226

CMNS: Цей твір у Вікісховищі

«Кім» (англ. Kim) — шпигунський роман британського письменника Редьярда Кіплінга, спочатку виданий частинами у журналах McClure's Magazine (грудень 1900 р. — жовтень 1901 р.) та Cassell's Magazine (січень — листопад 1901 р.), і в жовтні 1901 виданий Macmillan Publishers окремою книгою. Найвідоміший твір письменника. Належить до типового жанру «едвардіанської літератури» — пригодницький роман для юнаків.

Події відбуваються у проміжку між другою англо-афганською війною 1881 року, та третьою англо-афганською війною 1919 року, десь від 1893 до 1898 року.

Роман відомий детальним описом портретів людей, культури та різноманітних релігій Індії. "У цій книзі представлена яскрава картина Індії, її колосальних популяцій, релігій та забобонів, а також життя базарів та дороги.[1]

Сюжет

[ред. | ред. код]

Головний герой — Кімбол О'Хара — лахорський хлопчик-сирота, син ірландського солдата та бідної ірландської матері, що залишився в Індії, коли полк його батька повернувся додому в Ірландію. Він заробляє на життя вуличним жебрацтвом та виконанням доручень пуштунського торговця кіньми Махбуба Алі. Кім настільки зрісся з місцевою культурою, що місцеві жителі не бачать в ньому білого хлопчика.

В середині сюжету з'ясовується, що афганський купець пов'язаний з британською розвідкою. Від нього Кім дізнається про Велику гру за володіння Внутрішньою Азією, яку ведуть між собою британський та російський уряди. (Саме після публікації роману цей термін увійшов у широкий вжиток).

На початку романа Кім стає учнем мандрівного лами з Тибетського монастиря Сач-Зен, а Махбуб Алі направляє його з секретним дорученням до британського командування в Амбалі. Вони подорожують по великому колісному шляху.

Подорожуючи разом із ламою, Кім зустрічає полк, в якому служив його батько. Полковий капелан, упізнавши в Кімові покійного батька, направляє його на навчання в католицьку школу в Лакхнау, а оплату за навчання бере на себе лама. Під час шкільних канікул Кім подорожує по Індії, а потім долучається до ремесла розвідника-пандита. Цю підготовку курирує полковник Крейтон зі служби британської етнологічної розвідки. По закінченні школи Кіма направляють з місією в Гімалаї, де він повинен перехитрити російських агентів і отримати їхні секретні документи.

Українські переклади

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. «Kim». in: The Concise Oxford Companion to English Literature. Ed. Margaret Drabble and Jenny Stringer. Oxford University Press, 2007. Oxford Reference Online.