Кінний монумент Марку Аврелію

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Кінний монумент Марку Аврелію»
Rome-MuseeCapitole-ConstantinSurCheval.jpg
Оригінальна статуя в Капітолійських музеях
італ. Statua equestre di Marco Aurelio
Творець: невідомий
Час створення: 175 рік н. е.
Висота: 340 см
Ширина: 230 см
Матеріал: бронза
Жанр: кінна статуя і Культура Стародавнього Риму[1]
Зберігається: Рим, Італія
Музей: Капітолійські музеї
CMNS: «Кінний монумент Марку Аврелію» у Вікісховищі

Кінний монумент Марку Аврелію (італ. Statua equestre di Marco Aurelio) — давньоримська бронзова скульптура, розташована на Капітолійському пагорбі в Римі.

Історія[ред. | ред. код]

Вважають, що монумент імператорові був створений 175 року нашої ери. Первісно під копитами коня була розташована фігура варвара, яка знищена. Поверхня скульптури була позолочена, залишки позолоти видно і зараз. Імператор верхи на стрункому коні і без стремен, як то було за його життя. Хоча це монумент переможцю, імператора подано без обладунків і без зброї, він в солдатському плащі, накинутому на туніку. Жест правиці імператора-філософа — не жест загрози, а привітання і пропозиція миру. Скульптура не набагато перевищує натуральні розміри людини і коня.

Залишки бронзових скульптур доби Греції і Риму в середньовіччя розбивали і переплавляли на зброю. Дивним чином кінний монумент імператору уник знищення. Помилково імператора ототожнювали з римським імператором Константином Великим, що першим зробив християнство державним віросповіданням в імперії. Скульптура відома з 8 століття, коли стояла біля Латеранського палацу. Ще в 15 столітті італійський гуманіст і бібліотекар папи римського Бартоломео Платіна ((1421—1481) порівняв зображення на монетах і в монументі і розпізнав в постаті не Констянтина, а Марка Аврелія. 1538 року скульптуру перевезено на Капітолій на новостворену площу, де за проектом архітектора і скульптора Мікеланджело Буонарроті її встановили на новий постамент.

Вночі 29 листопада 1849 року на початку Римської республіки масова хода прибула на площу і прикрасила монумент трикольором (червоно-біло-зеленим прапором), що згодом став державним прапором поєднаної Італії.

У 1980-ті роки в Римі започаткували чергову програму збереження архітектурних пам'яток і стародавніх скульптур. Серед завдань програми — захист пам'яток від агресивних чинників навколишнього середовища столиці Італії. Було прийняте рішення про реставрацію і перенесення кінного монумента Марку Аврелію під дах Палаццо консерваторе, а на площі встановити його копію. Що і було здійснено.

Кінний монумент імператорові Марку Аврелію зображено на зворотному боці італійської монети в 50 євроцентів, дизайн якої розробив Роберто Маурі.

Галерея[ред. | ред. код]

Оригінал[ред. | ред. код]

Копія[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]