Кіпсел

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Кіпсел (грец. Κύψελος), син Еетіона — тиран міста Коринф у 657-627 роках до н. е.

Біографія[ред.ред. код]

Батько Кіпсела походив з ахейського роду, а мати належала до Бакхіадів. Порушити неписане правило не виходити заміж за межами свого роду її, за переказами, змусила вроджена кульгавість. Легенда каже, що одразу після народження Кіпсела хотіли вбити впливові родичі, проте мати сховала його у скрині, звідси нібито він і отримав ім'я, що з грецької перекладається як «скриня».

Не надто шляхетне з точки зору традиції походження, однак, не завадило Кіпселу зробити кар'єру і стати врешті решт коринфським полемархом. Маючи в своєму розпорядженні військо і здобувши прихильність народу, він у 657 р. до н. е. здійснив переворот і встановив у Коринфі тиранію.

На відміну від інших тиранів демонстративно відмовився від охоронців. Супротивників з числа Бакхіадів Кіпсел вислав з міста і деякі з них знайшли притулок у колишній коринфській колонії Коркира.

Завершення Лелантської війни, внаслідок якої були послаблені найвпливовіші міста Греції Халкіда і Еретрія, Кіпсел використав для посилення впливу Коринфу, який за його правління почав перетворюватися на фактичного гегемона материкової Греції.

За правління Кіпсела було засновано кілька нових колоній, зокрема Левкада, Амбракія, Анакторій і Гераклея. Ойкістами в них були сини тирана — Горг, Пілад і Ехід. Колонізація дозволяла не лише вивезти з Коринфа «неспокійні елементи» (соціально невлаштованих, політичних опонентів нового режиму), але й відновити втречені торговельні шляхи та підготуватися до боротьби за повернення Коркири. За деякими даним, Кіпселу таки вдалося захопити бунтівний острів вже наприкінці його правління.

Помер власною смертю, залишивши владу у спадок сину Періандру.

Посилання[ред.ред. код]