Кір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кір
Типовий папульозний висип на шкірі у ранньому періоді
Типовий папульозний висип на шкірі у ранньому періоді
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B05
DiseasesDB 7890
MedlinePlus 001569
eMedicine

derm/259 emerg/389

ped/1388
MeSH D008457
Кір у Вікісховищі?


Кір (лат. morbilli) — інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. Характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами з боку дихальних шляхів, кон'юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці ротової порожнини (плями Копліка) і папульозно-плямистим висипом на шкірі.

Ацтекська мініатюра, яка зображує ймовірно висип на тілі індіанця, хворого на кір.

Історичні відомості[ред.ред. код]

Повідомлення про хвороби, що нагадують кір, зустрічаються з 6 ст. до н. е., проте, перший науковий опис хвороби і його відмінності від натуральної віспи віднесений до перського лікаря Ар-Разі (Разеса) 860—932 рр., який написав «Книгу про віспу і кір» (араб. كتاب عن الجدري والحصبة‎), що її потім переклали лат. LIBER DE Smallpox et MORBILLI. 1954 року ізолювали вірус, що спричиняє хворобу, і вакцини проти цієї хвороби стали доступні з 1963 року.

Етіологія[ред.ред. код]

Вірус кору
Вірус кору під мікроскопом
Вірус кору під мікроскопом
Класифікація вірусів
Група: V
Царство: Віруси
Ряд: [[]] (Mononegavirales)
Родина: [[]] (Paramyxovirus)
Рід: [[]] (Morbillivirus)
Вид: Вірус кору
Біноміальна назва
Measles virus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Measles virus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Measles virus

Епідеміологічні особливості[ред.ред. код]

Вдихання з повітря найдрібніших крапель слизу, що містять віруси, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини.

Патогенез[ред.ред. код]

Проникаючи в клітини верхніх дихальних шляхів, віруси розмножуються, проникають в місцеві лімфатичні вузли, які збільшуються, потім потрапляють в кров і розносяться по органах і тканинах, взаємодіють з клітинами і проникають в них. З'являються клітини, які починають виробляти антитіла. Антитіла і специфічні клітини взаємодіють з клітинами, що містять віруси, і руйнують їх. Віруси виходять в кров і одночасно проникають в слизову оболонку. В цей час у хворого з'являються ознаки захворювання, характерні для катарального періоду. Віруси, частини зруйнованих ними клітин, біологічно активні речовини викликають алергічні реакції. Навколо судин виникає вогнище запалення, що виявляється появою висипу у хворого. У процеси під час захворювання на кір залучається нервова система, що викликає у хворих розвиток енцефаліту або менінгіту.

Клінічні ознаки[ред.ред. код]

Характерна пігментація на шкірі у періоді зворотнього розвитку при кору.

Інкубаційний період при кору становить від 7 до 21, рідше 28 днів. Початок захворювання гострий. У хворих з'являються симптоми інтоксикації, катаральні явища. Температура звичайно висока, турбує головний біль, слабкість, нежить, кашель, виникають симптоми кон'юнктивіту. До кінця першого — початку 2-го тижня хвороби на слизовій оболонці щоки виникають плями, ніби посипані манною крупою. Це цінна діагностична ознака, патогномонічний симптом, що дозволяє поставити діагноз до появи висипу. Він носить назву «пляма Копліка» (в СРСР — Бельського-Філатова-Копліка). Плями існують 2-3 дні, іноді довше і зазвичай зникають з появою висипу. Температура на короткий час знижується, потім звичайно підвищується знов, і у хворого з'являється висип. Перші елементи висипу з'являються за вухами і на обличчі, потім висип поширюється на тулуб і кінцівки. Елементами висипу є плями — папули(горбики), що підносяться над поверхнею шкіри. Зникнення висипу відбувається в зворотній послідовності, тобто він починає згасати спочатку на кінцівках, потім на тулубі і нарешті на обличчі. У хворих частий пульс, низький тиск. Іноді спостерігається ураження шлунково-кишкового тракту: зниження апетиту, нудота і блювання, почастішання випорожнень. У деяких хворих буває мітигирований кір, ця форма розвивається при введенні імуноглобуліну або вакцини. Вона характеризується тривалішим інкубаційним періодом і легшим перебігом. Необхідно пам'ятати, що в наш час[Коли?] кір зустрічається не тільки у дітей, але і у дорослих, причому перебігає, як правило, важче. В більшості випадків кір перебігає сприятливо, але при розвитку ускладнень, особливо енцефаліту і менінгоенцефаліту, можливі летальні наслідки.

Діагностика[ред.ред. код]

В більшості випадків діагноз ґрунтують на підставі характерної клінічної картини захворювання, підтверджується серологічними реакціями з виявленням антитіл (іммуноферментний аналіз (ІФА), реакція пасивної гемаглютинації (РПГА) і ін.).

Лікування[ред.ред. код]

При неускладненому перебігу захворювання дітей лікують вдома, дорослих звичайно госпіталізують. Застосовують вітамінотерапію, при приєднанні ускладнень — антибіотики. Ослабленим хворим вводять протикоровий імуноглобулін.

Лікування самого висипу непотрібне. Спочатку тіло має покритись висипаннями повністю (стати однорідною червоною плямою), тоді висип проходитиме. В жодному разі не слід розчісувати висип, щоб не утворились рани. Не можна простуджуватись чи переохолоджуватись під час висипу! Рекомендовано залишатись у ліжку декілька днів, доки не зійде висип.

Не мочити та не розтирати висип!

Профілактика[ред.ред. код]

Проведена вакцинація у різних країнах світу (2010)

Здійснюють своєчасне виявлення та ізоляцію хворих. Дезінфекцію проводять в осередку як під час активності його, так і заключну.

Основним засобом профілактики є протикорова вакцина MMR, що забезпечує захист від захворювання[1].

Детальніші відомості з цієї теми Ви можете знайти в статті Вакцина проти кору.

Станом на 27 вересня 2016 року регіон Америки ВООЗ проголосила вільним від поширення кору внаслідок проведення 22-річної кампанії вакцинації.[2]

Спалахи кору[ред.ред. код]

Нідерланди (1999—2000)[ред.ред. код]

Спалах в релігійній спільноті і школах в Нідерландах ілюструє вплив кору на невакциноване населення[3]. Населення в декількох провінціях де сталися спалахи мало високий рівень імунізації, за винятком одного з релігійних напрямків, яке традиційно не сприймає вакцинацію. Серед 2961 випадки кору було 3 смерті і 68 госпіталізацій. Це показує, що кір може бути важким зхворюванням і приводити до смерті навіть в індустріальних країнах.

Ірландія (2000)[ред.ред. код]

З кінця 1999 по літо 2000 тривав спалах кору в Північному Дубліні, Ірландія. У цей час середній по країні рівень імунізації впав нижче 80 %, а в Північному Дубліні становив близько 60 %. Сталося більш ніж 100 випадків госпіталізації з більш ніж 300 випадків. Три дитини загинули, а деякі були важко хворі, деяким для одужання знадобилася штучна вентиляція легенів[4][5].

Румунія (2016-2017)[ред.ред. код]

У Румунії відбулася епідемія, вогнище якої розповсюдилося за допомогою кочового населення, за осінь 2016 — зиму 2017 від кору померло 17 дітей та інфіковано тисячі[6][7]. За період лютий 2016 — березень 2017 інфіковано на 3 400 осіб більше, ніж за аналогічний період попереднього року, коли захворіло лише 7 і не було жодної смерті. За словами місцевого міністра охорони здоров'я, Флоріна Богуда[ro], у країні першою вакциною щеплено лише 80 %, другою — лише 50 %. Згідно з рекомендацією ВООЗ, вакцинація проти кору має покривати 95 % популяції[6].

Примітки[ред.ред. код]

  1. Розділ Measles У: Epidemiology & Prevention of Vaccine-Preventable Diseases — «The Pink Book», 9te Edition, Public Health Foundation, S. 131—170.(англ.)
  2. WHO/Pan American Health Organization. Region of the Americas is declared free of measles [1]
  3. Measles Outbreak ---- Netherlands, April 1999--January 2000. Morbidity and Mortality Weekly Report[en], Centers for Disease Control and Prevention 49 (14). 14 апреля, 2000. с. 299–303. Процитовано 2006-11-02. 
  4. Measles outbreak feared. BBC News. 30 мая, 2000. Процитовано 2007-11-23. 
  5. McBrien J, Murphy J, Gill D, Cronin M, O'Donovan C, Cafferkey M (2003). Measles outbreak in Dublin, 2000. Pediatr Infect Dis J[en] 22 (7). с. 580–4. PMID 12867830. 
  6. а б Measles kills 17 unvaccinated children in Romanian outbreak [Кір убила 17 невакцинованих дітей у спалаху в Румунії] (en). SBS[en]. 13.03.2017. 
  7. Ministrul Sanatati face apel la vaccinare: Epidemia de rujeola s-a declansat de la o populatie nomada, fiind inregistrate pana acum 3.446 de cazuri, din care 17 decese [Міністр охорони здоров'я закликає до вакцинації: Епідемія кору, що мала вогнище серед кочового населення, до цього часу зареєстровано 3446 випадків, у тому числі 17 випадків смерті.] (ro). HotNews.ro. 10.03.2017. 

Посилання[ред.ред. код]


Rod of Asclepius2.svg Це незавершена стаття про інфекційні захворювання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.