Кір

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Вірус кору
Вірус кору під мікроскопом
Вірус кору під мікроскопом
Класифікація вірусів
Група: V
Царство: Віруси
Ряд: [[]] (Mononegavirales)
Родина: [[]] (Paramyxovirus)
Рід: [[]] (Morbillivirus)
Вид: Вірус кору
Біноміальна назва
Measles virus
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Measles virus
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Measles virus
Кір
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 B05

Кір — інфекційна хвороба, яку спричинює вірус з роду Morbillivirus. Характеризується вираженою інтоксикацією, катаральними явищами з боку дихальних шляхів, кон'юнктивітом, появою своєрідних плям на слизовій оболонці щік (плями Копліка) і папульозно-плямистим висипом на шкірі.

Історичні відомості[ред.ред. код]

Повідомлення про хвороби, що нагадують кір, зустрічаються з 6 ст. до н. е., проте, перший науковий опис хвороби і його відмінності від віспи віднесений до перського лікаря Ібн Разі (Разеса) 860–932 рр., який видав книгу названу «Віспа і кір» (арабською: Kitab fi al-jadari wa-al-hasbah). У 1954 р. був ізольований вірус, що спричиняє хворобу, і вакцини проти цієї хвороби стали доступні в 1963 р.

Епідеміологічні особливості[ред.ред. код]

Вдихання з повітря найдрібніших крапель слизу, що містять віруси, які потрапили в повітря при чханні, кашлі або розмові хворої на кір людини.

Патогенез[ред.ред. код]

Папульозний висип на шкірі у ранньому періоді.

Проникаючи в клітини верхніх дихальних шляхів, віруси розмножуються, проникають в місцеві лімфатичні вузли, які збільшуються, потім потрапляють в кров і розносяться по органах і тканинах, взаємодіють з клітинами і проникають в них. З'являються клітини, які починають виробляти антитіла. Антитіла і специфічні клітини взаємодіють з клітинами, що містять віруси, і руйнують їх. Віруси виходять в кров і одночасно проникають в слизову оболонку. В цей час у хворого з'являються ознаки захворювання, характерні для катарального періоду. Віруси, частини зруйнованих ними клітин, біологічно активні речовини викликають алергічні реакції. Навколо судин виникає вогнище запалення, що виявляється появою висипу у хворого. У процеси під час захворювання на кір залучається нервова система, що викликає у хворих розвиток енцефаліту або менінгіту.

Клінічні ознаки[ред.ред. код]

Характерна пігментація на шкірі у періоді зворотнього розвитку при кору.

Інкубаційний період при кору становить від 7 до 21, рідше 28 днів. Початок захворювання гострий. У хворих з'являються симптоми інтоксикації, катаральні явища. Температура звичайно висока, турбує головний біль, слабкість, нежить, кашель, виникають симптоми кон'юнктивіту. До кінця першого — початку 2-го тижня хвороби на слизовій оболонці щоки виникають плями, ніби посипані манною крупою. Це цінна діагностична ознака, що дозволяє поставити діагноз до появи висипу. Він носить назву плями Бельського-Філатова-Копліка. Плями існують 2-3 дні, іноді довше і зазвичай зникають з появою висипу. Температура на короткий час знижується, потім звичайно підвищується знов, і у хворого з'являється висип. Перші елементи висипу з'являються за вухами і на обличчі, потім висип поширюється на тулуб і кінцівки. Елементами висипу є плями — папули(горбики), що підносяться над поверхнею шкіри. Зникнення висипу відбувається в зворотній послідовності, тобто він починає згасати спочатку на кінцівках, потім на тулубі і нарешті на обличчі. У хворих частий пульс, низький тиск. Іноді спостерігається ураження шлунково-кишкового тракту: зниження апетиту, нудота і блювання, почастішання випорожнень. У деяких хворих буває мітигирований кір, ця форма розвивається при введенні імуноглобуліну або вакцини. Вона характеризується тривалішим інкубаційним періодом і легшим перебігом. Необхідно пам'ятати, що в наш час[Коли?] кір зустрічається не тільки у дітей, але і у дорослих, причому перебігає, як правило, важче. В більшості випадків кір перебігає сприятливо, але при розвитку ускладнень, особливо енцефаліту і менінгоенцефаліту, можливі летальні наслідки.

Діагностика[ред.ред. код]

В більшості випадків діагноз ґрунтують на підставі характерної клінічної картини захворювання, підтверджується серологічними реакціями з виявленням антитіл (іммуноферментний аналіз (ІФА), реакція пасивної гемаглютинації (РПГА) і ін.).

Лікування[ред.ред. код]

При неускладненому перебігу захворювання дітей лікують вдома, дорослих звичайно госпіталізують. Застосовують вітамінотерапію, при приєднанні ускладнень — антибіотики. Ослабленим хворим вводять протикоровий імуноглобулін.

Лікування самого висипу непотрібне. Спочатку тіло має покритись висипаннями повністю (стати однорідною червоною плямою), тоді висип проходитиме. В жодному разі не слід розчісувати висип, щоб не утворились рани. Не можна простуджуватись чи переохолоджуватись під час висипу! Рекомендовано залишатись у ліжку декілька днів, доки не зійде висип.

Не мочити та не розтирати висип!

Профілактика[ред.ред. код]

Проведена вакцинація у різних країнах світу (2010)

Здійснюють своєчасне виявлення та ізоляцію хворих. Дезінфекцію проводять в осередку як під час активності його, так і заключну.

Основним засобом профілактики є протикорова вакцина MMR, що забезпечує захист від захворювання[1].

Детальніші відомості з цієї теми Ви можете знайти в статті Вакцина проти кору.

Примітки[ред.ред. код]

  1. Розділ Measles У: Epidemiology & Prevention of Vaccine-Preventable Diseases — «The Pink Book», 9te Edition, Public Health Foundation, S. 131–170.(англ.)

Посилання[ред.ред. код]


Rod of Asclepius2.svg Це незавершена стаття про інфекційні захворювання.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.