Кірибаті (народ)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Кірібатімікронезійський народ, корінне населення республіки Кірибаті. Ця назва - спотворене англійське «Gilbert» (Кірибаті були частиною британської колонії Островів Гілберта і Елліс, які географічно відносять до Полінезії). Самоназва - тунгару, імовірно на ім'я вищого полінезійського бога Тангароа. Загальна чисельність - 68 тис. чол., в тому числі в Кірибаті - 61 тис. Решта живуть у Вануату, Науру, Тувалу, на Соломонових Островах і Фіджі. Мова - кірибаті (гілбертська або тунгаруанська), мікронезійської групи. Антропологічно кірибаті - змішаного полінезійського-меланезійської типу. Близькі до банаба, мешканців острова Банаба (або Ошен). Релігія - католицизм і протестантизм.

Господарство побут[ред. | ред. код]

Основні заняття - рибальство, полювання на акул, ручне землеробство. Головні культури - таро, ямс, маніок, панданус, кокосова пальма. З ремесел розвинені плетіння, різьблення по дереву, виготовлення човнів. Розвинене мореплавство. Житло (мвенга) - будується без стін, має двосхилий дах на стовпах.

Суспільний лад[ред. | ред. код]

У суспільстві остров'ян виділялися стани: уеа (верховні вожді), тока, або інаомата(молодші вожді), аомата (землевласники), ранг (безземельні громадяни). Раніше були і раби з полонених (каунго, торо).

Духовна культура[ред. | ред. код]

Традиційно кірибаті вірили в різних духів, в тому числі в духів предків. Черепа і скелети предків зберігали в пологових склепах. Легенди і міфи розповідали в основному про героїв тоа, мешканців вічної землі і прабатьківщини кірибаті, Матанга.

Література[ред. | ред. код]

  • Энциклопедия «Народы и религии мира», под ред. В. А. Тишкова, М., 1998.