Кісен

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Кісен. Пхеньян 1890 рік
Кісе́н(1910)


Кісе́н (кор. 妓生, 기생) чи кіньо́ (кор. 妓女, 기녀) — жінка у традиційній Кореї, яка прислужувала чоловікам на бенкетах і розважала їх співом і танцями.

Історія[ред.ред. код]

Вважається, що культура кісен була привнесена в Корею з Китаю. Там подібних жінок називали цзі.

Існує кілька версій про час появи кісен. Одна з теорій говорить про те, що кісен з'явилися в державі Сілла серед вонхва, жінок-попередниць хваранів. Однак існує мало спільного між вонхва з Сілли і кісен Чосону. Приміром, вонхва вибиралися з аристократії, тоді як кисен були жінками нижчих класів.

Інші теорії простежують сліди кісен в ранньому Корьо. У той час у країні знаходилося багато мешканців колишнього держави Пекче. Перший король Корьо, Теджо, вважав їх небезпечними для свого уряду і випустив указ про перетворення їх у державних рабів. Цілком ймовірно, що перші кісен були з цих переселенців.

Незважаючи на суперечки про час походження, формування кісен як класу відбулося в Корьо 9351394. Вперше вони згадуються на початку XI століття.

Через зростання чисельності кісен під час правління короля Мьонджона держава стала вести облікові записи (кіджок) кісен. Приблизно в той же час уряд робив спроби заснувати освітні установи для кісен. Ці академії, відомі як кьобан, вперше з'явилися в документах під час їх скасування при королі Хьонджоні в 1010 році. Однак, вони були знову відкриті під час правління короля Чхунньоля.

Кісен (1910 - 1920)

Дівчата, навчені в кьобанах призначалися виключно для придворних розваг. Їх роль у внутрішніх справах королівського двору була виключно високою. Вони розважали як короля, так і високопоставлених гостей — ці обов'язки збереглися і під час періоду Чосон. До того ж, починаючи з правління Мунджона, вони брали участь в офіційних державних церемоніях.

В епоху Корьо цей інститут досяг свого розквіту, незважаючи на спроби уряду скасувати його. Під час правління Йонсангуна, 14941506, була введена ієрархія в середовищі кісен, яка розділила їх на «небесних» і «земних».

У 1650 році всі кісен стали кріпаками держави. Кісен, приставлені обслуговувати державні установи, були відомі під ім'ям квангі. За законом вони не могли надавати сексуальні послуги начальству, проте ці норми порушувалися. Кісен часто поділялися на тих, кого примушували спати з начальниками установ і на тих, хто уникнув такої долі.

Реформа Кабо 1895 року офіційно скасувала класову систему Чосон і рабство взагалі. З тих пір номінально кісен стали вільні. Однак на практиці багато з них, залишалися в становищі рабів і через багато років.

У XX столітті, особливо під час японського панування, багато з кісен опустилися до рівня звичайних повій.

Деякі так звані будинки кісен продовжують працювати в Південній Кореї, хоча і мають мало спільного з традиційною культурою кісен.

Джерела[ред.ред. код]

  • С. О. Курбанов. История Кореи. С древности до начала XXI века. — Москва : Издательство Санкт-Петербургского университета, 2009. — 680 с. — ISBN 978-5-288-04852-4.

Посилання[ред.ред. код]