Кістка-трапеція

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Кістка-трапеція
Ліва рука спереду (з боку долоні). Кістка-трапеція виділена червоним.
Ліва кістка-трапеція
Деталі
Ідентифікатори
Латина Os trapezium, os multangulum majus
MeSH D051222
TA98 A02.4.08.008
TA2 1255
FMA 23721
Анатомічна термінологія

Кістка-трапеція[1], також велика багатокутна кістка (лат. os trapezium, os multangulum majus) — одна з кісток зап'ястка. Бере участь в утворенні променевого краю зап'ясткового каналу. Гомологічна першій дистальній п'ястковій кістці плазунів і земноводних.

Будова[ред. | ред. код]

Розташовується на променевій стороні зап'ястка, у дистальному ряді зап'ясткових кісток, між човноподібною та першою п'ястковою кістками. Має неправильну форму. Ліктьова поверхня кістки прилягає до трапецієподібної і човноподібної кісток[2]:708.

Поверхні[ред. | ред. код]

  • Верхня поверхня (facies superior) — спрямована догори і медіально; у медіальній ділянці гладка і зчленовується з човноподібною кісткою; у латеральній ділянці шерехата і продовжується в латеральну поверхню.
  • Нижня поверхня (facies inferior) — овальна увігнута з боків; вигнута в передньо-задньому напрямку, утворюючи сідлоподібну поверхню для зчленування з основою першої п'ясткової кістки (першого зап'ястково-п'ясткового суглоба). Протиставлення великого пальця робить можливим, серед іншого, і сідлоподібність цієї поверхні.
  • Дорсальна поверхня (facies dorsalis) — гладка.
  • Долонна чи передня поверхня (facies palmaris) — вузька і шерехата. У її верхній частині є глибока борозна, що йде навкоси зверху донизу і медіально; у ній проходить сухожилок променевого згинача зап'ястка; латерально вона обмежена навкісним гребенем. Від цієї поверхні починаються такі м'язи, як протиставний м'яз великого пальця, короткий відвідний м'яз великого пальця та короткий м'яз-згинач великого пальця; до неї також кріпиться поперечна зап'ясткова зв'язка. У латеральній ділянці поверхні розташований горбок кістки-трапеції (tuberculum ossis trapezii)[2]:708, до якого іноді кріпиться короткий відвідний м'яз великого пальця.
  • Бічна чи латеральна поверхня (facies lateralis) — широка і шерехата, є місцем прикріплення зв'язок.
  • Присередня чи медіальна поверхня (facies medialis) — має дві грані; верхня широка на увігнута, зчленовується з трапецієподібною кісткою; нижня мала та овальна, зчленовується з основою другої п'ясткової кістки.

Функції[ред. | ред. код]

Бере участь в утворенні кісткової основи руки. Є крайньою кісткою (найрадіальнішою) в променевому краї зап'ясткового каналу[2]:708. Важлива для забезпечення руху великого пальця[3].

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Черкасов В. Г. та ін. Кістки кисті // Міжнародна анатомічна термінологія (латинські, українські, російські та англійські еквіваленти) / Під ред. проф. В. Г. Черкасова. — Вінниця : Нова книга, 2010. — P. 43.
  2. а б в Drake, Richard L.; Vogl, Wayne; Tibbitts, Adam W.M. Mitchell; illustrations by Richard; Richardson, Paul (2005). Gray's anatomy for students. Philadelphia: Elsevier/Churchill Livingstone. ISBN 978-0-8089-2306-0. 
  3. Eathorne, SW (Mar 2005). The wrist: clinical anatomy and physical examination--an update.. Primary care 32 (1): 17–33. PMID 15831311. doi:10.1016/j.pop.2004.11.009.