Лаадан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лаадан — феміністична штучна мова, створена Сюзетт Гейден Елджін в 1982 році, щоб з'ясувати, чи зможе мова, націлена на вираження думок жінки, сформувати культуру; також розглядалася теорія про те, що західні природні мови більш пристосовані для вираження думок чоловіків, ніж жінок. Лаадан містить слова для усунення двозначності висловлювання, що розповідають про почуття мовця до того, про що він говорить. За словами Елджін, лаадан створений для боротьби з обмеженнями, що накладаються на жінок андроцентричними (це не просто погляд на світ з чоловічої точки зору, а видача чоловічих нормативних уявлень і життєвих моделей за єдині універсальні соціальні норми та життєві моделі) мовами, через що вони змушені відповідати «Я знаю, що я сказала це, але я мала на увазі інше».

Алфавіт[ред. | ред. код]

a як у calm

e як у bell

i як у bit

o як у home

u як у dune

th як у think

zh як у pleasure

b, s, sh, m, n, l, r, w, y, h, d (як в английском)

lh — звук, якого не існує в англійській мові, який відтворюють шляхом притиснення язика до піднебіння, відтягуючи куточки рота, як для посмішки, а потім вимовити «ш».

Тон: знак наголосу над голосною означає, що він має високий тон. Для української мови це означає, що мовець повинен трохи підвищити голос, як в наголошеному складі. З комп'ютерним програмним забезпеченням, яке не підтримує діакритичні знаки, використовуються великі літери, відповідно: Láadan – LAadan.

Граматика[ред. | ред. код]

Більшість пропозицій в лаадані містять три частки:

Частка мовленнєвого акту (Speech Act Morpheme) — завжди стоїть на початку речення і означає, що пропозиція є затвердженням (bíi), питанням (báa), і так далі; у зв'язному мовленні чи на письмі ця частинка часто опускається. Існують такі частки: v  Bíi — Позначає оповідний пропозицію (необов'язкова)

v   Báa — Позначає питання

v   Bó — Позначає наказ; використовується рідко, в основному тільки при розмові з маленькими дітьми

v   Bóo — Позначає прохання; нейтрально-ввічлива форма повелительная

v   Bé — Позначає обіцянку

v   Bée — Позначає попередження

v   Частка, що позначає час стоїть на другому місці і позначає даний (ril), минулий (eril), або майбутнє (aril) час, або припущення (wil); при відсутності тимчасової частинки вважається, що пропозиція стоїть те ж часу, що і попереднє.

v   Частка свідоцтва (Evidence Morpheme) — завжди стоїть у кінці розповідного речення і позначає надійність висловлювання. Існують такі частки: v   wa — мовець знає про це, тому що особисто бачила, чула або ще як-небудь сприймала це;

v   wi — мовець знає про це, тому що це само собою зрозуміло;

v   we — говорить побачила це у сні;

v   wáa — мовець вважає це правдою, так як довіряєте джерелу;

v   waá — мовець вважає це брехнею, так як не довіряє джерела; якщо передбачаються злі наміри з боку джерела, частка має вигляд «waálh»;

v   wo — придумано говорить, є припущенням;

v wóo — означає, що мовець не знає, чи істинно висловлювання, чи ні.

Порядок слів у лаадані — дієслово-підмет, пряме доповнення. Дієслова та прикметники взаємозамінні. Артиклі відсутні, прямий додаток позначається суфіксом -th або -eth. Множина позначається тільки префіксом me-, приєднується до дієслова. Частка ra, що йде після дієслова, робить його негативним. Частини складного речення з'єднуються часткою hé.

Лаадан є агглютинативным мовою, в ньому використовуються афікси для позначення різних почуттів і настроїв, які в природних мовах можуть бути позначені лише тоном або жестами

Аффікс значение приклад
(-)lh(-) відраза, неприязнь hahodimi: «приємно спантеличена»; hahodimilh: «неприємно спантеличена»
du- намагатися bíi eril dusháad le wa: «Я спробувала прийти»
dúu- марно намагатися bíi eril dúusháad le wa: «Я марно намагалася прийти»
ná- тривалість bíi eril dúunásháad le wa: «Я марно намагалася прийти»
-(e)tha природний володар lalal betha: «молоко її матері»
-(e)tho звичайний/законний володар ebahid letho: «мій чоловік»
-(e)thi випадковий володар losh nethi: «твої гроші (виграні в азартній грі)»
-(e)the володар з невідомої причини ana worulethe: «їжа кішок»
-id позначає чоловіча стать (в іншому випадку підлогу або жіночий, або не важливий/не відомий) thul: «мати/батько»; thulid: «батько»

Частинки мовленнєвого акту також можуть мати суфікси, які змінюють суть всього пропозиції. Наприклад, bíi стоїть на початку твердження, а bíide стоїть на початку утвердження в рамках оповіді; bóoth позначає прохання, висловлену з болем; báada позначає жартівливе запитання.

Словник

lalen — guitar

lali — to rain

lam — health

lan — friend

lanemid — dog

lash — indifference(байдужість)

lawith — saint(святий)

lehina — lilac (the flower, bush)

lel — seaweed(водорості)[1]

lili — to be wet[2]

Примітки[ред. | ред. код]