Лабораторія на чипі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Лабораторія на чипі (англ. lab-on-a-chip або micro total analysis systems, скор. LOC; μTAS), інакше мікросистеми повного аналізу — мініатюрний прилад, що дозволяє здійснювати один або кілька багатостадійних (біо) хімічних процесів на одному чипі площею від декількох мм2 до декількох см2 і використовує мікро-або наноскопічні кількості зразків для пробопідготовки та проведення реакцій.

Ці пристрої являють собою симбіоз кремнієвих чипів і матеріалів з ​​дуже дрібними порами, діаметр яких вимірюється нанометрами. Можливості ЛНЧ дозволяють виробляти будь-який хімічний аналіз, а пріоритетна область їх застосування — аналізи ДНК. До переваг ЛНЧ можна віднести можливість масового виробництва і малі дози хімічних реактивів для їх роботи.

Технології виробництва МЕМС в чомусь схожі з технологіями виробництва комп'ютерних чипів, тому багато виробників чипів починають звертати увагу на МЕМС.

Приклад ЛНЧ: біохімічний аналіз[ред.ред. код]

Аналіз ґрунтується на реєстрації мікрочастинок, здатних намагнічуватися. У таких ЛНЧ-системах магнітний маркер у вигляді мікро- або нанокульок зчіплюється з поверхнею, пов'язаною з біологічним агентом. Спінтронний (тобто використовується не заряд електрона, а його спін) сенсор реєструє найменшу зміну магнітного поля, викликаного таким маркером. Причому чутливість такої системи достатня для реєстрації навіть настільки малих кількостей біохімічного матеріалу, яким є хвороботворні мікроорганізми (патогени)[1]. За повідомленням фірми NVE, 4-го грудня 2004 року в лабораторії була продемонстрована можливість реєстрації нікчемних часток (грам-молекул) патогенів, здатних, зокрема як сибірка, призвести до смертельного результату. Це була частина першої фази їх спільних робіт з DARPA, що дала можливість намітити подальший план.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]