Лаванда вузьколиста

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лаванда вузьколиста
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Рослини (Plantae)
Клада: Судинні рослини (Tracheophyta)
Клада: Покритонасінні (Angiosperms)
Клада: Евдикоти (Eudicots)
Клада: Айстериди (Asterids)
Порядок: Губоцвіті (Lamiales)
Родина: Глухокропивові (Lamiaceae)
Рід: Лаванда (Lavandula)
Вид:
Лаванда вузьколиста (L. angustifolia)
Біноміальна назва
Lavandula angustifolia

Лаванда вузьколиста[1], лаванда лікарська[2] (Lavandula angustifolia Mill) — рослина родини губоцвіті — Lamiaceae (Labiatae).

Вічнозелений напівкущ заввишки 30—60 см. Нижні гілочки дерев'янисті, верхівки м'які, ніжні, несуть квітконосні колоски. Квітки блакитнуваті або фіолетові, запашні. Вся рослина має інтенсивний приємний і своєрідний запах.

Походить лаванда з Середземноморського регіону. У часи СРСР промислове культивування лаванди було налагоджене в Криму (Україна), Грузинській та Молдавській РСР[3]. Рослина вирощується аматорами і в середній смузі України.

Сировина

[ред. | ред. код]

Для медичного використання заготовляють суцвіття і верхівки стебел завдовжки не більше 10 см. Зрізують верхівки під час повного цвітіння рослини. Врожай збирають 1—2 рази на рік. Сушать сировину у теплих добре провітрюваних приміщеннях. Правильно зібрана і висушена сировина не змінює кольору і має приємний своєрідний запах.

Хімічний склад

[ред. | ред. код]

У свіжих суцвіттях знайдено значну кількість леткої олії (0,8-1,6 %) в листках її вміст дещо менший (0,3 %). Основними компонентами олії є складні ефіри ліналоолу оцтової, масляної, валеріанової та капронової кислот. Знайдено також гераніол, цнтраль, борнеол, аміловий спирт та інші.[3]

Застосування

[ред. | ред. код]
Сушені квіти лаванди вузьколистої використовують в чаях.

У науковій медицині застосовуються лавандова олія та лавандовий спирт. Готують 1 % спиртовий розчин, який є складовою частиною окремих лініментів та мазей як антисептичний засіб. Лавандова олія входить до складу аерозольного препарату «Лівіан», що застосовується для лікування опікової недуги[3].

Галерея

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Доброчаева Д. Н., Котов М. И., Прокудин Ю. Н., и др. Определитель высших растений Украины. — К. : Наук. думка, 1987.
  2. Lavandula angustifolia // Словник українських наукових і народних назв судинних рослин / Ю. Кобів. — Київ : Наукова думка, 2004. — 800 с. — (Словники України). — ISBN 966-00-0355-2.
  3. а б в Товстуха Є. С. Фітотерапія.  — К.: Здоров'я, 1990 —304 с., іл., 6,55 арк. іл. Тир. 75 000 прим. ISBN 5-311-00418-5

Посилання

[ред. | ред. код]