Лаврентійський льодовиковий щит

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Максимальне просування льодовиків в північній полярній області під час плейстоцену включаючи Лаврентійський льодовиковий щит в східній частині Північної Америки.

Лаврентійський льодовиковий щитльодовиковий щит, який охоплював сотні тисяч км², сьогоденної Канади і велику частину півночі США, 95,000 - 20,000 років тому. Південна межа прямувала по лінії Нью-ЙоркЧикаго, далі річищем Міссурі до північних схилів Кипарисових пагорбів, де він мав з'єднання з Кордильєрським льодовиковим щитом. Льодовик заходив до 38°N у середину континенту[1].

Льодовик був до 2.5 км завтовшки в районі Нунавік, але був набагато тонше, на його перефірії, нунатаки були поширені в гірських районах. Льодовиковий щит мав провідну роль у кліматі Півночної Америки останнього льодовикового періоду.

Цикли його росту і танення мали вирішальний вплив на глобальний клімат під час його існування. Це відбувається тому, що він перенаправляв Висотну струминну течію, з порівняно теплої частини Тихого океану через Монтану і Міннесоту на південь. Через це Південний Захід США, наразі пустеля, отримував рясні опади під час льодовикового періоду - на відміну від більшості інших частин світу, які стали надзвичайно посушливими. Аналогічний ефект Валдайський льодовиковий щит в Європі мав на опади в Афганістані, частині Ірану, можливо, західна частина Пакистану в зимовий період, а також у Північній Африці.

Його танення також викликало серйозні збої в глобальних кліматичних циклах, через величезне надходження низькосолоної води в Атлантичний океан, спочатку через річку Саскуеханна, а потім через річку Святого Лаврентія, що порушило циркуляцію води з півдня на північ в Атлантичному океані, створюючи короткий період похолодання пізнього дріасу та короткочасного повторного встановлення льодовикового щита, що зійшов з району Нунавік 6500 років тому.

За часів доіллінойського періоду Лаврентійський льодовиковий щит досягав на півдні повіту Дуглас, штат Канзас, а також Сент-Луїс .

Найдавніший лід Канади є залишком Лаврентійського льодовикового щита — льодовикова шапка Барнс в центрі Баффінової Землі має вік 20,000 років.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Dyke, A.S.; Prest, V.K. (1987). Late Wisconsinan and Holocene History of the Laurentide Ice Sheet. Gèographie physique et Quaternaire 41 (2): 237–263.