Лазіка (царство)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Царство Лазіка
Lazica in Late Antiquity.svg


Ла́зіка (Егрісігруз. ეგრისის სამეფო, лазс. ლაზიკა) — стародавня держава на території Грузії. Одне з перших грузинських державних утворень.

Історія[ред.ред. код]

За відомостями античних авторів, у II сторіччі Лазіка займала територію на північ від гирла річки Чорох, населену лазами (колхами)[1]. Царство в IV сторіччі існувало на території сучасної Грузії, займало Колхідську низовину від річки Бзиб до сучасного поселення Шоропані. Держава була утворена древніми племенами лазів (колхів), абазгів, сванів та ін. Значні міські поселення: столиця Археополіс (сучасне Накалакеві), Родополіс (сучасне Варцихе), Вашнарі, Петра (сучасне Цнхісдзірі), Апсар (сучасне Гоніо)[1]. З 523 року державною релігією стає християнство[1].

З VI сторіччя територія Лазіки була ареною воєн між Візантією та державою Сасанідів. За договором 562 року Лазіка залишилася залежною від Візантії, була скасована царська влада. З кінця VIII сторіччя Лазіка увійшла до складу Абхазького царства.

У сучасній Грузії назва Лазіка продовжує широко використовуватися як топонім.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. а б в Лазика // Большая советская энциклопедия / главн. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — Тома 1–30. — М.: «Советская энциклопедия», 1969–1978. (рос.).

Література[ред.ред. код]

  • (рос.) История Грузии. Том 1. — Тбилиси, 1962.
  • (рос.) Меликишвили Г. А. К истории древней Грузин. — Тбилиси, 1959.

Посилання[ред.ред. код]