Лангусти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Лангуст)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лангусти
Panulirus interruptus
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Metazoa)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Підтип: Ракоподібні (Crustacea)
Клас: Вищі ракоподібні (Malacostraca)
Ряд: Десятиногі (Decapoda)
Підряд: Плеоцимати (Pleocyemata)
Інфраряд: Achelata
Scholtz & Richter, 1995
Родини
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Achelata
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 6730
Fossilworks: 255729

Лангусти (Achelata) — інфраряд морських десятиногих ракоподібних. На відміну від інших ракоподібних, ці великі тварини не мають клешень.

Лангусти видають голосні звуки, що відлякують ворогів. Звуки лангуста чутні на відстані 2-3 кілометри, що робить їх одними з найгучніших тварин на Землі [1]. У лангуста звук виникає тоді, коли задні антени шкребуть по панциру. Лангусти часто лякають цим звуком риб, і ті відпускають свою здобич, а рак підбирає її. Ці раки мають довжину до 60 см, різні їхні види поширені як біля європейських берегів, так і в тропіках. Населяють і моря, і океани.

Лангусти — найбільші представники ряду десятиногих раків, добре відомі людям. Величезну кількість їх щороку виловлюють і розводять на спеціальних морських фермах. У природі ці гігантські, але позбавлені клешень морські раки населяють прибережні зони тропічних морів. Зовні лангусти здаються збільшеною копією наших річкових раків. Забарвлення різне.

Живе лангуст на скелястих ділянках дна. Незважаючи на значні розміри до півметра і міцні «лицарські обладунки», лангусти практично беззахисні і змушені вести відокремлений спосіб життя, ховаючись серед скель, під камінням, серед коралів і заростей підводних рослин. Представники більшості видів лангустів залишаються такими «відлюдниками» все життя і тільки в період розмноження стають товариськими.

Яйця лангуста прикріплюються до черева самки, де вони залишаються кілька місяців, перш ніж з них вилупляться личинки. Від народження личинки лангустів, плоскі і широкі, мають відростки, що слугують їм для плавання у відкритому морі. Вони змішуються з планктоном і розсіюються в морському просторі. Це єдиний період в їх житті, коли вони плавають у відкритому морі. Пройшовши всі стадії розвитку (всього у лангустів їх 10), личинки набувають вигляду дорослої особини; вони залишаються на дні, де будуть рости, періодично линяючи. На першому році життя він линяє разів десять.

У житті лангустів є одна загадкова подія, яка відбувається взимку. Тоді всі укриття на піщаних мілинах раптом виявляються заповненими лангустами. Зазвичай такі нетовариські, вони сидять пліч-о-пліч у своїх тісних притулках. Щоночі їх стає дедалі більше і більше. Звідки вони приходять, як знаходять одне одного в океанських просторах і що змушує їх збиратися в неймовірній кількості на порівняно невеликій площі, поки невідомо. І ось коли вибухає перший зимовий ураган, на морському дні збудження лангустів досягає межі. І тоді один найнетерплячіший лангуст раптом кладе свої довгі вуса на спину іншому і, спираючись на нього передньою парою лап, вирушає з ним в дорогу. У свою чергу, за нього чіпляється третій лангуст. Ланцюжок зазвичай буває настільки великим, що ватажок рідко чекає, коли до них приєднаються інші, і відразу ж починає свою подорож. Супутники з'являться пізніше. Коли процесія проходить повз сусіднє укриття, з нього випливають лангусти, і ланцюжок поступово зростає. Куди ж вирушають лангусти? Тварини зберігають свої таємниці. Зібравшись на мілководді, недалеко від берега, ланцюжки прямують в океан, поступово спускаючись усе нижче й нижче, поки не сховаються в глибинах, недоступних для людини. За добу, зрідка роблячи короткі зупинки для відпочинку, тварини проходять по морському дну близько дванадцяти кілометрів. Кілька діб триває хода, доки останній ланцюжок не ховається в пучині океану. Навіщо вони йдуть туди, що роблять там, на дні океану, чим закінчується їх похід — поки це все таємниця.


  1. Spiny lobster sounds can be detectable over kilometres underwater, Jézéquel, Y., Chauvaud, L. & Bonnel, J. Spiny lobster sounds can be detectable over kilometres underwater. Sci Rep 10, 7943 (2020).