Ландромат

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Santander - laundry.jpg

Ландрома́т (англ. laundromat, від laundrymate — «допомічник у пранні») — автоматична пральня самообслуговування. Вендінгова пральна машина, що обладнана купюро- або монето- приймачем. Ландромати обладнуються також машинами для сушки та прасування білизни. Подібні пральні розповсюджені та популярні в Канаді, США та європейських країнах[1].

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Хоча більшість будинків мають власні пральні машини та сушарки, пральні досі користуються великою популярністю у деяких мешканців квартир та у тих, хто не має власних машин. Вони також використовуються, навіть у власників пральних машин, для прання великих постільних речей та інших предметів, які не можуть вміститись до звичайних апаратів.

Більшість домогосподарств у Великій Британії мають постільну білизну (наприклад, пухові ковдри та вбрання), що значно перевищує потужність побутових машин, тому пральні є єдиним засобом для їх чищення.

США[ред. | ред. код]

Пральні-самообслуговування у США найчастіше називають пральні. «Washateria» — це альтернативна назва пральні, але вона не є загальною для використання поза Техасом. Термін походить від першого прального в США, який був відомий як Washateria, і був відкритий 18 квітня 1934 року у Форт-Ворті, штат Техас, C.A. Таннахілл. Незважаючи на те, що пральні машини, що працюють на парі, були винайдені в 19 столітті, їх вартість витіснила їх з-за меж багатьох. Кантрелл та інші почали орендувати короткочасне використання своїх машин. Більшість пральних машин у США є повністю автоматизованими та монетними, і, як правило, безпілотними, з багатьма робочими 24 години на день. Винахід пральної машини на монеті приписується Гаррі Грінвальду з Нью-Йорка, який створив Greenwald Industries в 1957 році.[2]

За оцінкою Бюро перепису населення Сполучених Штатів, в США приблизно 11 000 пралень-самообслуговування в яких працюють 39 000 людей і щороку генерується понад 3,4 мільярда доларів доходів.

Велика Британія[ред. | ред. код]

Австралія[ред. | ред. код]

Нова Зеландія[ред. | ред. код]

Україна[ред. | ред. код]

В Україні історично склалося що українці прали білизну вдома вручну або в пральних машинах виробництва СССР. З появою автоматичних пральних машин вони з'являлися і у українців. автономні пральні почали масово з'являтися з 2010-х років, переважно в студентських гуртожитках, де не було можливості поставити в кімнаті пральну машину, і в той же час було багато потенційних клієнтів. Спочатку це виглядало як звичайна автоматична пральна машина десь в підробці, оплату збирали вахтерки, чергові або прибиральниці. Поступово, в тому числі через спрощення законодавства про оренду держмайна, в студентських гуртожитках з'явилися великі пральні машини з купюроприймачами.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. FindArticles.com | CBSi. findarticles.com. Архів оригіналу за 14 серпня 2004. Процитовано 6 вересня 2019. 
  2. Harry Greenwald; Coin Meter Inventor, 75. The New York Times (амер.). 17 листопада 1987. ISSN 0362-4331. Архів оригіналу за 29 червня 2018. Процитовано 6 вересня 2019.