Лануго

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лануго
Lanugo.png
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-10 Q84.2
DiseasesDB 30821

Лану́го (лат. lanugo, від lana — «вовна»[1]) — первинний волосяний покрив, що покриває шкіру плоду ссавців і людини. Волосинки лануго дуже тонкі і м'які, пушкові, зазвичай безкольорові, оскільки не містять пігментів. Лануго розвивається з волосяних фолікулів плоду і в людей зазвичай з'являється близько 16 тижня. Свого максимального розвитку сягає на 20 тиждень. У нормі волосинки лануго зникають ще до народження (7-8 місяці), але іноді воно присутнє і на новонароджених. У цьому разі лануго випадає протягом кількох тижнів[2].

У людини[ред. | ред. код]

Під час внутрішньоутробного розвитку лануго з'являється як первинне волосяне покриття, але надалі зникає і на 33-36-му тижні замінюється пушковим волоссям. Випалі волосинки лануго заковтуються плодом і разом з іншими речовинами утворюють меконій (першородний кал). Хоча лануго нерідко спостерігається і на новонароджених, це не є ознакою їхньої недоношеності: відомі випадки лануго і на 39-тижневих дітях — тобто таких, яких вважають уже доношеними. Для недоношених характерне густіше і виразніше покриття лануго[3].

Волосинки лануго слугують своєрідними «якорями», що утримують першородну змазку на шкірі. Разом зі змазкою лануго захищає вразливу шкіру плоду від шкідливого впливу амніотичної рідини[4].

Патології[ред. | ред. код]

 • У деяких випадках лануго може не випасти після народження, а залишитися аж до дорослого віку, поступово покриваючи все тіло, за винятком долонь і підошв. Це характерно для вродженого ланугіозного гіпертрихозу (синдром Вольфмана), який поєднується з гіподонтією або анодонтією, аномаліями зовнішніх частин вуха[3].
 • Лануго може спостерігатися і в пацієнтів із недостатнім харчуванням, зокрема і в хворих на харчові розлади. Наприклад, воно допомагає діагностувати нервову анорексію або нервову булімію[5].
 • Лануго трапляється в тератомах.

У тварин[ред. | ред. код]

Лануго існує і в інших ссавців. Наприклад, дитинчата тюленів[6] і слонів[7][8][9] часто народжуються покритими лануго.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Saunders, an imprint of Elsevier, Inc., Dorland's Medical Dictionary for Health Consumers. Lanugo : definition. TheFreeDictionary. Процитовано 17 February 2013. 
 2. Definition of Lanugo. MedicineNet: medterms medical dictionary. Процитовано 17 February 2013. 
 3. а б Дерматовенерология Под ред. Ю. К. Скрипкина, Ю. С. Бутова, О. Л. Иванова — 2013
 4. Moore, Keith L (Dec 19, 2011). The Developing Human: Clinically Oriented Embryology. Elsevier. с. 98. ISBN 1437720021. 
 5. «Treating Eating Disorders in Primary Care», P.M. Williams, et al, American Family Physician, Vol 77 (2): January 15, 2008
 6. Androukaki, E.; Fatsea, E., 't Hart, L., Osterhaus, A.D.M.E., Tounta, E. and Kotomatas, S. (May 2002). Growth and Development of Mediterranean Monk Seal Pups during Rehabilitation. Monachus Science Posters 5 (1): This poster was presented at the 16th ECS (European Cetacean Society) Conference, "Marine Mammal Health: from Individuals to Populations", 7–11 April 2002, Liege, Belgium. Процитовано 13 April 2013. 
 7. Ecology of the Asian Elephant in Lowland Dry Zone Habitats of the Mahaweli River Basin, Sri Lanka Natarajan Ishwaran Journal of Tropical Ecology, Vol. 9, No. 2 (May, 1993), pp. 169—182
 8. The Hair, Paul MacKenzie, Elephant Information Repository website
 9. Elephant Hair, Elephant Anatomy, Animal Corner website Архівовано 17 листопад 2007 у Wayback Machine.