Ланцюгова гармата

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ланцюгова гармата M242 25 мм

Ланцюгова гармата (англ. Chain gun) — автоматична швидкострільна гармата з ланцюговим електроприводом, тип кулеметів або автоматичних гармат які мають зовнішнє джерело живлення для роботи автоматики, на відміну від зброї яка використовує силу відбою порохових газів, і використовує для цього ланцюг схожий на той, що використовують у мотоциклах або велосипедах. «Chain gun» є зареєстрованою торговельною маркою компанії Orbital ATK[1] для «кулеметів з зовнішнім живленням».

Опис[ред. | ред. код]

Перевагою над звичайними гарматами є надійність і керованість. Зброя яка працює за рахунок відбою має недоліком те, що через неякісні або збійні набої можуть виникати зупинки у стрільбі, що у свою чергу не дає спрацювати автоматиці. у той час як ланцюгова гармата приводиться у роботу електричним мотором який обертає ланцюг через чотири зірочки. Одна ланка ланцюга під'єднана до затвора, рухаючи його назад і вперед для заряджання, пострілу, екстракції та викиду гільзи.

Збійний набій не зупиняє роботу автоматики, як це відбувається у зброї яка функціонує за рахунок відведення порохових газів; такий набій просто викидається.

Повний цикл роботи автоматики складається з чотирьох періодів, два періоди контролюють рух затвора вперед і заряджання набою у камору, а також швидкість його екстракції. Інші два періоди, визначають як довго затворна рама буде закрита для пострілу і відкриває затвор для екстракції гільзи та вентиляції ствола.

Час за який ланцюг повністю обертається контролює темп стрільби, тому зміна швидкості мотора дозволяє, в принципі, варіювати темп стрільби з одиночних пострілів до максимального темпу який дозволяє безпечно вести вогонь з падінням тиску у стволі після пострілу, механічними допусками і іншими факторами. Наприклад, версія ЕХ-34 під набій 7,62 мм НАТО мала заявлений темп вогню 570 пострілів за хвилину, а дослідні роботи велися над темпом стрільби у 1000-пострілів за хвилину. На практиці, ланцюгові гармати мають дві або три швидкості стрільби.

Робота автоматики ланцюгової гармати дуже надійна. У доповіді про EX-34, яка була підготовлена Військово-морським наземним центром озброєнь у Далгрені, Вірджинія, датованим 23 вересня 1983, сказано:

Зроблено 29721 випробувальний постріл без жодних пошкоджень і зупинок гармати … важливо зазначити, що після 101343 пострілів не було виявлено жодних заклинювань або зупинок через втрату контролю у гарматі або механізмі подачі набоїв … таке не відбувалося з жодною зброєю будь-якого калібру .

Зразки[ред. | ред. код]

Ланцюгова гармата M242 Mk 38 встановлена на фрегаті Ніколас (FFG-47)

Відомим зразком такої зброї є гармата M242 Bushmaster. Версію калібру 25 мм можна побачити на кораблях (Mk38) та БМП (M2 Bradley та LAV-25) по всьому світу. Іншою є гармата калібру 30 мм M230, яка встановлена на ударному вертольоті AH-64 Apache, як і гармати Bushmaster II 30 мм та Bushmaster III 35/50 мм.

Ланцюгові кулемети під набій 7,62×51 мм НАТО використовують на бронетехніці як спарені, через не велику кількість порохових газів які потрапляють до бойового відділення. Дослідний зразок мав назву EX-34. Зараз він використовується як ланцюговий кулемет L94A1 у армії Великої Британії.

Відмінність від схеми Гатлінга[ред. | ред. код]

У ланцюгової гармати один ствол, у той час як у схемі Гатлінга/Мініганах використовують кілька стволів які обертаються і не використовують ланцюг для обертання. Поширена помилка полягає саме в тому, що гармати Гатлінга називають ланцюговими, через відеоігри такі як Doom або Wolfenstein 3D.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. «Chain Gun» USPTO Registered Trademark. Архів оригіналу за 7 травня 2016. Процитовано 12 жовтня 2016. 
  • U.S. Army Field Manual 3-22.1

Посилання[ред. | ред. код]