Лань месопотамська

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лань месопотамська
Самець месопотамської лані у зоопарку в Німеччині
Самець месопотамської лані у зоопарку в Німеччині
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Парнокопитні (Artiodactyla)
Родина: Оленеві (Cervidae)
Рід: Лань (Dama)
Вид: Лань (Dama dama)
Підвид: Лань месопотамська
Dama dama mesopotamica
(Brooke, 1875)
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Dama mesopotamica
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Dama dama mesopotamica
EOL logo.svg EOL: 308402
ITIS logo.svg ITIS: 625052
IUCN logo.svg МСОП: 6232
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 141652
Fossilworks: 149388

Лань месопотамська (Dama dama mesopotamica) — підвид лані, розглядається деякими авторами як окремий вид Dama mesopotamica. У літературі також зустрічаються назви — лань перська, лань іранська.

Поширення[ред. | ред. код]

Історичний ареал[ред. | ред. код]

Історично вид був широко поширений у Південно-Західній Азії. Ареал простягався від Іранського нагір'я на захід до узбережжя Середземного моря та Південної Анатолії та займав територію, на якій знаходяться сучасні Іран (західна частина), Ірак, Ізраїль, Йорданія, Ліван, Палестина, Сирія і південний схід Туреччини. Археологічні розкопки свідчать, що месопотамська лань була завезена на Кіпр, але, мабуть, там не прижилася. Є також зображення лані у Стародавньому Єгипті, що датуються 2 тисячоліттям до н. е., де вона утримувалась, швидше за все, як екзотична тварина у звіринцях.

З часом чисельність лані у природному середовищі почала скорочуватися через полювання та руйнування природного середовища існування. У Середні віки лань зникла у більшій частині свого ареалу. До 1875 року ареал виду обмежувався західним та південно-західним Іраном. На початку 1950-х років він вважався вимерлим, але невелика популяція була відкрита у південно-західній частині Ірані у 1956 році. З цієї популяції кілька особин відправлено у Німеччину для відтворення популяції.

Сучасна чисельність[ред. | ред. код]

За даними 2013 року в Ірані існувала 371 особина у 14 популяціях. Найбільша популяція з 217 особин живе на острові Ашк на озері Урмія. Спроба переселення ланей на острови Перської затоки не мала успіху.

Вдалою була інтродукція лані месопотамської в Ізраїлі. Програма інтродукції була започаткована у середині 1960-х років. Там лань живе у напівдикому стані у заповіднику Хай-Бар Кармель на півночі країни, Біблейському зоопарку у Єрусалимі та інших місцях. Всього в Ізраїлі проживає близько 270 ланей.

За межами Ізраїлю та Ірану живе ще 160 месопотамських ланей, переважно у зоопарках Європи.

Опис[ред. | ред. код]

Спина і шия у месопотамської лані теж плямисті, а по обидва боки від спинного ременя проходять плями, які зливаються між собою, утворюючи суцільні лінії. Лопати на рогах немає.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Rabiei, A. (2011) Dama mesopotamica: інформація на сайті МСОП (англ.) 18 January 2012 Database entry includes a brief justification of why this species is of endangered.

Посилання[ред. | ред. код]