Ланіакея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ланіакея (в центрі та ліворуч) і надскупчення Персея-Риб (праворуч і знизу)

Ланіакея (гавайською — «неосяжні небеса») — великомасштабна структура галактик, яка включає Надскупчення Діви (складовою частиною якого є Місцева група, що містить наш Чумацький Шлях із Сонячною системою) та Великий атрактор. У свою чергу, Ланіакея входить до комплексу надскупчень Риб—Кита.

Короткий опис[ред. | ред. код]

Діаметр Ланіакеї приблизно дорівнює 520 мільйонам світлових років. Ланіакея складається приблизно зі 100 тисяч галактик, а її маса становить приблизно 1017 мас Сонця (що десь у 100 разів більше маси Надскупчення Діви). Сусіднім із Ланіакеєю є надскупчення Персея—Риб.

Перша тривимірна карта Ланіакеї була створена у вересні 2014[1] за допомогою радіотелескопа Грін-Бенк та інших телескопів. Подальші дослідження показують, що Ланіакея не пов'язана гравітаційно; Це надскупчення з часом розпадеться, а не продовжуватиме підтримувати свою сучасну структуру[джерело?].

Провідним автором першого дослідження Ланіакеї є астроном Річард Таллі з Астрономічного інституту Гаваїв[en], що є структурним підрозділом Гавайського університету в Маноа[2].

Назва Ланіакея, запропонована Нава'а Наполеоном, викладачем одного з коледжів Гонолулу, є даниною поваги полінезійським мореплавцям, що застосовували знання зоряного неба для навігації Тихим океаном[3][4].

Характеристика[ред. | ред. код]

Надскупчення Ланіакея охоплює приблизно 100 000 галактик, розтягнутих на понад 160 мегапарсек (520 млн. світлових років). Вона має приблизну масу 1017 сонячних мас, або в сто тисяч разів більше, ніж у нашої Галактики, яка майже така ж, як і у Надскупчення Годинника. Складається з чотирьох частин, які раніше були відомі як окремі надскупчення:

Надскупчення Діви, частиною якого є Чумацький Шлях;

Надскупчення Гідри—Кентавра;

Надскупчення Павича—Індіанця;

Надскупчення Кентавра.

Найбільшими скупченнями у складі Ланіакеї є скупчення Діви, Гідри, Центавра, Абель 3565, Абель 3574, Абель 3521, Печі, Ерідана та Косинця. Вся Ланіакея складається приблизно з 300-500 відомих скупчень і груп галактик. Справжня кількість може бути набагато більшою, оскільки деякі з них потрапляють у зону уникання, і їх дуже важко спостерігати.

Надвеликі скупчення є частиною великомасштабних структур Всесвіту і їх межі важко визначити, особливо зсередини. Команда науковців використовувала радіотелескопи, щоб визначити напрямки руху навколишніх галактик і нанести їх на карту. У межах надскупчення рух більшості галактик буде спрямований усередину, у бік центру мас. У випадку з Ланіакеєю цей гравітаційний центр називають Великим Атрактором. Він впливає на рух Місцевої групи галактик, в якій розташований наш Чумацький Шлях. Утім, cкупчення, з яких складається Ланіакея, не пов'язані між собою гравітаційно, і, за прогнозами, Ланіакею буде розірвано темною енергією на складові частини[джерело?].

Розташування[ред. | ред. код]

Сусідні з Ланіакеєю надскупчення - це Надскупчення Шеплі, Надскупчення Геркулеса, Надскупчення Волосся Вероніки і Надскупчення Персея—Риб. Межі цих надскупчень та Ланіакеї не були чітко відомі під час визначення Ланіакеї.


Примітки[ред. | ред. код]