Ланіакея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ланіакея (в центрі та ліворуч) і надскупчення Персея-Риб (праворуч і знизу)

Ланіакея (гавайською — «неосяжні небеса») — надскупчення галактик, в якому, зокрема, містяться Надскупчення Діви (складовою частиною якого є Місцева група, що містить галактику Чумацький Шлях з Сонячною системою) і Великий атрактор. У свою чергу, Ланіакея входить до комплексу надскупчень Риб—Кита.

Діаметр Ланіакеї приблизно дорівнює 520 мільйонам світлових років. Ланіакея складається приблизно зі 100 тисяч галактик, а її маса становить приблизно 1017 мас Сонця (що десь у 100 разів більше маси Надскупчення Діви). Сусіднім із Ланіакеєю є надскупчення Персея—Риб.

Перша (тривимірна) карта Ланіакеї була створена у вересні 2014[1] за допомогою радіотелескопа Грін-Бенк та інших телескопів.

Провідним автором першого дослідження Ланіакеї є астроном Річард Таллі з Астрономічного інституту Гаваїв[en], що є структурним підрозділом Гавайського університету в Маноа[2].

Назва Ланіакея, запропонована Нава'а Наполеоном, викладачем одного з коледжів Гонолулу, є даниною поваги полінезійським мореплавцям, що застосовували знання зоряного неба для навігації Тихим океаном[3][4].

Примітки[ред.ред. код]