Ланіакея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Ланіакея (в центрі та ліворуч) і надскупчення Персея-Риб (праворуч і знизу)

Ланіакея (гавайською — «неосяжні небеса») — надскупчення галактик, в якому, зокрема, містяться Надскупчення Діви (складовою частиною якого є Місцева група, що містить галактику Чумацький Шлях з Сонячною системою) і Великий атрактор. У свою чергу, Ланіакея входить до комплексу надскупчень Риб—Кита.

Короткий опис[ред.ред. код]

Діаметр Ланіакеї приблизно дорівнює 520 мільйонам світлових років. Ланіакея складається приблизно зі 100 тисяч галактик, а її маса становить приблизно 1017 мас Сонця (що десь у 100 разів більше маси Надскупчення Діви). Сусіднім із Ланіакеєю є надскупчення Персея—Риб.

Перша (тривимірна) карта Ланіакеї була створена у вересні 2014[1] за допомогою радіотелескопа Грін-Бенк та інших телескопів. Подальші дослідження показують, що Ланіакея не пов'язана гравітаційно; Це надскупчення з часом розпадеться, а не продовжуватиме підтримувати свою сучасну структуру.

Провідним автором першого дослідження Ланіакеї є астроном Річард Таллі з Астрономічного інституту Гаваїв[en], що є структурним підрозділом Гавайського університету в Маноа[2].

Назва Ланіакея, запропонована Нава'а Наполеоном, викладачем одного з коледжів Гонолулу, є даниною поваги полінезійським мореплавцям, що застосовували знання зоряного неба для навігації Тихим океаном[3][4].

Характеристика[ред.ред. код]

Надскупчення Ланіакея охоплює приблизно 100 000 галактик, розтягнутих на понад 160 мегапарсек (520 млн. світлових років). Він має приблизну масу 1017 сонячних мас, або в сто тисяч разів більше, ніж у нашої галактики, яка майже така ж, як і у Надскупчення Годинника. Він складається з чотирьох підрозділів, які раніше були відомі як окремі надскупчення:

Надскупчення Діви, частиною якого є Чумацький Шлях;

Надскупчення Гідри-Кентавра;

Надскупчення Павича-Індіанця;

Надскупчення Кентавра.

Найбільш масовими галактичними скупченнями Ланіакеї є Діва, Гидра, Кентавр, Абель 3565, Абель 3574, Абель 3521, Форнакс, Ерідан і Наугольник. Вся Ланіакея складається з приблизно 300-500 відомих скупчень і груп галактик. Реальна кілткість може бути набагато більшою, оскільки деякі з них перетинають зону уникнення, що робить їх практично невизначеними.

Надвеликі скупчення є частиною найбільших структур Всесвіту і мають кордони, які важко визначити, особливо зсередини. Команда науковців використовувала радіотелескопи, щоб відобразити рухи місцевих галактик. У межах даного надскупчення більшість рухів галактик будуть спрямовані всередину, у бік центру мас. У випадку з Ланіакеєю цей гравітаційний координаційний центр називається Великим аттрактором і впливає на рухи місцевої групи галактик, в якій мешкає галактика Чумацький Шлях. На відміну від складаючих її скупчень, Ланіакея не є гравітаційно пов'язаною і, за прогнозами, буде розірваною темною енергією.

Розташування[ред.ред. код]

Сусідні з Ланіакеєю надскупчення - це Надскупчення Шеплі, Надскупчення Геркулеса, Надскупчення Волосся Вероніки і Надскупчення Персей-Риб. Межі цих надскупчень та Ланіакеї не були чітко відомі під час визначення Ланіакеї.


Примітки[ред.ред. код]