Ланіакея

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Надскупчення Ланіакея

Ланіакея (гавайською — «неосяжні небеса») — великомасштабна структура галактик, яка включає Надскупчення Діви (складовою частиною якого є Місцева група, що містить наш Чумацький Шлях із Сонячною системою) та Великий Атрактор в якому розташований центр тяжіння Ланіакеї[1]. У свою чергу, Ланіакея входить до комплексу надскупчень Риб—Кита.

Історія[ред. | ред. код]

Перша тривимірна карта Ланіакеї була створена у вересні 2014[2] за допомогою радіотелескопа Грін-Бенк та інших телескопів. Подальші дослідження показують, що Ланіакея не пов'язана гравітаційно; Це надскупчення з часом розпадеться, а не продовжуватиме підтримувати свою сучасну структуру[джерело?].

Провідним автором першого дослідження Ланіакеї є астроном Річард Таллі з Астрономічного інституту Гаваїв[en], що є структурним підрозділом Гавайського університету в Маноа[3].

Назву «Ланіакея», запропонував Нава'а Наполеон, викладач одного з коледжів Гонолулу. Вона є даниною поваги полінезійським мореплавцям, що застосовували знання зоряного неба для навігації Тихим океаном[4][5].

Характеристика[ред. | ред. код]

Ланіакея (в центрі та ліворуч) і надскупчення Персея-Риб (праворуч і знизу)

Надскупчення Ланіакея охоплює приблизно 100 000 галактик, розтягнутих на понад 160 мегапарсек (520 млн. світлових років). Вона має масу приблизно 1017 M, або в сто тисяч разів більше, ніж у нашої Галактики, яка майже така ж, як і у Надскупчення Годинника. Складається з чотирьох частин, які раніше були відомі як окремі надскупчення:

Найбільшими скупченнями у складі Ланіакеї є скупчення Діви, Гідри, Центавра, Абель 3565, Абель 3574, Абель 3521, Печі, Ерідана та Косинця. Вся Ланіакея складається приблизно з 300—500 відомих скупчень і груп галактик. Справжня кількість може бути набагато більшою, оскільки деякі з них потрапляють у зону уникання, і їх дуже важко спостерігати.

Надвеликі скупчення є частиною великомасштабних структур Всесвіту і їх межі важко визначити, особливо зсередини. Команда науковців використовувала радіотелескопи, щоб визначити напрямки руху навколишніх галактик і нанести їх на карту. У межах надскупчення рух більшості галактик буде спрямований усередину, у бік центру мас. У випадку з Ланіакеєю цей гравітаційний центр називають Великим Атрактором. Він впливає на рух Місцевої групи галактик, в якій розташований наш Чумацький Шлях. Утім, скупчення, з яких складається Ланіакея, не пов'язані між собою гравітаційно, і, за прогнозами, Ланіакею буде розірвано темною енергією на складові частини[джерело?]

Розташування[ред. | ред. код]

Сусідні з Ланіакеєю надскупчення — надскупчення Шеплі, надскупчення Геркулеса, надскупчення Волосся Вероніки і надскупчення Персея—Риб. Втім, межі між цими надскупченнями та Ланіакеєю не були чітко визначенні.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Ланиакея: наш галактический район. Архів оригіналу за 18 січня 2015. Процитовано 11 січня 2015.
  2. Нова карта надскупчення галактик показує «небесний» будинок Чумацького Шляху. Архів оригіналу за 6 жовтня 2014. Процитовано 21 вересня 2014.
  3. Маргарита Паймакова (4 сентября 2014 13:05). Астрономы определили границы небесного дома Млечного Пути. Архів оригіналу за 18 червня 2020. Процитовано 08.08.2017. (рос.)
  4. Quenqua, Douglas (3 вересня 2014). Astronomers Give Name to Network of Galaxies. New York Times. Архів оригіналу за 24 червня 2019. Процитовано 4 вересня 2014.
  5. Ланиакея. наш родной суперкластер. Архів оригіналу за 28 січня 2016. Процитовано 21 вересня 2014.