Лата (морська справа)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лати різної ширини.
Катамаран з латами на всю ширину грота.

Лата вітрила (нім. Segellatte — «вітрильна рейка, планка»)  — паралельна напрямку повітряного потоку гнучка вставка у вітрило, що сприяє перетворенню його форми на аеродинамічний профіль[1]. Вставляються лати в нашиті на вітрило смуги матеріалу (парусини) — латкишені.

Лати являють собою тонкі смуги з різноманітних матеріалів. Історично для них застосовувалося дерево, зараз частіше використовуються скловолокно, полівінілхлорид, вуглеволокно. Вони підтримують вигин вітрила, а на великих вітрильниках можуть також служити і щаблями, на манір вибленок на вантах.

Лати використовувалися вже на китайських джонках, які з'явилися в II ст. н. е. і отримали розвиток під час династії Сун (960—1279). Джонкові вітрила мають поперечні лати по всій їх ширині, які полегшують керування вітрилом, включаючи в тому числі і взяття рифів[2].

На сучасних вітрильниках лати частіше за все використовуються для того, щоб підтримувати вигин полотнища грота. Вони подовжують задню шкаторину за лінію, проведену між фаловим і шкотовим кутами, роблячи площу вітрила ширшою. Крейсерські вітрильники можуть мати від 4 до 6 лат, перегонові — лати на всю ширину вітрила. Довжина лат ближче до фалового кута обмежена необхідністю вигину вітрила проходити перед ахтерштагом під час виконання оверштагу чи повороту через фордевінд[1]. Також лати присутні на стакселях катамаранів класу бічкет[3].

Більшість лат виготовляються із скловолокна методом пультрузії і мають тонкий, прямокутний поперечний переріз. Також трапляються лати у вигляді трубок, які можуть обертатися в латкишенях і зручніші у випадку використовування патент-рифа на гроті. Щоб запобігти натиранню вітрила кінцями лат, вони часто споряджаються м'якою оболонкою[1].

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. а б в Textor, Ken (1995). The New Book of Sail Trim. Sheridan House, Inc. с. 228. ISBN 0924486813. Архів оригіналу за 28 квітня 2021. Процитовано 24 серпня 2020.
  2. Mudie, Rosemary; Mudie, Colin (1975), The history of the sailing ship, Arco Publishing Co., с. 152, архів оригіналу за 12 жовтня 2020, процитовано 24 серпня 2020
  3. Berman, Phil (1999). Catamaran Sailing: From Start to Finish. W. W. Norton & Company. с. 219. ISBN 9780393318807.