Лате

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Латте)
Перейти до: навігація, пошук
Лате
Caffè latte as being served at Kaffebrenneriet Torshov, Oslo, Norway 2 600x600 100KB.jpg
Кава лате, подана в Осло (Норвегія)
Країна походження Італія
Складники еспресо
молоко

Лáте (англізований та скорочений варіант від італ. caffè latte [kaffellatte] — «кава з молоком») — кавовий напій родом з Італії, що складається з молока (італ. latte) і кави еспресо.

Існують варіанти напою, до складу якого замість кави входять чай, мате або маття.

Приготування[ред.ред. код]

В Італії лате готується в домашніх умовах і подається на сніданок. Для приготування лате використовується моко й чашка підігрітого молока.

За межами Італії лате зазвичай готується з порції еспресо, яка заливається гарячим спіненим молоком (t = 60–70° С). Співвідношення еспресо, молока та молочної піни в такого напою 1:2:1 відповідно.

Сервірування[ред.ред. код]

  • У низці закладів лате подається в скляному келиху на серветці.
  • Часто лате прикрашають різноманітними малюнками зі спіненого молока. Мистецтво створення малюнка на лате та капучино називається Лате-арт.

Відмінності від схожих напоїв[ред.ред. код]

Лате та лате макіато[ред.ред. код]

Докладніше: Лате макіато

Кава лате схожа за назвою з напоєм лате макіато. Основна відмінність лате макіато полягає в тому, що при його приготуванні кава додається в молоко (а не молоко в каву, як у лате), тому напій виходить шаруватим: шар молока, шар еспресо, шар спіненого молока.

Лате має сильніший смак кави, лате макіато — молока.

Лате та кава з молоком[ред.ред. код]

Докладніше: Кава з молоком

Рецепт лате схожий із французьким кавовим напоєм «кава з молоком» (фр. Café au lait). Основними відмінностями цих напоїв є спосіб приготування кавової основи та сервірування:

Лате макіато зазвичай подається у високому келиху, тоді як кава з молоком та звичайне лате — у керамічній чашці або чаші.

Лате та капучино[ред.ред. код]

Докладніше: Капучино

Порція лате подається в айриш-келиху (240–360 мл) і, відповідно, має більший об'єм, ніж капучино, який подається в чашках (150–180 мл). При цьому зберігається однакова кількість використовуваного еспресо, а об'єм капучино менший порівняно з лате за рахунок однієї частини молока (співвідношення еспресо, молока та молочної піни в нього, на відміну від класичного лате, однакове). Крім сервірування та співвідношення інгредієнтів капучино від лате відрізняє щільніша пінка (критерієм якості приготування молочної піни для капучино є її реакція на покладену зверху чайну ложку цукрового піску: якщо піна під його вагою опадає, то вона приготована неправильно).

Деякі місцеві різновиди[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]