Державна премія України в галузі науки і техніки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державна премія України в галузі науки і техніки
Країна Україна Україна
Тип Державна премія
Статус Не вручається
Нагородження
Засновано: 23 квітня 1969
Останнє: 30 грудня 2020
Нагороджені:
Категорія:Лауреати Державної премії України в галузі науки і техніки (1397)
Черговість
Відповідає Національна премія України імені Бориса Патона

Держа́вна пре́мія Украї́ни в га́лузі нау́ки і те́хніки — щорічна державна нагорода України.

15 квітня 2021 року Верховна Рада України прийняла Закон № 1399-IX «Про внесення змін до статті 11 Закону України „Про державні нагороди України“», яким перейменувала Державну премію України в галузі науки й техніки в Національну премію України імені Бориса Патона.[1] Особи, нагороджені Державною премією України в галузі науки й техніки, мають права та обов'язки осіб, нагороджених Національною премією України імені Бориса Патона.

Історія премії[ред. | ред. код]

 • Заснована постановою ЦК Компартії України та Ради Міністрів УРСР від 23 квітня 1969 року як Державна премія Української РСР в галузі науки і техніки.
 • 25 жовтня 1991 року Кабінет Міністрів України перейменував Державну премію Української РСР в галузі науки й техніки та за видатні досягнення у праці та науково-технічній творчості у Державну премію України в галузі науки і техніки[2].
 • 31 травня 2016 року Президент України Петро Порошенко підписав указ[3], яким затверджено в новій редакції Положення про Державну премію України в галузі науки й техніки, внесені зміни до Положення про Комітет з Державних премій України в галузі науки та техніки. Щорічно присуджуватиметься до п'ятнадцяти Державних премій, а кількість співавторів кожної наукової роботи, що висуватиметься для відзначення, складатиме не більше восьми осіб[4].
 • 15 квітня 2021 року Верховна Рада України ухвалила рішення про перейменування Державної премії України в галузі науки та техніки в Національну премію України імені Бориса Патона[1][5].
 • 14 травня 2021 року Президент України Володимир Зеленський востаннє вручив відзнаки Державної премії України в галузі науки і техніки лауреатам 2020 року[6].

Порядок присудження премії[ред. | ред. код]

Премія присуджується:

На здобуття Державної премії можуть висуватися наукові роботи та підручники, опубліковані у завершеному вигляді не менше, ніж за рік до їх висунення, а також освоєні у виробництві роботи у галузі техніки, матеріалів, технологій.

 • Щорічна кількість Державних премій. Щорічно присуджується до 15-и Державних премій, у тому числі до 4-х — за роботи, що становлять державну таємницю.
Облікова картка лауреата Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1974 р.)
Облікова картка лауреата Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1979 р.)

Висунення робіт на здобуття Державної премії провадиться установами Національної Академії Наук України, Академії медичних наук України, Української академії аграрних наук, Академії педагогічних наук України, Академії правових наук України, керівними органами громадських наукових та науково-технічних організацій, колегіями міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, науково-технічними та вченими радами наукових організацій, вищих навчальних закладів із забезпеченням широкої гласності.

Облікова картка лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки (2017 р.)

Висунення підручників на здобуття Державної премії провадиться колегією Міністерства освіти й науки України.

 • Термін подання робіт. Роботи, висунуті для участі у конкурсі, подаються Комітету з Державних премій щорічно до 1 квітня.
 • Кількість осіб в колективі претендентів. Колектив претендентів, робота якого висувається на здобуття Державної премії, не може перевищувати 8-и осіб і має включати тих осіб, які були безпосередніми учасниками виконання роботи й творчий внесок яких є найбільш визначним.

Відбір кандидатів до складу колективу претендентів, робота якого висувається на здобуття Державної премії, провадиться за місцем їх роботи шляхом таємного голосування.

Не допускається включення до колективу претендентів осіб, які виконували лише адміністративні, консультаційні чи організаторські функції.

 • Підсумкове обговорення у Комітеті з Державних премій робіт та осіб, яким за відповідні роботи пропонується присудити Державні премії, здійснюється з ґрунтовним аналізом правдивості одержаних у роботах результатів наукової (науково-технічної) діяльності, розглядом одержаних документів, експертних висновків, зауважень і пропозицій. Як правило, це відбувається в грудні.
 • За результатами такого обговорення Комітет приймає рішення щодо внесення Президентові України пропозицій про присудження Державних премій особам за відповідні роботи.
 • Указ Президента України про присудження Державних премій видається, як правило, за два тижні до професійного свята працівників науки — Дня науки, що відзначається в третю суботу травня.

Лауреатові Державної премії вручаються в урочистій обстановці Диплом і нагрудний знак лауреата встановлених зразків, а також виплачується грошова частина Державної премії. У разі присудження однієї Державної премії колективу Диплом і нагрудний знак лауреата вручаються кожному лауреатові, а грошова частина Державної премії ділиться між ними порівну.

Опис нагрудного знака лауреата премії[ред. | ред. код]

 • Нагрудний знак лауреата Державної премії України в галузі науки й техніки виготовляється з позолоченого томпаку і має форму круглої медалі діаметром 25 мм.
 • На лицьовому боці зображено розгорнуту книгу на фоні шестерні, над якою вміщено стилізоване зображення атома. По колу зображення обрамлено вінком з колосками пшениці.
 • Всі зображення рельєфні. Медаль має бортик.
 • На зворотному боці медалі розміщено зображення Знака Княжої Держави Володимира Великого, під яким — напис «Лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки» і вигравійовано порядковий номер нагрудного знака.
 • За допомогою кільця з вушком медаль з'єднується з колодкою, яка має форму прямокутної металевої пластинки висотою 15 мм і шириною 25 мм. Верхня і нижня частини колодки мають прорізи, через які поверхню колодки обтягнуто шовковою муаровою стрічкою зі смужками синього та жовтого кольорів.
 • На зворотному боці колодки є застібка для прикріплення нагрудного знака до одягу.

Лауреати[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Закон України від 15 квітня 2021 року № 1399-IX «Про внесення змін до статті 11 Закону України "Про державні нагороди України"»
 2. Постанова Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 1991 року № 287 «Про Державні премії України в галузі науки і техніки».
 3. Указ Президента України від 31 травня 2016 року № 230/2016 «Питання Державної премії України в галузі науки і техніки»
 4. Президент підписав Указ «Питання Державної премії України в галузі науки і техніки» [Архівовано 3 червня 2016 у Wayback Machine.] // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 2 червня 2016 р.
 5. Верховна Рада України прийняла закон про запровадження Національної премії України імені Бориса Патона. www.nas.gov.ua (укр.). Архів оригіналу за 17 квітня 2021. Процитовано 17 квітня 2021.
 6. Володимир Зеленський вручив відзнаки лауреатам Державних премій України в галузі науки і техніки 2020 року [Архівовано 14 травня 2021 у Wayback Machine.] // Офіційне інтернет-представництво Президента України, 14 травня 2021 р.
 7. Державні премії України в галузі науки і техніки (погляд на п'ятдесятирічну історію). Комітет з Державних премій України в галузі науки і техніки. К.: Промінь. 448 с. — ISBN 978-617-7180-40-0

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела та література[ред. | ред. код]