Лахміди

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лахмідське царство
араб. اللخميون
300 – 602


Столиця Аль-Хіра
Мова(и) Арабська
середньоперська
Релігія Несторіанство
Язичництво
Форма правління Монархія
Спадкоємність
Сасанідський Іран
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Лахміди

Лахмі́ди (араб. اللخميون‎), бану Лахм (араб. بنو لخم‎) — арабська царська династія, що правила приблизно у 300-602 роках у північно-східній частині Аравії.[1] Столицею держави було місто Аль-Хіра у нижній течії Євфрату (нині територія Іраку). За припущеннями істориків Лахміди мали єменське коріння та проживали на берегах Євфрату від II століття[2].

Історія[ред. | ред. код]

Лахмідська держава виконувала роль своєрідного буферу між Візантією та Сасанідським Іраном. Упродовж свого правління Лахміди були васалами Сасанідів. Останні підтримували Лахмідів своїми арсеналами в Укбарі й Анбарі. Зокрема, Лахміди отримували від Сасанідів чудові шкіряні намети, які на відміну від повстяних юрт вважались престижною річчю.

Армія Лахмідів копіювала організацію армії Сасанідів. Цар покладався на загін найманців, з яких також формувалась гвардія, куди набирали найзатятіших головорізів. Гарнізон столиці називався давсар чи шахба. Щороку в розпорядження Лахмідів іранці надавали 1000 вершників. Зрештою, в складі армії був загін з 500 вояків, що складався з узятих серед сусідів заручників. Загони очолювали командири (ардаф), які були близькими родичами царя. Допоміжні загони з дружніх племен залучались тільки до великих кампаній. Основні сили лахмідської армії складала кіннота[3].

502 року цар Кіндідів Харіса захопив аль-Хіру, втім невдовзі, отримавши допомогу від перського шаха, Лахміди вигнали Кіндідів зі своєї столиці. А 528 року цар Мунзір III завдав Кіндідам нищівної поразки. У період між 540 і 547 роками царство Кінда було остаточно знищено Лахмідами.

Однак невдовзі на заміну Кіндідам візантійці мобілізували арабське плем'я Гассанідів. 578 року останні здійснили набіг і розграбували столицю Лахмідів. Втім через суперечки з Візантією Гассаніди невдовзі втратили владу, а їхнього правителя було заслано[4].

602 року перси повалили династію Лахмідів, а 611 — остаточно ліквідували царство.

Правителі Лахмідського царства[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Esat Ayyıldız, “Lahmîlerin Arap Edebiyatına Etkisi”, 2nd International Archeology, Art, History and Cultural Heritage Congress, ed. Kenan Beşaltı (Şanlıurfa: Iksad Yayınevi, 2022), 38-44.
  2. Шумов С. А., Андреев А. Р. Ирак: история, народ, культура [Архівовано 21 квітня 2018 у Wayback Machine.] (рос.)
  3. Армии месопотамской границы [Архівовано 18 вересня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)
  4. Гассаниды [Архівовано 16 березня 2018 у Wayback Machine.] (рос.)
  5. а б не належав до роду Лахмідів
  6. присутній не у всіх списках правителів