Лебідь чорнодзьобий

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лебідь чорнодзьобий
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Гусеподібні (Anseriformes)
Родина: Качкові (Anatidae)
Рід: Лебідь (Cygnus)
Вид:
Лебідь чорнодзьобий (C. columbianus)
Біноміальна назва
Cygnus columbianus
(Ord, 1815)
Ареал виду     Гніздування     Шляхи міграції     Зимування

Ле́бідь чорнодзьобий[1], американський ле́бідь або американський тундровий ле́бідь (Cygnus columbianus) — невеликого розміру лебідь, розповсюджений у тундровій зоні північної півкулі. Декотрі орнітологи малого лебедя (підвид C. c. bewickii), що мешкає в Палеарктиці, виділяють в окремий вид, але більшість вчених все ж вважають, що це один з двох підвидів тундрового лебедя. Другий підвид C. c. columbianus розповсюджений у Північній Америці. Інколи російські популяції, що мешкають східніше Таймиру, виділяють у підвид C. c. jankowskii, проте така практика не є загальноприйнятою.

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина 120–145 см при вазі до 9 кг. Зовні схожий на лебедя-кликуна. Він більший за розмірами за лебедя малого, наділений доволі тонкою шиєю. Дзьоб цього лебедя чорний з жовтою плямою. Пір'я білого кольору.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Населяє тундру та лісотундру. Гніздиться в найглухіших і важкодоступних місцях. Доволі колективний птах. Під час польоту видає свист. Живиться здебільшого рослинною їжею, вживає також безхребетних.

Птахи утворюють пари у 3-4-річному віці, які залишаються разом на все життя. Цей лебідь починає розмножуватися у віці 5-6 років. Самиця відкладає 4-6 яєць і насиджує їх близько одного місяця.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Мешкає у Північній Америці від Аляски до Баффінової Землі. Зимує уздовж Тихоокеанського узбережжя Північної Америки до Каліфорнії й Атлантичного океану — до Флориди. Зустрічається іноді в Євразії. Загальна чисельність цього птаха сягає 300 тисяч особин.

Систематика[ред. | ред. код]

Чорнодзьобий лебідь дуже близький до лебедя малого, яких нерідко розглядають як один вид. У такому випадку виділяють два підвиди:

  • Cygnus columbianus bewickii (Yarrell, 1830)
  • Cygnus columbianus columbianus (Ord, 1815)
Птах у повітрі

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Фесенко Г. В. Вітчизняна номенклатура птахів світу. — Кривий Ріг : ДІОНАТ, 2018. — 580 с. — ISBN 978-617-7553-34-1.
  2. Lutz D. Schmadel. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin, Heidelberg : Springer-Verlag, 2003. — 992 (XVI) с. — ISBN 3-540-00238-3.

Джерела[ред. | ред. код]