Лебідь (сузір'я)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Лебідь
Лебідь
Латинська назва Cygnus
Род. відмінок Cygni
Скорочення Cyg
Пряме піднесення 20h 37m
межі від 19h 05m до 21h 58m
Схилення 42° 01'
межі від 27° 30' до 60° 55'
Площа 804 кв.град. (16)
Зорі 4 яскравіше 3m
71 яскравіше 5,5m
Найяскравіша зоря Денеб 1,25m
Метеорні потоки Жовтневі Цигніди, Каппа Цигніди
Суміжні сузір’я
Спостерігається у широтах між +90° i −29°
Ввечері найкраще спостерігати протягом липня.
Вечірня (21:00) кульмінація
Існує з античності, запропоноване

Ле́бідь (лат. Cygnus) — сузір'я північної півкулі неба. Розташоване в смузі Чумацького Шляху.

Інші назви: грец. Κύκνος, араб. الدجاجة‎ — Курка, також іноді називають Північний Хрест, за аналогією з Південний Хрест. Українська народна назва: Хрест.[1]

Одне з 88 сучасних сузір'їв. Відоме з античних часів, Клавдій Птолемей включив його в свій Альмагест — каталог зоряного неба.

Об'єкти[ред.ред. код]

уявний лебідь

Північний Хрест
За формою нагадує Хрест, утворений зірками:

  • Денеб (α Cyg)- хвіст курки від. ар. ذنبالدجاجة anab ad-dajājah. Найяскравіша зірка сузір'я у видимому діапазоні. Видима зоряна величина — +1,25m, абсолютна — −8,73m спектральний клас: A2 Ia. Одна з 20 найяскравіших зір нічного неба. Відстань 3 200 світлових років
  • Альбірео (β Cyg) — дзьоб курки від ар. al-Minhar al-Dajajah. Зоря є подвійною зорею. В 1976 було виявивлено, що компонент A і сам є тісною спектрально-подвійною зорею. Спектральні класи K3III і B0V видимі зоряні величини — 3.18m і 5.82m, абсолютні — −2.28. Період взаємного обертання 213,9 років; компонент В клас — B8Ve видима — 5.09m, абс. — −0.26m. Відстань — 390 св.р. Період обертання не менше 100 000 років. Через значну взаємну відстань є сумніви чи це справді візуально-подвійна зірка чи лише оптично-подвійна зірка.
  • Дженах (ε Cyg) — крило від ар. جناح janāħ. Подвійна зоря, компонент А яскравість — 2.50 абс. — 1.08 спектральний клас — K0 III, компаньйон B тьмяна зірка видимість — 13.40, абс. — 11.99, сп.кл. — M3 обертається за 50 000 р. відстань 72 св.р.
  • Рух (δ Cyg) з ар. міфів птиця Рух (رخ). видимість — 2.87, абс. — −0.74, відстань — 171 св.р.
  • Садр (γ Cyg) — груди від ар. صدر şadr. Пульсар з періодом 74d, видима — +2.23, абсолютна — −6.12, відстань бл. 1 300 св.р.

Інші об'єкти

Культура[ред.ред. код]

Сузір'я Лебідь, Лисиця з Гускою, Ящірка та Ліра із «Дзеркала Уранії», набору тематичних карток опублікованого у Лондоні, бл. 1825

Сузір'я є дуже популярним в фольклорі багатьох народів та в творах авторів

Давньогрецькі міфи

  • Лебідь — це Зевс (Ζεύς), що перетворився на птаха задля здобуття прекрасної Леди (Λήδα) дружини короля Спарти (Σπάρτη).
  • Лебідь — це Орфей (Ὀρφεύς), після смерті взятий на небо разом з Лірою. Кохав Аполлона (котрий і подарував йому ліру). Навчився настільки досконало грати на ній, що навіть звірі підкорялися йому, тому і на небі він не відпускає її.

Фантастика

Примітки[ред.ред. код]

  1. Український радянський енциклопедичний словник. — Київ, 1986.

Література[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]

WIKISKY.ORG Лебідь


Див. також[ред.ред. код]


88 сучасних сузір’їв
АндромедаБлизнятаВелика ВедмедицяВеликий ПесВізничийВітрилаВовкВодолійВолопасВолосся ВеронікиВоронГеркулесГідраГодинникГолубГончі ПсиДельфінДіваДраконЕріданЄдинорігЖертовникЖивописецьЖирафаЖуравельЗаєцьЗмієносецьЗміяЗолота РибаІндіанецьКассіопеяКитКільКозорігКомпасКормаКосинецьЛебідьЛевЛетюча Риба |ЛисичкаЛіраМала ВедмедицяМалий КіньМалий ЛевМалий ПесМікроскопМухаНасосОвенОктантОрелОріонПавичПегасПерсейПівденна ГідраПівденна КоронаПівденна РибаПівденний ТрикутникПівденний ХрестПівнічна КоронаПічРайський ПтахРакРибиРисьРізецьСекстантСіткаСкорпіонСкульпторСтолова ГораСтрілаСтрілецьТелескопТелецьТерезиТрикутник |ТуканФеніксХамелеонЦентаврЦефейЦиркульЧашаЩитЯщірка |