Леводопа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леводопа
Систематична назва (IUPAC)
(S)-2-Amino-3-(3,4-dihydroxyphenyl)propanoic acid
Ідентифікатори
Номер CAS 59-92-7
Код ATC N04BA01
PubChem 6047
DrugBank DB01235
Хімічні дані
Формула C9H11NO4 
Мол. маса 197,19 г/моль
SMILES eMolecules & PubChem
Фармакокінетичні дані
Біодоступність 30%
Метаболізм гепатичний
Період напіврозпаду 50-90 хв.
Виділення Нирки
Терапевтичні застереження
Кат. вагітності

B3(AU) C(США)

Лег. статус

Prescription Only (S4) (AU) POM (UK) -only (US)

Шляхи введення п/о

Леводопа (лат. Levodopum, англ. Levodopa, також L-ДОФА) — природний лікарський засіб, який за хімічним складом є амінокислотою та метаболічним попередником нейромедіатора дофаміну[1][2], який застосовується для лікування паркінсонізму[3][4], переважно у комбінації з інгібітором декарбоксилази.[1][2][4] Леводопа застосовується перорально.[5][6]

Історія

[ред. | ред. код]

Леводопа (дигідрофенілаланін) у чистому вигляді уперше синтезований у 1911 році Казимиром Функом, а в 1913 році швейцарський біохімік Магнус Гуггенхайм уперше виділив природну леводопу з кінського бобу.[7] У 50-х роках ХХ століття шведський науковець Арвід Карлссон дослідив, що введення леводопи тваринам із резерпін-індукованим паркінсонізмом зменшує прояви захворювання. На початку 60-х років ХХ століття австрійський лікар українського походження Олег Горникевич після встановлення факту різкого зниження рівня дофаміну в мозку хворих паркінсонізмом[8], разом із неврологом Вальтером Біркмаєром виявили, що внутрішньовенне введення леводопи значно знижує симптоми паркінсонізму у хворих людей.[9] Подальші дослідження леводопи проводив грецько-американський учений Джордж Котціас, який довів, що ефективним при паркінсонізмі є призначення високих доз препарату, оскільки 98 % леводопи метаболізуються в організмі та не доходять до основної точки прикладання препарату в головному мозку. Після цих досліджень, результати яких опубліковані в 1967 році, розпочалось широке застосування леводопи у клінічній практиці.[10]

Фармакологічні властивості

[ред. | ред. код]

Леводопа — природний препарат, який за хімічним складом є амінокислотою та метаболічним попередником нейромедіатора дофаміну, який застосовується для лікування паркінсонізму. Механізм дії препарату полягає у тому, що леводопа, на відміну від свого метаболіту дофаміну, може проникати через гематоенцефалічний бар'єр[2][11][12], де вона метаболізується до дофаміну, що призводить до усунення дефіциту дофаміну, який і спричинює більшість клінічних симптомів паркінсонізму, наслідком чого є усунення у хворих симптомів цього захворювання.[2][5] Леводопа зменшує більшість симптомів паркінсонізму — ригідність, гіпокінезію, тремор, дисфагію, слинотечію, а також збільшує об'єм рухів та відновлює здатність до концентрації уваги.[2][11] Існує думка, що леводопа гальмує вироблення власного дофаміну в нервовій системі, проте доведено, що ця думка є хибною, і леводопа навіть стимулює вироблення ендогенного дофаміну.[2] Леводопа застосовується практично при всіх формах паркінсонізму, за виключенням паркінсонізму, спричиненого застосуванням нейролептиків.[5] Тривалий час препарат вважається золотим стандартом у лікуванні паркінсонізму.[4][13] Оскільки майже вся ендогенна леводопа (98 %) метаболізується в організмі до дофаміну, який не проникає через гематоенцефалічний бар'єр, тому препарат застосовується або з інгібітором декарбоксилази (карбідопа, бенсеразид), або з інгібітором катехол-О-метилтрансферази (ентакапон).[2][11][14] Застосування комбінованих форм леводопи не лише підвищує біодоступність препарату, але й зменшує кількість побічних ефектів препарату, зокрема нудоту і блювання.[4][12] Проте тривале застосування леводопи спричинює появу у хворих моторних флуктуацій та дискінезій, часткове зменшення яких спостерігається при застосуванні пролонгованих форм леводопи з інгібіторами декарбоксилази, або тривалої внутрішньовенної або інтрадуоденальної інфузії леводопи.[2][12]

Фармакокінетика

[ред. | ред. код]

Леводопа добре всмоктується при пероральному застосуванні, проте її біодоступність становить лише близько 30 % при застосуванні препаратів зі стандартним вивільненням[12], при застосуванні препаратів із повільним вивільненням біодоступність леводопи зростає до 70 %.[15] Леводопа швидко, практично повністю, метаболізується до дофаміну, який не проникає через гематоенцефалічний бар'єр. Пізніше дофамін метаболізується до неактивних метаболітів. Леводопа проникає через плацентарний бар'єр та виділяється в грудне молоко.[11] Виводиться препарат із організму переважно із сечею у вигляді метаболітів. Період напіввиведення леводопи становить 50—90 хвилин, цей час збільшується при застосуванні форм препарату з повільним вивільненням.[1][12]

Показання

[ред. | ред. код]

Леводопа застосовується для лікування паркінсонізму, у тому числі симптоматичного (за виключенням паркінсонізму, спричиненого застосуванням нейролептиків).[1]

Побічна дія

[ред. | ред. код]

При застосуванні леводопи побічні ефекти, переважно спричинені збільшенням концентрації у крові дофаміну, який є основним метаболітом леводопи. Спочатку в хворих з'являються нудота і блювання[4][12], пізніше з'являються рухові флуктуації та дискінезії.[2][12] Також при застосуванні препарату спостерігаються наступні побічні явища[1]:

Протипокази

[ред. | ред. код]

Леводопа протипоказана при підвищеній чутливості до препарату, важких психозах, закитокутовій глаукомі, затримці сечопуску, важких захворюваннях печінки і нирок, важких захворюваннях серцево-судинної системи, гострому інсульті, феохромоцитомі, гіпертиреозі, синдромі Кушинга, меланомі, одночасному застосуванні інгібіторів монооксидази, у дитячому віці. Леводопа не рекомендована до застосування при вагітності та годуванні грудьми.[1]

Форми випуску

[ред. | ред. код]

Леводопа випускається виключно у комбінаціях з інгібіторами декарбоксилази карбідопою (леводопа/карбідопа) і бенсеразидом, та з інгібітором катехол-О-метилтрансферази ентакапоном.[2][14][16]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б в г д е Конфундус таблетки 25 мг + 250 мг блістер, №100
 2. а б в г д е ж и к л Леводопа и леводопофобия [Архівовано 2 липня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)
 3. Существует ли преимущество раннего назначения леводопы при болезни Паркинсона? [Архівовано 5 липня 2019 у Wayback Machine.] (рос.)
 4. а б в г д КАРБИДОПА И ЛЕВОДОПА-ТЕВА В ЛЕЧЕНИИ БОЛЬНЫХ БОЛЕЗНЬЮ ПАРКИНСОНА [Архівовано 5 липня 2019 у Wayback Machine.] (рос.)
 5. а б в НАКОМ® (NAKOM®). Архів оригіналу за 5 липня 2019. Процитовано 5 липня 2019.
 6. LEVODOPA (ЛЕВОДОПА) Архівована копія. Архів оригіналу за 5 липня 2019. Процитовано 14 березня 2022.{{cite web}}: Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання) Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) (рос.)
 7. [неавторитетне джерело]История леводопы Архівована копія. Архів оригіналу за 7 липня 2019. Процитовано 7 липня 2019.{{cite web}}: Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання) Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) (рос.)
 8. Ehringer H, Hornykiewicz O (Грудень 1960). [Distribution of noradrenaline and dopamine (3-hydroxytyramine) in the human brain and their behavior in diseases of the extrapyramidal system]. Klinische Wochenschrift. 38 (24): 1236—9. doi:10.1007/BF01485901. PMID 13726012. (нім.)
 9. Birkmayer W, Hornykiewicz O (Листопад 1961). [The L-3,4-dioxyphenylalanine (DOPA)-effect in Parkinson-akinesia]. Wiener Klinische Wochenschrift. 73: 787—8. PMID 13869404. (нім.)
 10. Болезнь Паркинсона: леводопа полвека спустя Архівована копія. Архів оригіналу за 6 липня 2019. Процитовано 6 липня 2019.{{cite web}}: Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання) Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) (англ.)
 11. а б в г Леводопа. Архів оригіналу за 6 липня 2019. Процитовано 6 липня 2019.
 12. а б в г д е ж Леводопа/карбидопа пролонгированного высвобождения в лечении болезни Паркинсона [Архівовано 7 липня 2019 у Wayback Machine.] (рос.)
 13. Леводопа — золотой стандарт в терапии болезни Паркинсона [Архівовано 9 червня 2017 у Wayback Machine.] (рос.)
 14. а б ПРИМЕНЕНИЕ ТРЕХКОМПОНЕНТНОЙ ФОРМЫ ЛЕВОДОПЫ (ЛЕВОДОПА/КАРБИДОПА/ ЭНТАКАПОН) ДЛЯ КОРРЕКЦИИ НОЧНЫХ СИМПТОМОВ БОЛЕЗНИ ПАРКИНСОНА. Архів оригіналу за 7 липня 2019. Процитовано 7 липня 2019.
 15. Levodopa. DrugBank [Архівовано 14 липня 2019 у Wayback Machine.] (англ.)
 16. LEVODOPA (ЛЕВОДОПА). Многокомпонентые препараты Архівована копія. Архів оригіналу за 23 вересня 2020. Процитовано 7 липня 2019.{{cite web}}: Обслуговування CS1: bot: Сторінки з посиланнями на джерела, де статус оригінального URL невідомий (посилання) Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання) (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]