Легенда про п'ять баранів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Статуя, що зображає п'ять легендарних баранів, в парку Юесю.

Легенда про п'ять баранів (кит. 五羊传说, пін. Wǔ yáng chuánshuō) — легенда з найдавнішої історії китайського міста Гуанчжоу, що дала цьому місту його сучасну назву.

Перші згадки

[ред. | ред. код]

«Містом п'яти баранів» Гуанчжоу стали називати в творах періоду династії Тан, при цьому витоки цих переказів можуть бути простежені до періоду династії Цзінь. Згодом у дещо зміненому вигляді ця легенда згадувалася і в творах епохи династії Мін.

Витоки легенди

[ред. | ред. код]

Як припускають сучасні вчені (зокрема, історик Цен Чжунмянь у своїй праці 1948 року), легенда є відображенням давньої колонізації Ліннаня предками китайців з Центральної рівнини[1].

Зміст легенди

[ред. | ред. код]

В легенді розповідається, що в давні часи через посуху, що лютувала кілька років поспіль, і неврожаї зерна люди, які жили на території нинішнього Гуанчжоу, голодували. Але одного разу пролунав мелодійний звук, і люди побачили п'ять хмар, що пливуть з боку Південнокитайського моря. На них знаходилися п'ять небесних богів. У кожного з них було вбрання особливого кольору, і кожен сидів на барані такого ж кольору, що і шість квіток рису, які він тримав в роті. Ці хмари, згідно з легендою, спустилися на вулиці Чутіна (стародавнього міста, на місці якого нині розташований Гуанчжоу). Божества дали людям рис, залишили їм п'ятьох баранів, а самі повернулися на небеса. Люди посіяли насіння рису на землі Гуанчжоу, і з тих часів тут, як сказано в легенді, завжди був сприятливий клімат і дуже рясні врожаї.

На честь п'яти баранів люди спорудили кам'яний пам'ятник на схилі пагорба (а згодом і храм, де поклонялися їм[2]). Завдяки п'яти овнам Гуанчжоу отримало свою назву[3].

Сучасність

[ред. | ред. код]
Даосистський храм П'яти богів

Нині «місто п'яти баранів» (кит. 五羊, пін. Wǔ yáng) є неофіційною назвою Гуанчжоу.

Словосполучення «п'ять баранів» використовується також у великій кількості назв місцевих географічних об'єктів і торговельних марок.

Пам'ятник п'яти баранам

[ред. | ред. код]

Пам'ятник п'яти баранам в парку Юесю був побудований в 1959 році і нині є однією з головних і найбільш відомих туристичних пам'яток міста[4]. Тема п'яти баранів знайшла широке відображення в китайському мистецтві і масовій культурі.

Цікаві факти

[ред. | ред. код]

У 2007 році легенда про п'ять баранів стала першим «об'єктом» Гуанчжоу, включеним до загальнокитайського списку нематеріальної культурної спадщини.[5]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. 岑仲勉. 《广东文物特辑·五羊城故事与广州语系民族》. — 中國文藝推進社, 1949年3月. — P. 23.
  2. 罗燚英 (2012年). 广州五羊传说与五仙观考论——汉晋迄宋岭南道教的微观考察. 《扬州大学学报(人文社会科学版)》 (02期). Архів оригіналу за 5 грудня 2020. Процитовано 21 листопада 2018.
  3. 广州五羊传说. 中国网. 4 листопада 2008. Архів оригіналу за 14 січня 2012. Процитовано 30 серпня 2010.
  4. 羊城风华——广州的城标五羊雕像. ZCOM《焦点》电子杂志. 2012年6月刊. Архів оригіналу за 27 лютого 2015. Процитовано 10 жовтня 2012.
  5. 广州市第一批市级非物质文化遗产代表作名录公示. 广州数字文化网. Архів оригіналу за 27 лютого 2015. Процитовано 10 жовтня 2012.