Лелека (рід)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лелека
Лелека чорний
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Птахи (Aves)
Ряд: Лелекоподібні (Ciconiiformes)
Родина: Лелекові (Ciconiidae)
Рід: Лелека (Ciconia)
Brisson, 1760
Види
Посилання
Вікісховище: Ciconia
Віківиди: Ciconia
EOL: 45511505
ITIS: 174905
NCBI: 8927
Fossilworks: 83489

Лелека (Ciconia) — рід птахів з родини лелекових (Ciconiidae). Включає сім видів.

Живлення[ред. | ред. код]

У раціон птаха входять переважно мешканці боліт та невеликих озер: риби, жаби, ящірки, змії, равлики та інші тварини. Також лелеки споживають дрібних гризунів: польові миші, невеликі пацюки, кроти, тушканчики. Часом споживає великих комах та дрібних пташенят.

Розповсюдження[ред. | ред. код]

Поширені майже у всіх країнах Європи, крім Скандинавських країн, на території Росії та Казахстану і на Далекому Сході. Поширені також майже по всій території Африки. Зокрема вид Ciconia maguari поширений на території Південної Америки.

Особливості біології[ред. | ред. код]

Селяться зазвичай на високих деревах біля води або боліт. Часто можуть влаштувати гніздо на людських дахах.

Більшість видів, що живуть у Європі здійснюють сезонні міграції на південь на територію Африки, де перебувають протягом жовтня, листопада та цілої зими. Повернення лелек у Європу люди сприймають як настання весни. В українському народі 28 серпня вважають датою відльоту білих лелек, а 19 березня — дата їхнього повернення.

Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Лелеки мають велике тіло із добре розвиненими крилами та ногами. Ноги із перетинками, такими як у водоплавних птахів. Середня довжина лелек від дзьоба до хвоста становить 1 — 1,5 метра. Розмах крил до 2 метрів.

Розмноження[ред. | ред. код]

Більшість лелек цього роду обирають пару на все життя і роблять гніздо із тонких гілок. Самка відкладає 4-5 яєць у кінці травня, початку червня. Яйця довжиною приблизно 8 см. Пташенята народжуючись можуть видавати звуки. Малих пташенят лелеки легко приручити.

Класифікація[ред. | ред. код]

Цей рід було класифіковано французьким біологом Матюреном Жаком Бріссоном у 1760 році. Рід включає 7 видів, з них в Україні трапляється два види:

Вимерлі види[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Boles. W 2005 A Review of the Australian Fossil Storks of the Genus Ciconia (Aves: Ciconiidae), With the Description of a New Species (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 6 липня 2011. Процитовано 27 січня 2014.

Література[ред. | ред. код]

  • Лелека (Ciconia) // Біологічний словник: 2-е вид. / за редакцією академіка АН УРСР К. М. Ситника, члена-кореспондента АН УРСР В. О. Топачевського. — К.: Головна редакція УРЕ, 1986. — C. 317.
  • Охороняйте лелек / В. М. Грищенко [та ін]; Київський еколого-культурний центр, Спілка молодих орнітологів України. — К.: [б.в.], 1996. — 112 с. — (Охорона дикої природи; вип. 3)