Лемінг сибірський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Лемінг сибірський
Біологічна класифікація редагувати
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клада: Синапсиди (Synapsida)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Мишоподібні (Rodentia)
Родина: Хом'якові (Cricetidae)
Підродина: Щурові (Arvicolinae)
Рід: Лемінг (Lemmus)
Вид:
Лемінг сибірський (L. sibiricus)
Біноміальна назва
Lemmus sibiricus
(Kerr, 1792)
Підвиди:
  • L. s. novosibiricus — ендемік о. Новий Сибір
  • L. s. portenkoi — ендемік о. Врангеля
  • L. s. sibiricus — решта ареалу
Синоніми

Lemmus lemmus chernovi Spitsyn et al., 2021

Лемінг сибірський[1] (Lemmus sibiricus) — вид мишоподібних ссавців з родини хом'якових. Валідність виду скасовано й таксон розглядається у рамках Lemmus lemmus[2].

Морфологічна характеристика[ред. | ред. код]

Довжина тулуба й голови 12–18 см, довжина хвоста 11–17 мм, вага 45–130 грамів; самці на 5–10% важчі. Загальний тон забарвлення рудувато-жовтий з домішкою сірого та бурого тонів. Від носа до хвоста зазвичай проходить чорна смужка. Щоки та боки яскраво-іржаві; черево палево-біле, іноді з домішкою жовтого тону. В області очей та вушних раковин бувають розмиті темні смуги. Чорна пляма на огузку притаманна популяціям із Новосибірських островів та острова Врангеля. Зимове хутро світліше і тьмяніше літнього, іноді майже біле, зі світло-коричневою смужкою на спині.

Середовище проживання[ред. | ред. код]

Поширений в зоні Палеарктичної тундри від Білого моря до Колими (Росія). Трапляється також на островах Новий Сибір і Врангеля. Максимальної щільності популяції досягають у низинній тундрі зі значним мохом і осокою. Поширений також на заболочених угіддях на передгір'ях чагарникової тундри і на заболочених ділянках на околицях лісової зони[3].

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Живе в норах, утворюючи великі колонії. Копає власну нору або займає нори інших видів. Взимку прокладає тунелі під сніговим покривом і будує великі кулясті гнізда. Харчується осокою, бавовником, зеленими мохами та різними чагарниками. Пік розмноження починається в червні і закінчується в серпні, проте в періоди низької щільності населення відтворення розширюється і починається відразу після танення снігу. Тварини, які перезимували, гинуть до кінця наступного сезону розмноження. За літо буває 4–5 виводків по 5–6 дитинчат. Як і Lemmus lemmus, цей вид має великі коливання чисельності з 3–4-річним циклом; однак міграції менш виражені. Влітку відбувається розповсюдження і змінюється місце проживання[3].

Загрози й охорона[ред. | ред. код]

Наразі серйозних загроз для цього виду не відомо. Зміна клімату може стати проблемою в майбутньому. Вид трапляється на кількох заповідних територіях[3].

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Маркевич, О. П. Номенклатура // Маркевич О. П., Татарко К. І. Російсько-українсько-латинський зоологічний словник. — Київ : Наук. думка, 1983. — С. 196.
  2. Kryštufek, B.; Shenbrot, G. Voles and Lemmings (Arvicolinae) of the Palaearctic Region // University of Maribor Press. — 2022. — DOI:10.18690/um.fnm.2.2022.
  3. а б в Tsytsulina, K.; Formozov, N.; Sheftel, B. (2016). Lemmus sibiricus. The IUCN. Архів оригіналу за 9 липня 2019. Процитовано 10.01.2022.  (англ.)