Лендарт

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Відлуння Велуве» Кріса Бута (2003)

Ленда́рт (від англ. land — земля, та англ. art — мистецтво) — художня діяльність, об'єктом якої є реальний пейзаж, фрагмент природного середовища. Діяльність такого типу є інтеграцією в пейзаж, перетворенням його фрагменту, або використанням натуральних процесів (ерозії, атмосферних чинників) для створення художнього об'єкта.

«Розірване коло» Роберта Смітсона (1971)

Твори цього типу з'явилися в мистецтві у 1960-х роках, а бурхливий розвиток припав на 1970-ті роки. Це були різні за масштабом і характером проєкти, монументальні, що іноді сягали кількох кілометрів, або такі, що потребували масштабних земельних робіт (розкопи, канави), іноді делікатних, складні для знаходження навіть на відкритому просторі, або композиції, що існували лише мить, нищені вітром або припливом.

Багато творів такого типу були презентовані в традиційних мистецьких установах (галереї, музеї) як документальні фотографії чи фільми, нариси, карти. Ідеї цього мистецтва були близькими з роздумами на теми цінності природного пейзажу, безцінності непорушеного людиною простору. Початково суто мистецька діяльність мала свій вплив і розвивалася у формі прикладної діяльності, що реалізовувалась у закладенні садів, парків, архітектурних проєктах.

Розвиток в Україні[ред. | ред. код]

Акції лендарту в Україні стали фестивалями: «Весняний вітер» (Київ; започатковано 1996 А. Блудовим), «Торба вітру» (Лубни, від 2002), «Шешори» (Косівський район Івано-Франківської області; від 2003, засновники – Т. Малькова, О. Михайлюк), «Аплікація Духу» (від 2007; О. Ни­китюк), «Хортиця» (Запоріжжя; від 2008, О. Краснопольський, Ю. Бараннік), «Трипільське коло» (Ржищів Київської області; від 2009, О. Журавчак). Від 1997 щорічно проводять міжнародний лендартовий симпозіум «Простір покордоння» (ініційований А. Гідорою, В. Шкарупою; с. Могриця Сумського району). 2013 відкрито перший в Україні лендартовий парк у селі Миропілля Краснопільського району Сумської області. В Україні творчість художників, які працюють в царині лендарту, набула форм художнього руху. Серед його учасників – П. Бевза, А. Бєлов, М. Вайда, Д. Галкін, А. Гуренко, М. Журавель, В. Кауфман, Н. Кохан, О. Кохан, О. Литвиненко, О. Малих, Я. Присяжнюк, Г. Сидоренко, І. Сільваші, І. Швачунов, В. Яковець, С. Якунін.

Видатні художники[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]