Леонелло д'Есте

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леонелло д'Есте
італ. Leonello d'Este
Pisanello 015.jpg
Ім'я при народженні італ. Leonello d’Este
Народився 21 вересня 1407
Феррара, Герцогство Феррара
Помер 1 жовтня 1450[1] (43 роки)
Вог'єра, Герцогство Феррара
Поховання Феррара
Діяльність правитель, меценат, педагог
Титул маркграф
Посада Duke of Ferrara and of Modenad
Рід Дім Есте
Батько Нікколо III д'Есте
Мати Stella de' Tolomeid
Брати, сестри Ginevra d'Ested, Ерколе I д'Есте, Ugo d'Ested, Sigismondo d'Ested, Meliaduse d'Ested і Борсо д'Есте
У шлюбі з Margherita Gonzagad і Maria of Aragond
Діти Niccolò d'Ested
Arms of the house of Este (2).svg

Леонелло (Ліонело) д'Есте (італ. Leonello d'Este; 21 вересня 1407 — 1 жовтня 1450) — маркіз Феррари у 14411450 роках. Сприяв культурному та економічному піднесенню держави, підняв вагу Феррарського університету, запросив художників, вчених, музик тощо.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з династії Есте. Другий позашлюбний син Нікколо III, маркіза Феррари, від його коханки Стелли де Толомей, флорентійської шляхтянки. Народився 1407 року. Отримав військову освіту під керівництвом кондотьєра Браччо да Монтоне, загальну освіту вивчав в Гуаріно Веронезе. Виявив інтелект, політичних хист, заслужив підтримку знаті та комуни загалом.

У 1425 році, після страти свого старшого рідного брата Уго, став найвірогіднішим спадкоємцем батька. У 1435 році він одружився з представницею династії Гонзага, сеньйорів Мантуї. 1538 року отримав булу папи римського Євгенія IV, яка взаконювала статус Леонелло як сина і спадкоємця Нікколо III. У 1439 році помирає його дружина. Наприкінці грудня 1441 року він успадкував родинні володіння після смерті батька.

Розпочав впроваджувати економічні, політичні та культурні зміни. У травні 1444 року Леонелло одружився з позашлюбною дочкою неаполітанського короля Альфонсо V. Намагався зберігати нейтралітет в ході тривалого конфлікту між Венеційською рсепублікою й Міланським герцогством. Леонелло за його успішну миротворчу політику був проголошений як salus Italiae та specs Italum.

Водночас планував розширити володіння в Романьї та Анконській марці, спираючись на союз із тестем, але дипломатичними шляхами. У 1448 році міфологічна поема «Мелегрідос» — про міфічне полювання на лютого кабана — була використана як образне зображення, щоб продемонструвати, як Леонелло справлявся з політикою.

1449 року помирає його дружина. 1450 року раптово помер сам маркіз Леонелло. Йому спадкував рідний брат Борсо.

Меценат[ред. | ред. код]

Леонелло сприяв будівництву першої лікарні Феррари. Але відзначився переважно як культурна людина. Відомий математик і архітектор Леон-Баттіста Альберті склав «De Re Aedificatoria» на замовлення Леонелло, а при дворі Феррарези працювали такі художники, як Пізанелло, Якопо Белліні, Джованні да Оріоло, Андреа Мантенья, П'єро делла Франческа, Крістофоро і Лоренцо Конозі да Лендінара, та фламандець Рогір ван дер Вейден. Його особистий бревіарій був проданий у роздробленому стані в 1958 році бароном Ллангаттоком на Christie's. Відтоді він відомий як бревіарій Ллангаттока. Він був створений під художнім керівництвом Джорджіо д'Алеманьї, а такі художники, як Маттео Де Пасті та Якопо Маньянімо, зробили внесок у нього. Його листя знаходяться в колекціях таких музеїв, як Лувр у Парижі, Данська національна бібліотека, а також кілька приватних колекцій.

Правитель захоплювався музикою, тому підтримував П'єтробоно дель Чітарріно, майстра гри на лютні, Коррадо. Леонелло був автором численних сонетів, які цінувалися сучасниками.

Під час його правління Феррарський університет здобув європейський авторитет. З 1442 року він завдяки підтримці маркіза та комуни (було впроваджено податок з продажу м'яса) залучив та зміг оплачувати достатню кількість професорів для навчання з основних предметів канонічного права, логіки, філософії, вільних мистецтв та медицини, зокрема Теодоро Газс, знавець грецької мови, Басініо Басіні, знаний на латинській риториці. Таокж при дворі Леонелло діяв відомий гуманіст Анджело Децембріо.

Родина[ред. | ред. код]

1. Дружина — Маргарита, донька Джанфранческо Гонзаґо, маркіза Мантуї

Діти:

  • Нікколо (1438—1476)

2. Дружина — Марія, донька Альфонсо V Трастамара, короля Неаполю

Діти:

  • Франческо (1444—д/н)

Примітки[ред. | ред. код]

  1. SNAC — 2010.

Джерела[ред. | ред. код]

  • Bestor, Jane Fair (1996). «Bastardy and Legitimacy in the Formation of a Regional State in Italy: The Estense Succession». Comparative Studies in Society and History. 38 (3): 549—585.
  • Dean, Trevor (2002). Land and Power in Late Medieval Ferrara: The Rule of the Este, 1350—1450. Cambridge University Press.
  • Lockwood, Lewis (2009). Renaissance Ferrara 1400—1505: The Creation of a Musical Center in the Fifteenth Century. Oxford University Press.