Леонтьєв Костянтин Миколайович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леонтьєв Костянтин Миколайович
Народився13 (25) січня 1831
Кудиново (Юхновський район), Мещовський повіт, Калузька губернія, Російська імперія
Помер12 (24) листопада 1891 (60 років)
Троїце-Сергієва Лавра, Сергієво-Посадський район, Московська область
·пневмонія
ПохованняСергієв Посад
Країна Російська імперія
Діяльністьфілософ, дипломат, письменник, соціолог, літературний критик
Alma materМедичний факультет Московського університетуd і Імператорський Московський університетd
Знання мовросійська[1]
Конфесіяправослав'я
РідLeontyevd
БатькоNikolay Borisovich Leontyevd
МатиFedos'ia Petrovna Leontʹevad
Брати, сестриVladimir Leontyevd[2]

Костянтин Миколайович Леонтьєв ((13 (25) січня 1831, Кудиново (Юхновський район), Калузька губернія — 12 (24) листопада 1891, Троїце-Сергієва Лавра, Сергієво-Посадський район)) — російський лікар, дипломат; мислитель релігійно — консервативного спрямування; філософ, письменник, літературний критик, соціолог. Наприкінці життя прийняв чернечий постриг з ім'ям Климент.

Біографія

[ред. | ред. код]

Народився 13 (25) січня 1831 року в селі Кудинове Міщівського повіту Калузької губернії . Батько Микола Борисович (1784—1840?) походив з калузької гілки дворянського роду Леонтьєвих[3] ; його дід Іван Петрович Леонтьєв отримав калузькі маєтки завдяки шлюбу з дочкою Івана Петровича Толстого, президента Юстіц-колегії. Мати Феодосія Петрівна (1794—1871) була дочкою молодшого однокровного брата і тезки поета Петра Матвійовича Карабанова . Брат Володимира Миколайовича Леонтьєва[4].

Про свого батька Леонтьєв згадував, що «він був дуже великий і товстий, … з тих легковажних і ні до чого не уважних російських людей (і особливо колишніх дворян), які і не відкидають нічого, і не тримаються нічого суворо. Взагалі, батько був і не розумний, і не серйозний»; про матір: «вона була богомольна; постів майже зовсім не дотримувалася і нас не привчала до них, не вимагала їхнього дотримання. … вона трошки навіть зневажала надто побожних людей»; і наголошував: «молитися перед кутовим кіотом вчила мене не мати, а горбата тітонька моя Катерина Борисівна Леонтьєва, батькова сестра»[5].

Початкову освіту молодшій, сьомій дитині, дала мати. В 1841 він вступив до Смоленської гімназії, а в 1843 — кадетом в Дворянський полк . З полку Леонтьєв був звільнений через хворобу в жовтні 1844 року і в тому ж році зарахований до третього класу Калузької гімназії, яку він закінчив у 1849 році з правом вступу до університету без іспитів. Вступивши в ярославський Демидівський ліцей, у листопаді того ж року перевівся на медичний факультет Московського університету.

У 1851 році написав свій перший твір — комедію «Одруження з кохання». Для його оцінки він вирішив звернутися до ІванаТургенєва, який жив тоді в Москві. Той дав позитивний відгук про п'єсу, проте вона не була опублікована, оскільки її не пропустила цензура.

У 1854 році, достроково отримавши диплом, вирушив добровольцем як батальйонний лікар на Кримську війну. Служив у Бєлєвському єгерському полку, потім — у Керч-Єнікальському та Феодосійському військових шпиталях. Звільнившись 10 серпня 1857 року з військової служби, повернувся до Москви.

У 1858—1860 роки займав місце домашнього лікаря в селах Спаському (у барона Д. Розена) та Смирнове у А. Х. Штевена Арзамаського повіту Нижньогородської губернії.

Наприкінці 1860 року переїхав до Санкт-Петербурга і оселився у свого брата Володимира Миколайовича.

У 1861 році повернувся до Криму, у Феодосію, де одружився з Єлизаветою Павлівною Політовою, донькою грецького торговця (згодом вона страждала на божевілля). Залишивши дружину в Криму, приїхав до Санкт-Петербурга, де в цей час виходив перший великий роман «Підлипки». Другий великий твір — роман «У своєму краю» (1864). Порвав із модним тоді лібералізмом і став переконаним консерватором.

У 1863 року вступив на службу в Міністерство закордонних справ і 25 жовтня того ж року призначений драгоманом російського консульства в Канеа (Ханья), на острові Крит. З життям на Криті пов'язані східні оповідання Леонтьєва («Нариси Криту», повість «Хрізо», «Хамід та Манолі»).

У серпні 1864 року був призначений виконувачем обов'язків консула в Адріанополі, де прослужив два з лишком роки. Після нетривалої відпустки в Константинополі в 1867 році отримав посаду віце-консула в Тулчі.

У 1870 році була опублікована його стаття «Грамотність і народність», що отримала схвалення посла в Константинополі Миколи Ігнатьєва, який мав славу слов'янофілом. У цей час працював над великою серією романів «Річка часів», яка охоплювала російське життя з 1811 по 1862 роки; Більшість рукописів була пізніше знищена ним.

Через рік був призначений консулом в албанське місто Янін, клімат якого, однак, негативно позначився на його здоров'ї; був переведений на посаду консула в Салоніки. Його готували до посади генерального консула у Богемії. Але в липні 1871 року він захворів на хворобу, яку він прийняв за холеру. Коли смерть здавалася йому неминучою, він побачив ікону Божої Матері, яку подарували йому афонські ченці; він дав обітницю Богородиці, що у разі одужання він прийме чернецтво. Через дві години він відчув полегшення.

Відразу після того, як хвороба відступила, він вирушив верхи через гори на Афон, де залишався до серпня 1872 року; мав намір виконати свою обіцянку та стати ченцем, але афонські старці відмовили його від такого кроку.

У 1872—1874 роках жив у Константинополі та на острові Халки; у цей час розкрив себе як публіцист («Панславізм і греки», «Панславізм на Афон»). До цього часу відноситься його робота «Візантизм і слов'янство», а також роман «Одіссей Поліхроніадес».

У 1874 році повернувся до рідного Кудінова, яке знайшов у запустінні. Торішнього серпня здійснив першу поїздку в Оптинну пустинь, де зустрівся зі старцем Амвросієм, якого мав лист від афонських ченців, і познайомився з ієромонахом Климентом (Зедергольмом).

У листопаді 1874 надійшов послушником в Миколо-Угреський монастир під Москвою, але вже в травні 1875 знову відправився в Кудіново.

У 1879 році прийняв пропозицію князя Миколи Голіцина та приїхав до Варшави, де став співробітником газети «Варшавський щоденник». У газеті опублікував низку статей, переважно на суспільно-політичні теми. Через рік був змушений залишити роботу у виданні, яке не змогло вибратися з фінансових труднощів.

У листопаді 1880 року вступив на службу до Московського цензурного комітету (пропозиція була отримана від його друга Тертія Філіппова ще 1879 року); на посаді цензора прослужив шість років.

У цей час писав порівняно мало (роман «Єгипетський голуб», статті «Про всесвітню любов», «Страх Божий і любов до людства»). У 1883 році Леонтьєв познайомився з Володимиром Соловйовим. У 1885—1886 роки з'явився збірник його статей «Схід, Росія та Слов'янство».

Восени 1887 року переїхав в Оптину пустинь, де зняв біля монастиря в оренду двоповерховий будинок, — біля монастирської стіни. На початку 1890 року в нього в гостях був Лев Толстой, який провів у нього дві з половиною години, що пішли на суперечки про віру. В Оптінній пустині К. Леонтьєв пише роботи: «Записки пустельника», «Національна політика як знаряддя всесвітньої революції», «Аналіз, стиль і віяння» та ін.

23 серпня 1891 року в Предтечовому скиту Оптиної пустелі прийняв таємний постриг з ім'ям Климент і переїхав до Сергієвого Посаду.

Помер від пневмонії 12 (24) листопада 1891 року. Був похований у Гефсиманськом скиту Троїце-Сергієвої Лаври поблизу храму Чернігівської Божої Матері (нині — Чернігівський скит).

Філософія К. Леонтьєва

[ред. | ред. код]

Антропологічні погляди

[ред. | ред. код]

У своїй антропології К. Леонтьєв виступає різким критиком абсолютизації людини, характерною для секулярної культури. У сучасній Європі, на думку мислителя,

« антрополатрія пересилила любов до Бога і віру у святість Церкви та священні права держави та сім'ї»[6].

К. Леонтьєв вказує на те, що європейська думка поклоняється не особистості, що досягла особливого ступеня розвитку, але просто індивідуальності будь-якої, і будь-якої людини бажає зробити рівноправним і щасливим. Така мораль Леонтьєва відкидається. Їй він протиставляє іншу мораль: Леонтьєв стверджує рух до Боголюдини, шлях до якого, на думку мислителя, не лежить через евдемонізм. На думку Миколи Бердяєва, мораль К. Леонтьєва — є

«мораль цінностей, а чи не мораль людського блага. Надособова цінність вища за особисте благо. Досягнення вищих цілей, цілей надособистих та надлюдських, виправдовує жертви та страждання історії. Називати це аморалізм є явне непорозуміння. І Ніцше не був аморалістом, коли проповідував мораль любові до далекого на противагу моралі любові до ближнього. Це інша мораль»[7] .

Відповідно до поглядів мислителя, переважно людські помисли соціально небезпечні, тому свободу людини має врівноважувати різними політичними і релігійними інститутами. У цьому Леонтьєву співзвучне консервативне людинорозуміння, так званий антропологічний песимізм . Однак леонтьєвська охорона має своєю особливістю яскраво виражене релігійне забарвлення[8].

Погляди та переконання

[ред. | ред. код]

Леонтьєв вважав головною небезпекою для Росії та інших православних країн лібералізм («ліберальний космополітизм») з його «оміщенням» побуту та культом загального благополуччя, виступав проти егалітаризму («безстановості»), «демократизації». Проповідував «візантизм» (церковність, монархізм, станова ієрархія тощо.) і союз Росії із країнами Сходу як охоронний засіб від революційних потрясінь. Леонтьєва іноді відносять до «пізніх» слов'янофілів, але він скептично ставився до слов'янофільства та слов'янства.

Написав досить тонкі літературно-критичні етюди про Лева Толстом, Івана Тургенєва, Федора Достоєвського. Критикував Толстого та Достоєвського за «рожеве християнство».

Після М. Я. Данилевським ділив людство на культурно-історичні типи, які неминуче проходять у своєму розвитку певні стадії: юності, зрілості та старості (у термінології Леонтьєва — первинної простоти, квітучої складності та згасання, що веде до смерті). Таким чином, Леонтьєв застосував естетичний принцип оцінки суспільства, держави, культури, історії («естетизм» Леонтьєва).

Цікавився соціалістичними вченнями: читав П. Прудона та Ф. Лассаля; передрікав європейської цивілізації політичну перемогу соціалізму, описуючи його як «феодалізму майбутнього», «нового корпоративного примусового закріпачення людських суспільств», «нового рабства».

У греко-болгарському конфлікті, який був одним із ключових питань Східної політики для Росії в 1860-і — 1870-і, вважав, що Константинопольський патріархат («фанаріотське» духовенство) стояв на канонічно бездоганних позиціях, у той час як болгари відійшли від зі всесвітньою Церквою[9][10] .

Бібліографія

[ред. | ред. код]

Першим його надрукованим твором стала повість «Подяка» (у рукописі — «Німці»), що з'явилася в " Московських відомостях " (1854. — № 6-10) за підписом «***».

Збірник «Схід, Росія та Слов'янство» витримав, за період 1912—2007 років, 21 видання трьома іноземними мовами. Зібрання творів К. М. Леонтьєва за період 1912—1975 років видавалося на трьох іноземних мовах дев'ять разів. Повне зібрання творів і листів К. М. Леонтьєва в 12 томах було розпочато 2000 року видавництвом «Володимир Даль» (Санкт-Петербург).

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. Леонтьев, Владимир Николаевич // Энциклопедический словарьСПб: Брокгауз — Ефрон, 1896. — Т. XVIIа. — С. 561.
  3. Булычов Н. [1] — Калуга : Типо-Литография Губернского Правления, 1908. — С. 224. Архівовано з джерела 27 січня 2022
  4. Леонтьев, Владимир Николаевич (писатель) // Русский биографический словарь : в 25 т. — СПб.—М., 1896—1918. (рос.)
  5. Моё обращение и жизнь на св. Афонской горе // Русский вестник. — 1900. — № 9.
  6. Леонтьев К. Н. Страх Божий и любовь к человечеству. По поводу рассказа гр. Л. Н. Толстого «Чем люди живы?» [Архівовано 27 січня 2022 у Wayback Machine.]
  7. Бердяев Н. А. Константин Леонтьев. Очерк из истории русской религиозной мысли. [Архівовано 27 січня 2022 у Wayback Machine.]
  8. Зеньковский В. В. История русской философии. [Архівовано 9 липня 2012 у Archive.is]
  9. Православный Восток в трудах общественных и церковных деятелей России XIX века [Архівовано 18 березня 2013 у Wayback Machine.] Православие.Ru 23 апреля 2004.
  10. Плоды национальных движений на православном Востоке [Архівовано 27 січня 2022 у Wayback Machine.] // Гражданинъ: журнал. — 1888, 1889.

Література

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]