Леон Гаспар

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леон Гаспар
англ. Leon Gaspard
При народженні Леон Шульман Гаспар
Народження 2 березня 1882(1882-03-02)
Вітебськ
Смерть 21 лютого 1964(1964-02-21) (81 рік)
  Таос, штат Нью-Мексіко, США
Національність американець російського походження
Громадянство Flag of the United States.svg США
Жанр побутовий жанр
Навчання Академія Жуліана, Париж
Діяльність художник
Напрямок реалізм, модернізм

Леон Гаспар у Вікісховищі?

Леон Гаспар (англ. Leon Gaspard, Leon Schulman Gaspard; нар. 2 березня, 1882, Вітебськ, Російська імперія — пом. 21 лютого, 1964, Таос, штат Нью-Мексіко, США) — американський художник 20 століття, росіянин за походженням.

Російський період[ред. | ред. код]

Народився у місті Вітебськ, тоді Російська імперія. Батько торгував килимами та хутром, часто виїздив у Сибір по торговельними справам. Мати непогано грала на піаніно і підтримувала художні смаки сина. Вважають, що він почав малювати під враженням від зустрічей з незвичною для нього культурою народів, що зустрічав у Сибіру, культура котрих помітно відрізнялась від єврейського оточення у Вітебську.

Серед художніх керівників юнака — Єгуда Пен (1854—1927), білорусько-єврейський художник. Серед знайомих цього періоду — Марк Шагал та Белла Розенфельд.

Леон Гаспар відбув на навчання у місто Одесса, де дійшов до рішення продовжити навчання у Парижі.

Навчання у Парижі[ред. | ред. код]

В Парижі він влаштувався на навчання у Академію Жуліана. Статки родини дозволили перебратися у столицю Франції і сплатити навчання там впродовж восьми років. В Парижі і почалася його художня кар'єра. Його батьки померли під час його перебування у Парижі, але він мало постраждав фінансово.

Власний шлюб[ред. | ред. код]

1908 року він зустрів у Парижі Евелін Едел, американку з багатої родини, котра займалась балетом. Вони пошлюбились, незважаючи на спротив її батьків. Шлюбну подорож вони провели у Сибіру, де пересувались верхи.

1914 року з початком Першої світової війни він почав брати участь у бойових операціях. 1915 року він отримав важке поранення. Подружжя після його одужання перебралось у Нью-Йорк.

Таоська художня колонія і Леон Гаспар[ред. | ред. код]

1918 року они перебралися у село Таос, штат Нью-Мексіко, позаяк Леона Гаспара цікавили фольклорні мотиви і напівдикі місцини, котрі слугували для нього натхненням. Леон Гапар вибудував у Таосі власний будинок, як і художник Микола Фешин пізніше.

Відносна фінансова успішність дозволили Гаспару подорожувати. Так, 1921 року він відвідав Японію, а потім подорожував країнами Азії. Подорож по країнам Азії розтяглася на два роки і чотири місяці заради мотивів для нових картин.

Сюжети і художня манера[ред. | ред. код]

Леон Гаспар. «Сільська хода в провінційній Росії», 1911 рік.

Леон Гаспар, перебуваючи громадянином Сполучених Штатів, малював не сцени життя мексиканців чи індіанців, а провінційні сцени Росії до перевороту більшовиків 1917 року. Вони були вже екзотикою та історією і у Сполучених Штатах, і у більшовицькій Росії і нагадували ретроспективи, котрі малював у пізній період творчості російський художник Борис Кустодієв (1878—1927).

Перебування у Парижі і піднесення престижу картин французих імпресіоністів і модерністів вплинуло на художню манеру Леона Гаспара. Його художня манера відходила дедалі більше від реалізму у бік модернізму з його відмовою від чіткого малюнку і хаотичними та широкими мазками.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Waters, Frank. Leon Gaspard. Northland Press, 1964. ISBN 0873582993.
  • Jellico, John (1981). «Leon Gaspard». Artists of the Rockies and the Golden West: 62–69.
  • Lubbock, Texas."Leon Gaspard: The Artist, the Land, " exhibition catalogue, The Museum of Texas Tech University: 1986.