Леопард марги

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Леопард марги
Margaykat Leopardus wiedii.jpg
Охоронний статус
Біологічна класифікація
Домен: Ядерні (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Ссавці (Mammalia)
Ряд: Хижі (Carnivora)
Підряд: Котовиді (Feloidea)
Родина: Котові (Felidae)
Підродина: Малі кішки (Felinae)
Рід: Леопард (Leopardus)
Вид: L. wiedii
Біноміальна назва
Leopardus wiedii
(Schinz, 1821)
Ареал марги
Ареал марги
Синоніми
Felis wiedii
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Leopardus wiedii
EOL logo.svg EOL: 311954
ITIS logo.svg ITIS: 552469
IUCN logo.svg МСОП: 11511
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 61382
Fossilworks: 47514

Леопард марги, або «Маргай» (Leopardus wiedii або Felis wiedii) — латиноамериканський, хижий, гнучкий, невеликий, довгохвостий ссавець з роду Леопард (Leopardus) родини котових (Felidae), котрий має плямисте хутро і веде, у великій мірі, деревний спосіб життя. Вернакулярна назва виду походить із мови тупі, де звучить як «мбараґая». Видова наукова назва вшановує пам'ять князя Олександра Філіпа Максиміліана II Від-Нойвідського (1782–1867), німецького дослідника й натураліста[1]. Каріотип характеризується диплоїдним набором хромосом, 2n=36, фундаментальним числом, FN=70, з аутосомальним додатком 32 метацентричних або субметацентричних і 2 акроцентричних пар хромосом[2]. Леопард марги зображений на марках анімалістичних серій США[3], Сальвадору[4], Ліберії[5], Конго[6], Беніну[7], Замбії[8], Гвінеї-Бісау[9], Уругваю[10] та інших країн.

Еволюція[ред. | ред. код]

Генетичні дослідження довели, що філогенетична лінія роду Leopardus відокремилася від лінії спільного предка 8 млн років тому. Види L. wiedii та L. pardalis (оцелот) розділились трохи більше 1,5 млн років тому[11].

Філогенетичне древо роду Leopardus

   Leopardus   

 Leopardus pardalis — оцелот

 Leopardus wiedii — маргай

 Leopardus colocolo — колоколо

 Leopardus jacobita — леопард андський

 Leopardus tigrinus — онцила

 Leopardus guigna — кодкод

 Leopardus geoffroyi — леопард Жофруа


Зовнішній вигляд[ред. | ред. код]

Марги в Панамі

Довжина голови й тіла марги становить 42.5-79 см, довжина хвоста: 30-51 см, вага: 2.6-9 кг[12]. Загалом марги виглядає як дрібніший екземпляр спорідненого з нею оцелота. Як і в нього, у марги жовто-коричневе хутро з темними кільцеподібними плямами та поздовжніми смугами. Низ білуватий, а довгий, пухнастий хвіст має низку темних кілець. Хутро коротке, м'яке, відносно товсте. Голова коротка, заокруглена. Задні поверхні вух чорні з круглими білими мітками в центрі. На відміну від більшості інших кішок молочних залоз дві. Немає разючого статевого диморфізму[13].

Від тісно пов'язаного з нею оцелота марги можна відрізнити за меншими розмірами, більш витонченою будовою тіла, пропорційно великими очима, і більш довгим хвостом. Від онцили, марги відрізняється злегка більшими розмірами, більш великими, менш густими плямами, і зворотнім ростом хутра на шиї[12].

Ареал[ред. | ред. код]

Зустрічається марги в дощових тропічних лісах Центральної і Південної Америки на схід від Анд, від Мексики до Аргентини (Аргентина, Беліз, Болівія, Бразилія, Колумбія, Коста-Рика, Еквадор, Сальвадор, Французька Гвіана, Гватемала, Гаяна, Гондурас, Мексика, Нікарагуа, Панама, Парагвай, Перу, Суринам, Уругвай, Венесуела). Зазвичай живе на висотах до 1500 м, однак в Андах його зрідка спостерігають на висотах до 3000 м. Міцно асоціюється з лісовими місцями, як вічнозеленими, так і листяними. Здається, менш терплячим до населених пунктів і зміненого середовища існування, ніж його близькі родичі, оцелот і онцилла, але живе і в таких умовах. Іноді зустрічається на плантаціях кави та какао[14].

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Спосіб життя поодинокий, нічний, хоча може бути активним і протягом дня. Тільки під час шлюбного сезону вони знаходяться іноді разом, у короткочасних парах. Вони є територіальними, області проживання приблизно 15-43 квадратних кілометрів. Тварина потайна і рідкісна. Марги добре вміє лазити по деревах і майже все своє життя перебуває на гілках. На відміну від інших членів родини, марги можуть повертати щиколотку на 180 градусів і дертися по дереву головою вниз, на кшталт білки. Її задні лапи настільки міцні, що вона в змозі, охоплюючи ними гілку, висіти вниз головою. Тривалість життя цієї тварини, близька до домашньої кішки і становить 24 років у неволі.[13]

Харчування[ред. | ред. код]

Харчується перш за все гризунами, птахами, ящірками й невеликими приматами. Також марги споживають яйця птахів, квакш і навіть фрукти і комах. Вони полюють в основному на дрібних, деревних та нічних видів, таких як опосуми, білки і деревні гризуни. Тим не менш, вони також здатні вбити тварин розмірів кроля, агуті та пак[15].

Розмноження[ред. | ред. код]

Чітких періодів спаровування у марги немає. Спаровування триває від 15 до 60 секунд і завершується типовим для кішок укусом шиї. Вагітність триває 84 доби, за одні пологи з'являється одне або двоє кошенят. Вага новонароджених 85—170 грам. Забарвлені вони в сірий колір і від народження мають чорні плями. Новонароджені спочатку сліпі, їх очі відкриваються після двох тижнів і після восьми тижнів вони приймають тверду їжу. Статева зрілість у марги настає в 2 роки[15].

Загрози та охорона[ред. | ред. код]

Марги належать до тварин, чисельність яких знижується. За новими міждержавними угодами заборонено будь-яке полювання на них, а також торгівля виготовленими з них продуктами (хутро, тощо). У зоопарках марги розмножуються погано; 50% молодих осіб у неволі не виживає. Тварині в основному загрожують браконьєрство і незаконна торгівля хутром. Серйозною загрозою є збезлісення територій проживання. Популяції в природоохоронних районах, як очікується, невеликі, ймовірно через дію високих щільностей оцелота.[14]

Підвиди[ред. | ред. код]

Згідно з Вілсоном та Рідером[16] є 11 підвидів марги:

 • Leopardus wiedii wiedii, Schinz, 1821 — східна і центральна Бразилія, Парагвай, Уругвай, північна Аргентина
 • Leopardus wiedii amazonica, Cabrera, 1917 — західна Бразилія, Перу, Колумбія і Венесуела
 • Leopardus wiedii boliviae, Pocock, 1941 — Болівія
 • Leopardus wiedii cooperi, Goldman, 1943 — північна Мексика
 • Leopardus wiedii glaucula, Thomas, 1903 — центральна Мексика
 • Leopardus wiedii nicaraguae, J. A. Allen, 1919 — Гондурас, Нікарагуа, Коста-Рика
 • Leopardus wiedii oaxacae, Nelson and Goldman, 1931 — південна Мексика
 • Leopardus wiedii pirrensis, Goldman, 1914 — Панама, Колумбія, Еквадор, Перу
 • Leopardus wiedii salvinia, Pocock, 1941 — Чіапас (Мексика), Гватемала, Ель Сальвадор
 • Leopardus wiedii vigens, Thomas, 1904 — Нижня амазонія
 • Leopardus wiedii yucatanica, Nelson and Goldman, 1931 — Юкатан

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]