Леопольд Стоковський

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Leopold Stokowski LOC 26447u.jpg

Леопо́льд Стоко́вський (*18 квітня 1882, Лондон — †13 вересня 1977) — американський диригент польського походження.

Початкову освіту отримав у Королівському коледжі в Лондоні. Відразу після свого диригентського дебюту у Парижі (1908) був запрошений очолити Симфонічний оркестр Цинциннаті (США). В 1912–1938 роках керував Філадельфійським оркестром. На цьому посту приділяв велику увагу новій музиці; провів світові й американські прем'єри ряду творів С. Рахманінова, Малера, Вареза, Стравінського, Шостаковича та інших композиторів.

Після 1938 року очолював різні оркестри, зокрема Нью-Йоркський філармонічний оркестр (1949–1950), Х'юстонський симфонічний оркестр, а також сформований спеціально для нього Американський симфонічний оркестр у Нью-Йорку. У 1972 повернувся в Англію, в 1975 відбувся його останній виступ перед публікою.

Стоковський користувався майже безпрецедентною для симфонічного диригента популярністю, однак часто зазнавав критики за недостатню вимогливість у виборі шляхів, що ведуть до успіху в широкої публіки, за схильність «коректувати» класичні партитури, за надмірно пишні оркестрові обробки Баха та ін. Інтерес до акустики іноді спонукував Стоковського розсаджувати музикантів нетрадиційним способом. Також брав участь у створенні декількох кінофільмів, у тому числі Фантазії Волта Діснея (1940).

Джерела і посилання[ред.ред. код]