Лера Бородицька

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Лера Бородицька
Народилася 8 травня 1976(1976-05-08) (43 роки)
Мінськ, СРСР
Діяльність психолог, cognitive scientist, професор
Alma mater Стенфордський університет і Північно-Західний університет
Заклад Каліфорнійський університет у Сан-Дієго
Сторінка в Інтернеті lera.ucsd.edu

Лера Бородицька (англ. Lera Boroditsky, нар. 7 травня 1976, Мінськ, Білоруська РСР[1]) — американська психолінгвістка, спеціалістка з когнітивної науки, професорка, дослідниця в сфері мовознавства та пізнання. Одна із співавторів теорії лінгвістичної відносності. Журнал Utne Reader назвав її в числі 25 людей, чиї ідеї змінили світ.[2]

Біографія[ред. | ред. код]

Народилася в Білорусії в єврейській родині, яка емігрувала в США в 1988 році.[3] Отримала ступінь бакалавра в галузі когнітивної науки в Північно-Західному університеті в Еванстоні, Іллінойс. Потім вступила до аспірантури в Стенфордському університеті, де отримала ступінь доктора філософії в галузі когнітивної психології. Вела дослідження під науковим керівництвом Гордона Боуера. Пізніше там же в Стенфорді була доцентом (assistant professor) кафедри психології, філософії та лінгвістики. В даний час вона є ад'юнкт-професором (associate professor) когнітивних наук в університеті Каліфорнії в Сан-Дієго.

Її дослідження дозволили по-новому поглянути на спірне питання, чи впливає мова, якою ми говоримо, на наше мислення (теорія лінгвістичної відносності). Вона спирається на переконливі приклади крос-мовних відмінностей в мисленні і сприйнятті, які випливають з синтаксичних або лексичних відмінностей між мовами. Її доповіді та лекції вплинули на дослідження в психології, філософії та лінгвістиці; в них наводилися докази і факти на противагу поширеному переконанню, що людське сприйняття є в значній мірі універсальним і не залежить від мови та культури.[4]

Крім наукової роботи, Бородицька також читає науково-популярні лекції для широкої публіки, її роботи висвітлюються в новинах і ЗМІ.

Праці[ред. | ред. код]

  • Boroditsky, L. & Ramscar, M. (2002). The roles of body and mind in abstract thought. Psychological Science, 13(2), 185—188.
  • Boroditsky, L. (2001). Does language shape thought? English and Mandarin speakers' conceptions of time. Cognitive Psychology, 43(1), 1-22.
  • Boroditsky, L. (2000). Metaphoric Structuring: Understanding time through spatial metaphors. Cognition, 75(1), 1-28.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]